Reforma societății: cetățenii mai puternici decât băncile?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/12/10, 14:59

În această dimineață, așa cum era planificat, am scos 700 de euro ... asta e bine în așteptarea cumpărăturilor de Crăciun :)

Ei bine, nu era mulțime ... Am văzut mai multe bunicuțe decât orice altceva ... aș fi surprins dacă acțiunea dă ceva ...

Cred că facebookerii care vor urma acțiunea cu prioritate nu vor avea în orice caz suficientă pondere „fiduciară” pentru ca acest lucru să aibă un impact. Contul lor bancar (10 - 25 de ani) este, presupun în mare parte, destul de limitat în numerar ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/12/10, 15:04

Christophe a scris:În această dimineață, după cum era planificat, am ieșit la pensie 700 €.

... ce lovitură urâtă, este crudă!

Cred că cu o astfel de sumă mâine sunt închise și vor cere ajutor băncii naționale : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/12/10, 15:11

Ei bine, fac ce pot ... cât ai luat în loc să râzi?

Și 700 * 1 milion de clienți într-o zi, cred că banca e mai morfle ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/12/10, 16:03

Wi, wi ... Cel puțin ai scos ceva Imagine Bate! Bate! Bate!

La rândul meu, am spus deja: Nu mai am nimic de retras, întrucât unul dintre conturile mele se află într-o bancă cooperativă țărănească de ~ 10 ani, iar celălalt a fost schimbat idem, acum ~ 1 an.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/12/10, 16:36

Ei bine, o bancă rămâne o bancă ... nu ai nicio scuză :)

În Franța, cooperativa de credit este doar o filială a grupului Banque Populaire ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/12/10, 17:05

Recenzie de presă mică:

a) Arată ca un flop (încă o dată, este mai ușor să-l deschizi, pe net sau în altă parte, decât să acționezi ...):

Apelul lui Cantona de a-și goli contul bancar marți, 7 decembrie, dacă a provocat mult zgomot pe net, pare să nu fi fost auzit. Alte inițiative au vizat și băncile.

Scris de
Caroline LECHANTRE

Apelul lui Eric Cantona de a-și goli contul bancar va fi provocat în cele din urmă mai mult zgomot pe internet decât în ​​sucursalele bancare. Marți, 7 decembrie, acest apel pare foarte puțin urmat.

Desigur, fostul fotbalist a avertizat agenția BNP Paribas a lui Albert din Somme cu privire la intenția sa de a retrage marți, 7 decembrie, o sumă de bani mai mare de 1.500 de euro, a declarat AFP. Dar, la Paris, Lille și Marsilia, jurnaliștii agenției de presă nu au observat nicio mișcare specială.

La Marsilia, managerii a trei agenții din centrul orașului (LCL, BNP Paribas și Société Générale) nu au observat nicio activitate neobișnuită. Șeful agenției centrale LCL, de care depind alte 39 de agenții ale grupului, a declarat pentru AFP că nu a primit nicio cerere de retragere de numerar de la clienți.


suită: http://www.lesechos.fr/entreprises-sect ... anques.htm

ps: vezi obamot, vorbeste de 1500 € Nu am fost asa de rau cu cei 700 € ai mei ...
: Cheesy:

b) 1500 € retragere pentru cantona care avertizează cu 1 săptămână în avans, uh este o glumă sau?


Eric Cantona, care solicită „realizarea revoluției în bănci”, a efectuat marți, 1 decembrie, o „retragere de peste 500 de euro” într-o agenție a BNP din Albert (Somme), potrivit unui oficial al agenției.

Domnul Cantona a venit săptămâna trecută pentru a avertiza că va retrage peste 1 de euro ", a declarat Antoine Poissonnier, șeful sucursalei BNP Paribas din Albert. El a subliniat că agenția este„ gata să o primească astăzi ca orice client care ar solicită o astfel de retragere ".


http://www.lemonde.fr/economie/article/ ... _3234.html

c) În cele din urmă, nu devii un marxist leninist atât de ușor ... ai avut dreptate ...

În timp ce Cantona speră să revoluționeze sistemul bancar marți, imaginile soției sale, Rachida Brakti, care vând ofertele de împrumut LCL, sunt în buclă pe web.


http://www.lexpansion.com/entreprise/la ... 44704.html

ps: nu împiedică, transferul efectiv, retragerea și comenzile de bilanț se fac la miniut în fiecare zi. Prin urmare, abia mâine vom avea o idee reală a impactului. Grefierii nu au cunoștință despre ordinele de transfer făcute de internet, de exemplu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/12/10, 17:30

Dacă, dacă ... E deja bine. Acum este, de asemenea, corect să spunem că marile bănci au văzut vântul suflând de veacuri. Ei înșiși au creat noi unități bancare „populare”, doar pentru a pune mâna pe numerar, pentru orice eventualitate! Conform „Geopolita” (TSR, emisiune pe acest subiect), ar exista 60% din piața de microcredite care ar fi fost recuperată de marile bănci.
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 07/12/10, 21:43

salut un coleg mi-a trimis asta prin e-mail

http://www.bing.com/videos/search?q=%22 ... FORM=LKVR2

asta explică o mulțime de lucruri : Evil: pur și simplu pentru cei care nu sunt economiști
amicalement
lv13R
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/12/10, 21:49

Există un subiect din 2008 despre acest excelent videoclip: https://www.econologie.com/forums/qui-fabriq ... t6273.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 248