Dacă șomerii vor lucra liber (TIG)

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/11/10, 20:03

elefantul a scris:Cine vă vorbește despre sclavie: vor primi compensații, din câte știu eu.


Dacă vorbiți despre Anglia, este vorba de șomeri de lungă durată a căror alocație regală este de 75 € uros pe săptămână.

Sau 75 € pentru 30 de ore de muncă care te ispitesc?

Îmi amintește puțin de acest interimar care, după ce a parcurs 40 de km pentru a ajunge la un loc de muncă, află pe loc că misiunea durează doar 2 ore.

: Evil:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/11/10, 20:05

Flytox a scris: Vinovatul nu este cel care își pierde locul de muncă, el este cel care taie această meserie.


Absolut și nu sunt foarte sigur că obținerea șomerilor să lucreze gratuit este o modalitate bună de a crea noi locuri de muncă ...

: Mrgreen: : Mrgreen:

De fapt, avem dreptul să vorbim despre muncă atunci când nu este plătită?
Nici aici nu sunt sigur ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/11/10, 20:08

delnoram a scris:Îmi amintește puțin de acest interimar care, după ce a parcurs 40 de km pentru a ajunge la un loc de muncă, află pe loc că misiunea durează doar 2 ore.
: Evil:


Bună, da și câte contracte de muncă sunt în prezent cu jumătate de normă, 10 sau 20 de ore pe săptămână? Plătit la salariul minim * 1.5 (pentru că sunt drăguț, dar în general este salariul minim * 1.0) cine își permite să lucreze 10 ore pe săptămână? În afară de cei care nu plătesc chirie, nu văd ...

Apropo, câte contracte de muncă putem acumula cel mult?

Avem dreptul să încheiem 4 contracte de 10 ore pe săptămână? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/11/10, 20:09

este adevărat că o țară fără șomaj este greu pentru șefi!

și am văzut-o (nu în Franța sau doar părinții mei au văzut-o): am văzut șefi plângându-se, în gen, le oferim instruirea și dacă nu le plătim suficient nu se întorc, preferă să rămână în tufiș unde viața este ușoară decât să obosim în fabrica noastră unde trebuie să lucrăm ca nebunii

Când eram mică, am văzut-o pe mama mea în Franța schimbând angajatorii de mai multe ori până când am găsit-o pe cea potrivită ...

serios, asta ar trebui să fie lumea normală! munca trebuie să aibă o valoare! lumea actuală este proastă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/11/10, 20:16

chatelot16 a scris:serios, asta ar trebui să fie lumea normală! munca trebuie să aibă o valoare! lumea actuală este proastă


Îmi place felul în care arată ... și este (printre altele) pentru că există mai multe cereri decât oferte pe care condițiile de muncă au devenit în unele cazuri destul de excecabile ... factorii de decizie știu că au de ales. Este doar situația inversă a mamei tale ...

Vezi aceste 2 documentare: https://www.econologie.com/forums/le-travail ... t8668.html et https://www.econologie.com/forums/j-ai-tres- ... t4233.html

Prin urmare, ne întoarcem la tezele dezumanizării muncii care este neapărat dureroasă din fire ... (pentru că nu era înainte?)

Această viziune a lucrurilor este atât de dragă sindicatelor și celor care consideră pensionarea ca pe o realizare, un scop, pe scurt, aproape începutul vieții lor ... Și aceștia din urmă sunt idioți ... Eu deviez ...
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 09/11/10, 21:04

scuze elefant dar pentru mine o despăgubire nu este un salariu : Evil: dacă vor să-i facă pe „șomeri” să lucreze atunci îi finanțează un contract de muncă, iar în acest caz au un loc de muncă și nu mai sunt șomeri.
ÎN ALTE LOCURI DACĂ VREAU SĂ FACĂ LUCRAREA ȘOMERILOR, EXISTĂ LUCRAREA DE AICI ... (este povestea pisicii care își mușcă coada) :|
Lionel
.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/11/10, 21:08

mai rău este istoria statului care nici măcar nu este capabilă să respecte legea impusă tuturor angajatorilor
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 09/11/10, 21:20

Cred că șomajul este dorit de guvernele capitaliste (dreapta sau stânga) și aș spune chiar menținut, deoarece permite împărțirea oamenilor și punerea oamenilor unul împotriva celuilalt
împarte și stăpânește
Lionel
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/11/10, 22:52

lv13r nu se dorește șomajul, este pur și simplu luxul social al societăților prea bogate ... și sociale ...

Să scădem bogăția, vor fi mai puțini șomeri ... dar nivelul de trai va fi mult mai mic ...

lv13r a scris:ÎN ALTE LOCURI DACĂ VREAU SĂ FACĂ LUCRAREA ȘOMERILOR, EXISTĂ LUCRAREA DE AICI ... (este povestea pisicii care își mușcă coada) :|


Uh pentru muncă neremunerată, da, există milioane de posturi vacante în Franța ... : Cheesy:

chatelot16 a scris:e mai rău este povestea statul care nici măcar nu este capabil să respecte legea impuse tuturor angajatorilor


Da, de aceea am vorbit despre escrocheria de stat mai sus ...

Dar, în acest caz, proiectul nu a trecut încă ... dacă trece, depinde de britanici să-și mute fundul pentru a-l pune la îndoială ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/11/10, 10:11

Chatelot 16 a spus:

există un singur remediu pentru șomaj! adevarata munca! construiți astfel fabrici pentru a face lucruri utile și angajați oameni plătiți la prețul normal!


Original. Vă așteptăm soluțiile într-o lume în care, datorită exploatării maselor muncitoare și a disparităților în prețurile monetare, costul forței de muncă variază între 150 și 1500 de euro / lună net. Un singur exemplu: Heiploeg trimite creveții olandezi pentru a fi decojiti în Maroc (probabil cu un șofer ceh)

Spuse Christophe

Obiecție: aceste despăgubiri au fost deja plătite de taxele sociale, inclusiv asigurarea de șomaj pe fisa de plată a indemnizației menționate ... și sunteți în Belgia și cunoașteți mai bine decât mine greutatea taxelor sociale din această țară ...


Într-un fel da, dar pe de altă parte că este plătit să nu facă nimic sau să lucreze, cât lucrează, nu?



Citiți exemplul meu cu asigurarea auto, este exact același caz: ați plătit o asigurare, dar imediat ce aveți nevoie de asigurare, schimbăm condițiile ... care asigurarea privată ar îndrăzni să facă acest lucru fără procesul de la fund?


Să nu exagerăm nimic: asigurarea pentru șomaj nu este asigurare în adevăratul sens: companiile de asigurări realizează profituri riscând, comunitatea pierde mulți bani.


În acest sens: ar trebui să-mi amintesc că pensionarii cântăresc mult mai mult în sistemele sociale decât șomerii ... Ben pentru ce au plătit? Ei, da, la fel ca șomerii ...


Teoretic, pensionarii nu mai pot lucra.
Sistemul de pensii va trebui să evolueze: când reichstagul țipa împotriva instituirii unui sistem de pensii la 65 de ani, în jurul anului 1880, Bismarck le-a subliniat: haideți, domnilor, la vârsta aceea, aproape nimeni nu o va atinge. Lucrurile s-au schimbat foarte mult. Și multe pensii înlocuiesc șomajul.

De fapt, suntem prizonierii unui sistem. Organizația Internațională a Comerțului ne interzice să taxăm excesiv produsele importate pentru a finanța șomajul, chiar dacă acestea sunt sursa acestuia: încercați să fabricați produse electronice de larg consum în Europa de Vest, când DVD-urile aterizează la 59 de euro, inclusiv taxele din supermarketuri. (Cu toate acestea, Philips Holland a inventat acest truc, care în 1980 costa mai mult de o lună de salariu)

Dar, de fapt, cea mai mare scurgere a economiilor noastre și despre care nimeni nu îndrăznește să vorbească este datoria. Dorința de a-i face pe cetățeni să suporte singuri greutatea este necinstită: și companiile sunt responsabile și beneficiare.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 143