O mică întrebare despre mecanica agricolă ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/12/10, 11:56

invenție sacră: un cărucior cu 4 roți fără direcție... pentru țările în care există doar linii drepte
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/12/10, 12:40

În prima imagine frumoasă a lui Obamot, spatele nu este stabil și se va răsturna cu roțile rămase în spate.
Fața este stabilă cu calul, bara care permite ridicarea portbagajului apăsând în spatele roților și un asamblare bună a grelinette care are un bun simț al mecanicii fără simulator.
Simulatorul este inutil dacă ne gândim la efectele de bază ale brațului de pârghie.
În spate trebuie să faci la fel ca în față cu un lanț care trage de bara de pârghie care ridică și spatele atunci când calul trage, dar este mai dificil, deoarece lungimea lanțului dintre față și spate este reglată. la lungimea fiecărui trunchi de copac.

În sfârșit, există o direcție, deoarece trăgând într-o viraj, calul întoarce roțile în raport cu portbagajul din față
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/12/10, 14:00

pfff : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: killjoys! Imagine 8) : Mrgreen:

...Vă acord, aveți nevoie de o articulație tip semiremorcă...!!!?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/12/10, 15:43

În timp ce vorbești, sunt oameni care lucrează și modelează pe Phun.

Rezultat după 30 de minute de învățare a software-ului: primul meu clește cu auto-strângere sub phun: un lanț, 1 brațe, 2 pivot și 1 pauză de ridicat.

Imagine

Pentru moment, cu parametrii prestabiliți de masă și frecare, nu prinde suficient pentru a ridica cubul, trebuie să mă uit în detaliu...

Phun a evoluat destul de mult de la subiectul din 2008, există chiar și apă acum și fiecare entitate are o „energie” (asta ar trebui să fie domnul Kieffer!). Chiar recomand să putem face lucruri...foarte...distractive... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/12/10, 15:48

Hei Hopla, 30 de secunde mai târziu: 2 brațe de oțel + corp din lemn mai ușor = funcționează :)

Imagine

: Mrgreen: : Mrgreen:

Acesta este principiul, acum trebuie să facem un model mai curat...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/10, 15:50

dedeleco a scris:...asamblare bună a grelinette care are un bun simț al mecanicii fără simulator.


multumesc multumesc dedelco!!! : Hopa:
Trebuie sa recunosc, insa, ca inca lucrez la precizia celui mai riguros pifometru! : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/12/10, 16:00

trinqueballes pe care le-am văzut erau suficient de mari pentru a ridica trunchiul de mijloc și să nu-l lase să târască pe pământ, prin urmare ușor de trage și manevrat

este foarte util, o căruță bună veche cu oxă în mijloc, lungă și îngustă, capabilă să se încline înapoi cu tava atingând pământul și cu un sistem de ridicare pentru a folosi forța calului pentru a trage bușteanul.

daca calul trage de minge cu o sfoara si clestei tai ca sa o faca sa urce in car nu va urca, caruta va merge inainte! dar cu un palan, nu numai că va înmulți forța, dar punctul fix al palanului va fi atașat de partea din față a remorcii, trăgând fie că este vorba de portbagajul care urcă sau de remorca care merge înapoi, portbagajul va fi încărcat. .. iar odată ce portbagajul este încărcat, este posibil dacă nu este suficient de greu pentru a finaliza încărcarea cu lemne mai mici
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/10, 16:28

Mulțumesc Christophe pentru schițele și simulările tale. Clestele tale sunt reci, chiar dacă par că sunt din plastilină! : Cheesy:

Pentru istoria forțelor de frecare, problema nu apare deoarece capătul cleștilor este îndreptat și se scufundă bine în lemn. Pe de altă parte, sunt curios să văd ce va ieși dintr-o simulare cu celălalt sistem paralelogram. Am încercat să înțeleg unde sunt exercitate forțele, dar depășește abilitățile mele de proiecție virtuală a creierului! :strigăt:

Pentru istoria transportului de ramuri, ideea lui Obamot (sacă care se încadrează pe trinque-baloți, pe care o voi scrie TB), mi se pare foarte deșteaptă (voi vedea cum să o adaptez) dar pt. alte utilizări, cum ar fi transportul uneltelor la locul de exploatare forestieră (trunchiuri, bidoane de benzină, lanțuri, frânghii etc.). Un astfel de skip ar fi și el prea mic pentru că ramurile (ale pinului) au un volum enorm și sunt uneori destul de lungi.

Mă gândeam mai simplu la un sistem care să se potrivească și pe tuburile pătrate de susținere a roții și care să permită plasarea unui mănunchi mare de ramuri deasupra TB și strângerea cu o frânghie care înconjoară mănunchiul, astfel încât nu se desprinde. Bazele ramurilor ar fi prin urmare fixate de TB, iar capetele ar aluneca la sol.
Gândire...

De asemenea, am început să-mi imaginez un sistem de troliu cu tuburi concentrice montate în spatele TB, care nu numai că ar permite TB-ului actual să nu fie modificat, ci și să fie ușor atașat și îndepărtat.
Am făcut o schiță pe care o voi scana și o voi posta. Pare destul de ușor de făcut (așa văzută de departe și din avion!).
Ar trebui să existe de fapt.

Pe de altă parte, trebuie să vă spun că nu numai că lucrez cu unelte de la supermarket (nu pot face bricolaj major. Dacă trebuie să sudez trec printr-un fierar dar se plătește), și mereu încerc să fac cu obiecte reciclate (ai ghicit de unde vine cercul mingii trinque?... multumesc FT...). De asemenea, incerc sa fac unelte care pot fi usor demontate pentru a le transporta.
De exemplu, întregul TB se demontează pentru a fi transportat într-o mașină.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/10, 16:46

chatelot16 a scris:trinqueballe pe care le-am văzut erau suficient de mari încât să ridice portbagajul la mijloc,...

Trebuie să fi văzut așa ceva:
Imagine

Imagine
(Încă nu înțeleg principiul acestuia! :şoc: )

Imagine
Cu toate acestea, cu micul meu trinqueball, am mutat deja trunchiuri la fel de mari ca acesta!

Imagine


Dar tot acest material este altceva și oricum nu încape în portbagajul mașinii mele...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/12/10, 17:20

nu trebuie să-l bagi în portbagaj... trebuie să-l cuplezi în spatele mașinii!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 259