O mică întrebare despre mecanica agricolă ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/12/10, 17:43

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/10, 18:10

Flytox a scris:Imagine

Dacă aș îndrăzni aș pune și un mic motor electric, ca pe căruță! : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/12/10, 18:24

grelinette a scris:Mulțumesc Christophe pentru schițele și simulările tale. Clestele tale sunt reci, chiar dacă par că sunt din plastilină! : Cheesy:

Pentru istoria forțelor de frecare, problema nu apare deoarece capătul cleștilor este îndreptat și se scufundă bine în lemn. Pe de altă parte, sunt curios să văd ce va ieși dintr-o simulare cu celălalt sistem paralelogram. Am încercat să înțeleg unde sunt exercitate forțele, dar depășește abilitățile mele de proiecție virtuală a creierului! :strigăt:


Sunteți binevenit, pentru plastilină este doar că este mai rapid să urmăriți cu mâna liberă decât să asamblați bare. Pentru a încerca să puneți mâna pe el este suficient :)

Pentru sistemul paralelogramului și celălalt, dați-mi dimensiunile brațelor celor 2 sisteme și voi vedea ce putem face cu Phun.

Modelarea nu va pune o problemă, dar va trebui să găsim un truc pentru a găsi forțele rezultate în rezultate, deoarece aparent ele nu apar în cifre ... sau încă nu am găsit cum ...

: Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/10, 20:08

Iată un maxim de măsuri pentru cei care vor să facă una pentru că este foarte practic, în special albastru și portocaliu pentru a prinde buștenii și a le purta în mână.

Celălalt cu cleme este de utilizat cu un "tractor" (cal, mașină). Cu aceasta care este dublată (4 cleme) am mutat bușteni de câteva sute de kg.
Imagine
Dacă lipsesc măsurători, întreabă-mă și ți le voi da.

Pe de altă parte, Christophe, nu știu cum veți putea compara cele 2 sisteme, deoarece cele 2 cleme corespund unor utilizări diferite (bușteni / trunchiuri) și dimensiunile sunt adaptate.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/12/10, 22:50

Excelent pentru cote. De asta era nevoie.

Ei bine, este nevoie de proporțiile respective.
Apoi punem cele 2 la același diametru de prindere și vedem care dintre cele 2 are nevoie de cea mai mică forță de tracțiune pentru aceeași forță de strângere.

Nu asta era întrebarea ta inițială?

De fapt, Phun este frumos, dar cred că un calcul manual cu proiecția triunghiurilor de forță va fi mai rapid pentru a vedea simplitatea celor 2 sisteme.

Problemă au trecut peste 10 ani de când nu am făcut mai multe. Ei bine, asta îmi va face un exercițiu bun :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 16/12/10, 11:57

Din întâmplare am întrebat magazinul unde merg de obicei pentru echipamente agricole dacă au cleme de bușteni precum cea din fotografie cu mâner portocaliu ...

Vânzătorul s-a uitat la fotografie cu o privire surprinsă, s-a dus la stocul său și mi-a adus acest model la un preț de 50 €.

Este curios că este același principiu ca cel pe care îl am în acest moment, dar dacă ne uităm atent la sistem, există 2 părți care sunt schimbate !!!
(Mă întreb dacă există o diferență în forța de prindere)

Am indicat dimensiunile pentru cei care doresc să creeze unul, deoarece arată foarte ușor de realizat.
Imagine
Imagine și simetrie: Imagine
Vă asigur că atunci când ați încercat un astfel de instrument (pentru cei care deseori poartă lemn sau bușteni) nu puteți face fără el.
Cu toate acestea, vânzătorul abia știa și mi-a spus că nu vinde niciodată vreunul (ceea ce este puțin normal dacă le ține ascunse adânc în stocul lor!)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 16/12/10, 12:02

uh ... după ce am analizat cu atenție, cred că este același sistem! ... : Hopa:

Edit: holalala, se pare că nu, există încă o mică diferență ...

Ei bine, chiar am probleme să văd! (O să arăt mai bine după pui de somn ...)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 16/12/10, 13:55

Bună Grelinette, am încercat modelarea în Phun, cred că nu există nicio modalitate de a obține cotații, așa că este înșelat. Cu excepția cazului în care kk1 știe cum să o facă?

Pacat pentru ca limiteaza destul de mult software-ul ... totusi este o caracteristica care ar fi usor de implementat! : Idee:

Soluție: treceți printr-un triunghi de forțe cu mâna liberă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 16/12/10, 14:52

Christophe a scris:Bună Grelinette, am încercat modelarea în Phun, cred că nu există nicio modalitate de a obține cotații, așa că este înșelat. Cu excepția cazului în care kk1 știe cum să o facă?

Pacat pentru ca limiteaza destul de mult software-ul ... totusi este o caracteristica care ar fi usor de implementat! : Idee:

Soluție: treceți printr-un triunghi de forțe cu mâna liberă.

Nu contează deoarece, în orice caz, „clema de jurnal”, indiferent de sistem, este un instrument care aduce avantaje reale. (În plus, o voi încerca și pentru a colecta pietre mari).

Voi încerca în continuare să reproduc sistemul paralelogramului care trebuie să fi fost bine gândit de specialiști.

Din curiozitate, măsoară pentru a vedea dacă dimensiunile sunt proporționale între clema mică și cea mare!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 16/12/10, 15:45

grelinette a scris:uh ... după ce am analizat cu atenție, cred că este același sistem! ... : Hopa:

Edit: holalala, se pare că nu, există încă o mică diferență ...

Ei bine, chiar am probleme să văd! (O să arăt mai bine după pui de somn ...)
În ambele cazuri, ar trebui să înmulțească forța exercitată printr-un design cu braț dublu. Cel mai bun este să luați un jurnal și să-l încercați la fața locului pentru a vedea care este cel mai eficient pentru prindere. Dar, diwouar, al tău are urme de oxidare: nu e bine că ar trebui să ... tratezi și să ulei ...

Notă pentru un clește pentru citrice este normal să fie portocaliu : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 303