Dacă șomerii vor lucra liber (TIG)

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 10/11/10, 23:48

Christophe a spus:

Acum nu sunt împotriva unei compensații pentru cei despăgubiți ... dar în acest caz, o facem pentru TOATE cei compensați: boli lungi, cu dizabilități, pensionari, tineri savanți ... etc etc ...

Nu există niciun motiv ...

În acest sens: ar trebui să-mi amintesc că pensionarii cântăresc mult mai mult în sistemele sociale decât șomerii ... Ben pentru ce au plătit? Ei, da, la fel ca șomerii ...


Când lucrezi, cotizați pentru asigurarea de șomaj și pentru pensionare, care este un salariu amânat, am fost întotdeauna învățat.

Acest salariu amânat, unii nu au șansa să-l atingă (moarte prematură), alții vor putea beneficia foarte mult (centenar); este adevărat că există o anumită formă de nedreptate acolo.

Pentru asigurarea de șomaj, contribuiți pentru o anumită perioadă de cotizare proporțională cu timpul de cotizare. Când depășiți timpul acordat pentru despăgubire, rămâneți șomer pe termen lung.
Cu siguranță, există șomeri care sunt ales și ar dori să găsească imediat un salariu echivalent, în timp ce compania care le oferă un loc de muncă nu se află la același nivel.
Altele sunt greu de adaptat.
Din păcate sunt mulți alții care nu au o pregătire suficientă care le-ar deschide multe uși. Foarte des aici se ciupesc pantofii;
companiile ar trebui să fie obligate să ofere personalului lor stagii care să le permită să dobândească o mai mare deschidere.

În majoritatea școlilor, inclusiv în cele profesionale, elevilor nu li se învață tehnicile de găsire a muncii, realizarea CV-urilor, scrisori de intenție adaptate diferitelor reclame, simulări de interviu.
Dacă ar avea aceste cunoștințe, probabil că mulți nu ar ajunge la șomeri de lungă durată.

La rândul meu, acum 25 de ani (am 64 de ani), am fost disponibilizat, în timp ce credeam că drumul meu este tras până la pensionare. Eram în marina comercială, iar legislația franceză schimbându-se, armatorii au început să se mute.

Am avut un salariu foarte bun, apoi un ajutor de șomaj bun, apoi după 3 luni de cercetări intensive, nimic la orizont.
Șomajul este o situație dureroasă, mai ales atunci când cineva are copii la școală. Așa că am început să caut ceva din toate, pentru a-mi demonstra dorința de a lucra din nou și de a rămâne în lumea muncii.

Așa că am acceptat o funcție (în tipografie) în care salariul meu net reprezenta jumătate din indemnizația de șomaj, am avut un pic de probleme, dar după 18 luni, am fost 3/4 din indemnizația de șomaj (mergând să ceri șefului în mod regulat o mărire). Investisem în cărți profesionale pentru a înțelege pe deplin profesia și a încerca să fiu imbatabil.

După 2 ani, am schimbat compania (tipărind serviciul post-vânzare) cu o promoție, dar a trebuit să-mi părăsesc Bretania natală cu familia și bagajele.

7 ani mai târziu, disponibilizare, apoi repatriere în Bretania, unde sunt preluat în prima mea tipografie, care între timp se schimbase.
Mi-am încheiat viața profesională acolo și nu am regrete.

Șomerul trebuie să aibă un loc de muncă cu normă întreagă dacă doriți să aveți șansa de a găsi ceva și amintiți-vă că centrul de ocupare a forței de muncă asigură doar 30% din locurile de muncă ocupate.
Există, de asemenea, mii de locuri de muncă neocupate în fiecare an.

Partea nefericită a tuturor acestor lucruri este că șomerul, care a devenit pe termen lung, își dă în general ideea că nu va găsi nimic.
El își relaxează disciplina vieții, nu se mai ridică dimineața, nu mai este interesat de nimic, nu mai caută nimic sau nu este în neregulă.

Scopul de a face ca acești șomeri de lungă durată să lucreze este să-i obișnuiești din nou cu o disciplină a vieții, să încerci să-i reînvii.
Ideea în sine este bună, dar a-i face să lucreze pentru o indemnizație ridicolă nu îi va motiva.
Trebuie să-i faci să lucreze 2 sau 3 ore pe zi, de preferință dimineața de la 8 dimineața și să plătești aceste ore la salariul minim
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/11/10, 01:46

Pentru asigurarea de șomaj, contribuiți pentru o anumită perioadă de cotizare proporțională cu timpul de cotizare. Când depășiți timpul acordat pentru despăgubire, rămâneți șomer pe termen lung.


ok, deci nu văd unde este pb pentru a face munca un șomer de lungă durată.
nu există slujbă, sunt dispus să recunosc, dar când ai 40 de ani și abia ai 6 luni de muncă în viața ta, există o mare problemă!
caz excepțional pe care îl veți spune mie .... în micul meu oraș știu cel puțin 10 .... pro-șomeri :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 11/11/10, 10:49

Când ai 40 de ani și ai abia 6 luni de muncă în viața ta, există o mare problemă!
caz excepțional pe care îl veți spune mie .... în micul meu oraș știu cel puțin 10 .... pro-șomeri


Într-adevăr, există abuzuri de această parte, în orice sistem există fraudatori. Există, de asemenea, unii care aparent rămân pe RMI și lucrează cu normă întreagă la lumina lunii, cum ar fi fără taxe, fără taxe și toate beneficiile sociale (CMU)
Este adevărat că șomerii de lungă durată și cei care vor renunța nu ar trebui să poată refuza niciun loc de muncă. În toate regiunile Franței, există locuri de muncă sezoniere plătite la salariul minim și deseori efectuate de străini, deoarece nu există voluntari francezi.
Este adevărat, o problemă reală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 11/11/10, 12:21

Trebuie să fie angajați șomerii să lucreze gratuit? / [someri]


În nici un caz! Ar dăuna "timp petrecut" și „concentrare” necesarăs pentru căutarea unui loc de muncă. De când am avut o „activitate”, parcă le-am reduce perioada de șomaj! Prin urmare, există un anumit risc de a le arunca în precaritate mai târziu, ajungând brusc la sfârșitul legii, ar deveni un dezastru ...

Nici ele nu trebuie forțate, pentru că pentru cei care nu găsesc LE slujba pe care o caută este adesea singura sursă de venit pe care trebuie să o întoarcă și, eventual, să înceapă o activitate independentă fără împrumut (ceea ce i-ar împinge și mai mult spre precaritate ...)

După cum mulți au observat, situația de a fi șomeri atunci când nu este vina ta, este probabil una dintre cele mai mari încercări ale timpului nostru! Să evităm pe cât posibil să se transforme într-un coșmar.

În cele din urmă din punct de vedere juridic, șomajul având funcția pe care o cunoaștem, dacă l-am face pe șomeri să lucreze, ar trebui să-i spunem altceva și mai ales că nu încalcă dreptul la prestații și nici nu reduce durata acestora. cale.

Iată-ne în centrul problemei! Având în vedere cele de mai sus, nu este cu adevărat posibil „pune-i la lucru împotriva voinței lor”, ar exista doar soluția de a le întreba dacă ar accepta o altă opțiune, un alt mod de a vedea ...

Atunci ar fi necesar să se creeze un nou statut - bazat pe serviciul voluntar - referitor la „o perioadă intermediară înainte de a deveni șomer ...”, cine ar putea fi chemat „persoană care solicită un nou loc de muncă”, și că munca este remunerată într-un mod adecvat, de exemplu pe parcursul a 3 luni ... atunci da, ar fi chiar excelent, deoarece ar permite acestui „candidat” să „o vadă venind”, să fie mai bine pregătit pentru asta. ceea ce i se va întâmpla plasându-l într-o „situație de alegere” și nu de „solicitant”, deci într-o poziție mai bună de a negocia un loc, în loc să fie într-o poziție de slăbiciune, ceea ce, în general, ucide foarte mult motivația. Mental mai bine înarmat în acest fel, acest lucru ar permite, fără îndoială, candidatului să se confrunte mai bine cu o situație - adesea trăită ca fiind foarte dureroasă - plasându-l într-o poziție în care s-ar simți mai bine apreciat! Aceasta este toată diferența dintre situația „persoană” concediată VS situația cuiva „încă mai am de ales”! .... nuanța este importantă!

Voluntariatul ar permite, de asemenea „spori motivația candidatului”: și acolo, fără îndoială pentru unii, asta ar schimba totul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 11/11/10, 14:00

Pentru a preveni preluarea acestei idei în Franța. este suficient să punem ca condiție ca dragii noștri deputați șomeri la 5 ani de la realegere să fie supuși aceleiași reguli și să fie obligați să pună mâna în M ... E

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 11/11/10, 14:25

Acest subiect este în opoziție totală cu propunerea politică pentru un venit de bază universal.

Un film prezintă această propunere:
http://www.kultkino.ch/kultkino/besonde ... _francaise

De asemenea, tocmai a fost publicată o carte:
http://bien-ch.ch/fr/node/198

Ideea de bază este dimpotrivă că fiecare om are dreptul la un venit de bază, fără nicio compensație, la fel cum are dreptul la existență și la aerul pe care îl respiră.

Unul dintre mijloacele de finanțare este participarea egală la gestionarea monedei comune:
http://www.creationmonetaire.info/2010/ ... ie-10.html
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 11/11/10, 15:07

Îmi plac băieții care au curajul să ia probleme "La baza"!

- venitul de bază universal ...
- dividend universal ...

Ce zici „Motivația omului la locul de muncă”, studiat în special de:

- Douglas Mc Gregor: „Teoria motivației” (sau cele trei "con" ale lui Mac Grégor: "a conduce, a constrânge, a controla" adică rezumatul „Teoria X și teoria Y”)
- Frederick Herzberg „Factori de îmbunătățire / motivație și / sau factori de mediu / igienă”.
- Maslow „Piramida nevoilor” (și sau „Teoria Z”)
... și alte câteva ...

Ce mă face să mă gândesc la meritele unui astfel de lucru "universalitate"... Ce ziceti "cadru" în care ar pleca? Ce ziceti „disparitate interregională”? Ce ziceti „disparitate economică?” Desigur, dacă luăm în considerare o aplatizare a acestora în cadrul unui „lume mai corectă”, ce zici de prioritățile pe termen scurt sau mediu ... Nu atât de simplu!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/11/10, 16:23

ce groază a venitului universal! platit de cine? taxe suplimentare pentru câțiva care încă lucrează?

Te face să te gândești la RMI din Guyanne: sunt unii care găsesc RMI suficient pentru a trăi, de ce să lucrezi ...

Spun altceva: înlocuiți dreptul la indemnizație de șomaj cu dreptul la muncă:

să lanseze lucrări majore, să construiască tot felul de lucruri, locuințe, fabrici, să exploateze în mod corespunzător pădurile, să exploateze toată energia naturală chiar și costisitoare în muncă ... și eliminarea directă a compensației pentru șomaj, deoarece există va avea de lucru pentru toată lumea

Voi fi și mai radical ... eliminarea salariului minim, care nu mai este util, deoarece salariul minim nu este nici măcar suficient pentru a trăi corect ... înlocuirea cu un drept real la locuință ... un drept real la îngrijiri medicale, care în prezent nu mai există
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 11/11/10, 16:59

Da, ok Chatelot, dar venind de la Bernardd (ca probabil mulți membri binevoitori ai acestui fo-fo) nu poate începe decât dintr-o intenție excelentă și merită să studieze traseul.

chatelot16 a scris:ce groază a venitului universal! platit de cine? taxe suplimentare pentru câțiva care încă lucrează?

Te face să te gândești la RMI din Guyanne: sunt unii care găsesc RMI suficient pentru a trăi, de ce să lucrezi ...

Aceasta este una dintre întrebări ... Există, totuși, reglementări și „este nevoie să lucrăm” pentru a ne integra social. În plus, speranța de viață a unui „non-lucrător” ar fi mult mai mică ... o chestiune de fiziologie legată de sănătatea însăși, trândăvirea este contraproductivă: prin urmare, nu este foarte de dorit în Într-adevăr ... Pentru că cine spune trândăvie, spune adesea obezitate și alte afecțiuni, de unde creșterea patologiilor și explozia costurilor din cauza bolilor ... Un adevărat cerc vicios!

chatelot16 a scris:Spun altceva: înlocuiți dreptul la indemnizație de șomaj cu dreptul la muncă:

Undeva, cu excepția propunerii „Fără nicio considerație”, e la fel. În plus, cred că este un renumit farmacist-industrial german care se află la originea acestei propuneri.
Cred sincer că marea majoritate a oamenilor nu ar cădea în trândăvie (putem încă să avem încredere în bunăvoința ființelor umane), astfel încât o mulțime de patologii datorate muncii, mobbing-ului (etc.) ar dispărea și, în cele din urmă, Ar exista o reechilibrare din cauza reorientării activității umane! Dar merită să fie studiat cu atenție! Deoarece dacă există schimbări, consecințele pot fi dramatice (adică gafă pentru remediu, mai gravă decât boala). Pe de altă parte, pentru ca măsura să fie aplicabilă, ar trebui să fie introdusă peste tot în același timp (cel puțin la nivelul locuitorilor legitimi ai unei țări ...) și asta nu este un lucru minunat. afaceri, astfel încât să devină obișnuită și ca legiuitorul, nu doar să elaboreze legea ... ci reușește să o facă să intre în vigoare ... Prin urmare, nu este mâine cu o zi înainte ... Dar oricare ar fi, Parisul nu nu s-a făcut într-o zi, așa cum se spune ...

chatelot16 a scris:să lanseze lucrări majore, să construiască tot felul de lucruri, locuințe, fabrici, să exploateze în mod corespunzător pădurile, să exploateze toată energia naturală chiar și costisitoare în muncă ... și abolirea directă a compensației pentru șomaj, deoarece există va avea de lucru pentru toată lumea

... da, dar faceți statul unul „Angajator înger”, nici nu ar funcționa ... : Mrgreen: Trebuie să ne amintim ce devenise la un moment dat, firma lui Louis ReNault ... (adică Régie Nationale ...)

chatelot16 a scris:Voi fi și mai radical ... eliminarea salariului minim, care nu mai este util, deoarece salariul minim nu este nici măcar suficient pentru a trăi corect ... înlocuirea cu un drept real la locuință ... un drept real la îngrijiri medicale, care în prezent nu mai există

Ce scandal că îngrijirea medicală de bază nu este gratuită, într-adevăr!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 11/11/10, 17:27

lv13r a scris:Cred că șomajul este dorit de guvernele capitaliste (dreapta sau stânga) și aș spune chiar menținut, deoarece permite împărțirea oamenilor și punerea oamenilor unul împotriva celuilalt
împarte și stăpânește
Lionel


Șomajul este direct legat de economia structurală a țării.
În Franța fluctuează între 8 și 11% în medie.
Nu este în totalitate greșit să vorbim despre „șomaj dorit”.
Aș spune mai degrabă „șomaj oportunist”, deoarece într-un ritm ridicat, reprezintă o formă de frică pentru angajat,care chiar a plătit prost, nu ar trebui să se plângă de situația sa...
Șomajul reprezintă astfel o formă de reprimare neacunoștință a sistemului economic.
Într-o societate de consum care încurajează cumpărarea compulsivă, cum poți fi motivat de un loc de muncă (care este adesea neinteresant) care nici măcar nu poate satisface această nevoie (falsă)?
Atunci nu este surprinzător să vedem o renunțare tot mai mare la muncă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236