Radiator îmbunătățit pentru încălzirea centrală

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/12/10, 14:00

Eu, iubesc suflantele !!
Mai ales când ajungem într-o casă foarte rece (6 ° C), ne încălzim mult mai repede decât pereții !!!
Pereții iau mai mult de o zi, chiar și weekendul din casa secundară !!!!!!!!!
Cu insert și distribuție de aer suflat este rapid !!
Aerul din tavan este ciclat dacă orificiile de admisie îl circulă cu un jet de aer suficient de puternic pentru a ajunge la tavan.
Sau suflare electrică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/12/10, 15:32

Cazanul meu este un gaz formal 2560c de la depozitul brico și este o tocană. 3 experiențe proaste de la începutul anului. 2 sonde de reglare și rezervorul de apă caldă menajeră acum 10 zile. Rusine pentru ca imi place bine. Simplu și eficient.
Arzătorul modulează ca la multe cazane moderne și nu toate sau nimic.
În ceea ce privește circulația aerului confirm că este eficient deoarece coșul meu de fum situat la 3m70 de ventilator se încălzește de la 13h. Cazanul a fost oprit de la 13:26, iar la 15:15 ventilatorul suflă aer la 20,8 * C pe sol. DT-ul radiatorului este la 0.
Ventilația de pe termometru sub radiatorul de podea indică 17,2 * C.
Așa că câștig 3,5 * C la nivelul picioarelor.
Rece : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/12/10, 16:02

Ah, am crezut că ești pe ulei de parcă ai vorbi despre un „arzător” ... (nu te uita, mă înțeleg)

Arzătoarele de ulei modulante sunt mult mai rare. De aici și întrebarea mea.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/12/10, 18:15

este o porcărie. 3 experiențe proaste de la începutul anului. 2 sonde de reglare și rezervorul de apă caldă menajeră acum 10 zile.

probabil după schimbarea echipamentelor auxiliare low-end, va funcționa mult timp ca al meu, ultra-simplu timp de 24 de ani !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 07/01/11, 18:40

Bună, care este marca fanului tău, nu găsesc o echivalență.

Nu face prea mult zgomot? Am o suflantă în insert, este destul de zgomotoasă.


Mărfuri.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 03/02/11, 14:07

amuzant am făcut aceeași remarcă pentru zgomot ...
pe de altă parte, un rând bun de ventilatoare de tip computer plat
sub radiatoarele suflă în jos ... nu trebuie să fie rău ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/02/11, 14:33

Un ventilator produce mai puțin zgomot dacă suspensia sau fixarea sa sunt flexibile și amortizoare pentru a nu transmite vibrații cofrajului care acționează ca o cameră de rezonanță ca pentru un difuzor.
Diferența poate fi uriașă.

Apoi, cu un variator, puteți reduce viteza acestuia și reduce zgomotul mult. Putem pune un control de tensiune pe ventilator în funcție de temperatura aerului de circulat (cu un senzor T ieftin așa cum am eu prin ajustarea debitului la puterea de încălzire), astfel încât zgomotul să nu este maxim la arderea maximă la început și devine scăzut la arderea pe termen mediu sau lung.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 05/01/14, 12:51

Bună.
Revin la acest subiect vechi pentru că tocmai am făcut o îmbunătățire durabilă și mai ales mult mai eficientă a radiatorului meu ventilat. Într-adevăr, după înlocuirea vechiului aparat de aer condiționat cu R22 din Tata, am păstrat unitatea interioară de tip „casetă” pentru ao pune în locul radiatorului din sufragerie.
De la modificarea ieftină a vechiului meu radiator cu un ventilator pe coloană cu 2 bile, am avut ideea să fac asta.

Iată copilul în mod normal, el este fixat de tavan
Imagine

Este echipat cu un ventilator cu turbină dublă cu 1 motor cu trei bobine, deci 3 trepte.
Imagine

Am râs mult în timp ce citeam ceea ce este scris aici „control prin microcomputer”
Imagine

Pacat ca este la gratar (dateaza din 1987 si la gratar in 2010 oricum nu este rau)
Imagine

În cele din urmă, am transferat totul în interior pentru a păstra doar bateria și ventilatorul cu 3 trepte.
Cardul electronic, afișajul, rezistența electrică auxiliară, blocul de borne electrice și diferitele clixe de siguranță.
De asemenea, am îndepărtat regulatorul capilar și supapa de reținere și apoi am lipit în schimb o supapă standard a radiatorului.
În partea de jos a bateriei am lipit și o supapă de echilibrare standard a radiatorului. Am făcut ca părțile laterale să se potrivească cu vechiul meu radiator.
Imagine

La început căutam cum să controlez automat comutarea vitezei de ventilație în funcție de temperatură și în cele din urmă am instalat un buton rotativ cu 3 poziții.
Am adăugat un termostat de cameră rece reccup care este utilizat pentru a activa ventilația în funcție de temperatura bateriei.

Imagine

O lingura buna de vopsea pe corp si voila!
Imagine

Christophe vorbește despre problema confortului și economiei aici.
Cred că va trebui să aduc cifre la această altă postare

https://www.econologie.com/forums/brassage-d ... 10329.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 05/01/14, 13:36

Christophe a scris:Cert este că în convecție forțată îmbunătățiți schimbul și, prin urmare, puterea radiatorului!

Dar pentru confort termic, ar fi de preferat inversul? Adică să sufli prin sau din vârf, aer cald la nivelul podelei.

În funcție de ventilatorul pe care îl utilizați, este posibil să puteți testa cele două moduri destul de ușor.

Problema va fi etanșeitatea la nivelul „capetelor” radiatorului nu?

ps: care este simulatorul pe care îl folosiți? : Idee:

Bună Christophe
Sinergie!
Profitați de ventilația forțată a radiatorului în jos,
să aspire aer mai cald (și inutil) din tavan.
prea simplu!
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/01/14, 14:05

hi
Datorită mai multor programe mici și a restului studiilor mele, am determinat puterea furnizată de fan coil și am comparat prin calcul cu celălalt radiator din camera de zi. Radiatorul are oțel de 120cmX60cm vândut pentru 2300w dezvoltă 1600w cu ieșirea cazanului la 56,7 ° C. În aceleași condiții venilo-convectorul meu de 80X60cm a furnizat 3200w.
Parametrul care face diferența în calcul este temperatura delta dintre intrarea și ieșirea radiatorului 14 ° C, față de 27 ° C pe ventiloconvector. Debitul este de 0,1 m3 / h în ambele cazuri. Pierderea este de 2 ° C între ieșirea cazanului și radiatoare.
Voi pune un ventilator mic sub radiator pentru a observa și a calcula schimbarea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 315