Parisul în zăpadă, zăpadă, zăpadă ...

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Parisul în zăpadă, zăpadă, zăpadă ...




de Christophe » 08/12/10, 17:36

0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 08/12/10, 20:33

Trebuie să-l lăsați să plece ... când înțeleg că iarna, aveți nevoie de echipamente adecvate (anvelope de contact, lanțuri, cuie) plugurile de zăpadă nu sunt totul ......
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/12/10, 20:43

Nici RATP nu funcționează bine cu zăpadă !!
Miercuri, 8 decembrie 2010, situația transportului public la ora 18

metrou:
Ca o consecință a condițiilor climatice degradate,
traficul este încetinit
liniile 5, 6, 7, 8, 9 și 13.
Funicularul este întrerupt.

RER A:
Ca urmare a unui incident tehnic la Houilles-Carrières,
traficul rămâne lent pe toată linia.
RER B:
Ca o consecință a condițiilor climatice degradate,
traficul este încetinit pe toată linia.

Rețea de autobuz:
Din cauza ninsorilor,
întreaga rețea de autobuz este paralizată.
Traficul este normal pe liniile de tramvai.

Rețeaua Transilien:
Condiții climatice degradate în regiunea Parisului
întrerupe traficul pe întreaga rețea Transilien SNCF.
Sunt de așteptat întârzieri, anulări unice, precum și modificări ale serviciului.


Este nou, în trecut, zăpada nu se deranja atât de mult !!
Acum 35 - 45 de ani, îmi amintesc că zăpada nu m-a deranjat prea mult, am condus o săptămână pe drumuri cu zăpadă mult mai proaste (mult mai puțin pe autostrăzi) pe asfalt rău (drumuri vechi de aragaz care au dispărut) fără nicio problemă , dar erau mult mai puține mașini, astfel încât chiar și 1 din 1000 care derapează ca un idiot, nu le blochează pe toate celelalte !!!
Oamenii nu știu să se angajeze fără probleme !!
în cele din urmă este util să ai un nivel sportiv minim, pentru a nu sparge ceva când alunecăm și cădem pe zăpadă. !!
În ianuarie 1999, cu mai puțină zăpadă, îmi amintesc de unii care au petrecut noaptea într-o mașină pentru a se întoarce la Paris pentru 25 km !!
Eu pe jos în pantofi de vară în 10 minute eram acasă, (după ce am lăsat mașina în parcarea ei), dar alții luaseră 3 ore cu mașina pe aceeași distanță !!
Mâine, gheața este garantată !!
Soția mea se distrează în RER B în acest moment !!
Eu, 900Km mai la sud, la 18 ° C, spre grădină și plantă, glumesc, atâta timp cât soția mea reușește să ajungă acasă !!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/12/10, 21:08

Echipamentul este inutil și nu este necesar, având în vedere excesul de mașini, 1 din 1000 de patinaj fără să-și dea seama că este suficient pentru a bloca celelalte 999 !!
În urmă cu 45 de ani, pe drumuri oribile din sudul Parisului, cu o mașină fără drum care ține (un bar fără zăpadă deja!), Am condus cu zăpadă o săptămână întreagă, fără niciun echipament sau probleme !! Dar în regiunea Parisului erau de 10 până la 50 de ori mai puține mașini !!

Oamenii nu cunosc sau înțeleg fricțiunea sau ce inițiază o alunecare !!
Și imediat ce alunecă, ei persistă în menținerea alunecării !!
Îmi amintesc de unul care m-a lovit pe spate în timp ce aluneca pe 20-30 de metri spunându-mi că își dă drumul la frână, la naiba, și se va opri cu mult înainte !!
Avea dreptul la un strigăt puternic că a frânat prea mult, a fost suficient să dea drumul la frână și să apese din nou, pentru a debloca roțile !! !!
Mulți au murit pentru că nu au eliberat frâna în timp ce derapau sau alunecau !!
Cu toate acestea, distanța de oprire este redusă la jumătate și mai mult cu gheață la eliberarea frânei !! !!
ABS o face pentru tine, în principiu.

Nu este predat permisului de conducere și asta ar salva viețile tinerilor !!

Știți de ce, dacă blocați roțile din spate, mașina începe să se învârtă ca o coadă și dacă blocăm roțile din față, rămânem la coadă ????
Cunoștințe de bază de fizică, cu coeficientul de alunecare care scade brusc de îndată ce alunecă !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 08/12/10, 21:16

da! fenomenul poate fi explicat. în trecut, mașinile erau mai puțin puternice, anvelopele mai înguste. adeziunea a fost mai bună. cupluri motor mai bine adaptate
dacă conduceți în Vosges, Savoy, unele iarna pun pneuri de zăpadă subdimensionate în lățime și altele, atunci când designul mașinii o permite, reduceți diametrul gentilor de pe roțile motoare (dificil la mașinile moderne, deoarece frane cu disc)
dar evident am condus mai bine. Făcusem călătoria Chambery / Lanslebourg înainte și înapoi fără lanțuri și fără prea multe probleme cu mai mult de un metru de zăpadă în 76 (lanț rupt în modane), dar mașina mea era un simca de 1100 și mergea peste tot ... ......
drum bun
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/12/10, 22:20

„Am condus mai bine” dar am muri mai bine, 16000 de decese pe an în 1973 !!!
Cu mult mai puține mașini!
Pe km de 10 ori mai multe decese cel puțin și în anii 1950 de 50 de ori mai multe !!!
Am văzut mult mai multe decese de copii pe drum în 10 ani decât în ​​50 de ani mai târziu.
Doar pentru ca realitatea obiectivă să fie clară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 09/12/10, 07:42

Cred că numărul deceselor nu are nicio legătură cu zăpada și cu modul de a te echipa. Evident, nu exista o limită de viteză, vehiculele erau mai puțin sigure, fără centuri de siguranță, airbag-uri, etc., dar conduceam în 50 cm de zăpadă ........
pentru mine echipamentul ar trebui să fie obligatoriu ca în unele țări (pentru unele prețul nu este o problemă când le vedeți mașinile .....)
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 09/12/10, 08:01

Sunt de acord, anvelopele pentru zăpadă ar trebui să fie obligatorii.
Când eram la Paris, călăream în zilele ploioase. În cele din urmă, ploaia este un cuvânt mare, drumul era abia umed și mulți oameni se temeau deja să conducă, așa că pe zăpadă, nu e de mirare că totul a fost blocat.

Cele mai uimitoare pentru mine sunt tulburările de pe RER. Sunt pe calea ferată, nu ar trebui să fie atât de afectați (cu excepția cazului în care personalul este blocat pe drumuri : Cheesy: )
Oamenii ar trebui să își ia permisul în timpul iernii (ceea ce am făcut eu), vor învăța mult mai mult decât să-l ia vara.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 09/12/10, 09:10

dedeleco a scris:Pe km de 10 ori mai multe decese cel puțin și în anii 1950 de 50 de ori mai multe !!!
Am văzut mult mai multe decese de copii pe drum în 10 ani decât în ​​50 de ani mai târziu.
Doar pentru ca realitatea obiectivă să fie clară.


+1 pe km. Pasagerii călătoriți, suntem „infinit” mai siguri într-o mașină acum decât înainte ... și asta în ciuda creșterii continue a puterii, deci a accelerației și a priori a vitezei ...

Acesta este un fapt pentru care putem mulțumi producătorilor de mașini și diferiților oficiali din domeniul siguranței rutiere! Dar probabil mai mult primul decât al doilea ... în ciuda a ceea ce se spune în mass-media : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 09/12/10, 09:19

poate, dar dacă comparați o zi cu zăpadă cu o zi fără zăpadă, veți observa că există mai multe accidente și incidente în primul punct (nu neapărat cu moartea unui bărbat, deoarece viteza este redusă)
altul de am fost pompier timp de 35 de ani, iar cele mai grave accidente le-am văzut vara. iarna sunt mai puțin serioase, deoarece viteza este redusă (există mai multe foi mototolite)
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174