Nivelul de trai al Elysée în câteva cifre. Dumnezeu Sarkozy

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/01/11, 10:19

Acolo vorbește despre salariul net, există încă un întreg grup de beneficii în natură atunci când sunteți membru (cheltuieli, mese, secretar ...) ... de exemplu, deputații europeni:
http://fr.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9put ... op%C3%A9en

Deputații nu primesc un salariu, ci o indemnizație.

(...)

De la alegerile legislative europene din 2009, toți deputații din Uniunea Europeană au primit aceeași indemnizație, care va fi stabilit la 7 EUR brut sau 665 EUR net, plus 5 EUR pentru indemnizația de cheltuieli generale și o indemnizație zilnică de întreținere [963] de 4 EUR, precum și rambursarea cheltuielilor lor de călătorie [202].


Apreciez moderat termenul de „subzistență”, dar revine tuturor să judece ...

După aceea este adevărat că nu este un „salariu” ci o „alocație” ... : Mrgreen:

Pentru deputații francezi:

Deputatul are mijloacele materiale și financiare atașate funcției sale [23]: Pe lângă „alocația sa parlamentară” (5 euro net pe lună, 261,01 euro brut), el beneficiază și de o „indemnizație reprezentând cheltuieli de birou” (IRFM, 7 euro / lună), pentru a plăti costurile aferente mandatului său și un „credit al angajaților” (până la 064,84 euro / lună), să plătească până la cinci asistenți. De asemenea are un birou în Adunare, diverse avantaje în ceea ce privește transportul și comunicațiile, securitatea socială, un fond specific pentru limită de vârstă și asigurarea pentru șomaj.


În plus, cu un „bonus” anual variabil:

În fiecare an, comisia de finanțe alocă parlamentarilor o rezervă parlamentară (aproximativ 90 de milioane de euro pentru Adunarea Națională și 55 de milioane pentru Senat în 2006), care este apoi redistribuită fie direct de către comisia de finanțe, fie de președintele grup politic. Alocarea acestei rezerve variază foarte mult în funcție de deputați și poate fi zero pentru noii membri ai Parlamentului sau până la 100 de euro.


Dar faptul este, de altfel, că deputații combină adesea N funcții și deci N salarii ... Acum un funcționar public „de bază” nu are dreptul să combine contracte de muncă și salarii ... dar știm că cei care fac legile sunt deasupra ... : Cheesy:

În scurt; cei mai mulți dintre scumpii noștri deputați primesc net 10 - 20 € pe lună ...

Dar celor care sunt supărați de acest tip de tratament, le-aș spune un singur lucru: „Prezintă-te” :)
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 12/01/11, 13:16

Acest text este oricum învechit, deoarece datele s-au schimbat, dar, în afară de câteva detalii cu o importanță mai mică, dacă suntem cu siguranță departe de austeritatea pragmatică a managementului Elyos sub Charles de Gaulle, nu văd nimic anormal pentru cheltuielile eliziene care sunt comparabile cu cele al oricărei națiuni dezvoltate, cu excepția faptului că bugetul este „înecat” în altă parte, precum Belgia, o mare putere cunoscută (...), are pentru transportul guvernului, un Airbus ... A330, dar care este oficial atribuit Forțelor Aeriene Belgiene (...)
Unii măgari au fost auziți țipând împotriva achiziționării unui A330 (second-hand) care încorporează tehnologii moderne de comunicații și protecție, care singur înlocuiește 2 A319 învechite, prea mici și care nu au autonomie suficientă și care, în general, au zburat la fiecare 2, dar al doilea a fost folosit în principal ca „urgență” pentru șeful statului în caz de urgență ... cu un Falcon 50 sau similar în plus ...
Mi se pare că 1 A330 recent costă mult mai puțin de utilizat și întreține decât 2 A319 vechi, Falcon-ul de rezervă rămânând în serviciu desigur ...
Președintele american care călătorește este de cel puțin 2 Boeing 747 și mai multe C5 sau C17 care transportă mașini blindate și servicii speciale de protecție apropiată, iar în timpul călătoriei lui Busch în Africa, este o adevărată armată care a sprintat și însoțit președintele (avioane și elicoptere de luptă, vehicule blindate blindate etc ...) cu un buget de peste un miliard de dolari: asta e luxos!
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 12/01/11, 13:45

O întrebare pe care mi-am pus-o întotdeauna este pentru ce este avionul de salvare?

Este dacă există o defecțiune la sol? Că președintele poate pleca imediat?

Pentru că dacă există daune în zbor, nu prea văd cum să merg de la un avion la altul?

Ceea ce îmi amintește de o glumă:

Sarko și Fillon sunt într-un avion.
Fillon se întoarce către micul Nico și spune:
- Știi că aș putea arunca 1 200 de euro pe fereastră și
face o persoană fericită.
Sarko a răspuns:
- Ei bine, aș putea arunca 10 bancnote de 20 de euro până la
fereastră și faceți fericiți 10 persoane.
Pilotul oftează și îi spune copilotului său:
- Auzi o grămadă de aroganți, ei nu își dau seama
că aș putea să arunc două gâdele pe fereastră și să fac
milioane de oameni fericiți ”
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 12/01/11, 14:50

avionul de urgență servește ... ca rezervă, evident în caz de avarie de exemplu (și acest lucru s-a întâmplat destul de recent cu A319-urile prezidențiale defalcate la fiecare 2!) ... este, de asemenea, posibil să aștepte la un alt aeroport decât primul ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/01/11, 15:01

Asta înseamnă că ajutorul îl urmează permanent pe celălalt? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 12/01/11, 15:03

da, și dacă se apropie suficient de prima, vă permite să profitați de aspirație și să consumați mai puțin : Idee:
: Lol: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/01/11, 15:11

O, boo? (burlac)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 12/01/11, 18:08

Christophe a spus:

Nu prea am înțeles ce bani doreau să fie rambursați? Impozite federale?


Nu, dotarea plătită de stat partidelor politice (care în general finanțează sediul și personalul)

Stipe a spus:

5 până la 6000 € nu mi se pare excesiv (nici minimul, dar este în ordinea mărimii unui salariu executiv în opinia mea).
Sunt oameni care pot fi corupți și prefer ca veniturile statului lor să fie confortabil, mai degrabă decât să riscă ca veniturile lor să fie completate de mafie sau de alte lobby-uri.
Mai ales că în calculul dvs., când nu ședem, nu facem nicio lucrare de deputat, ceea ce mi se pare foarte departe de adevăr, un reprezentant ales trebuie să se întâlnească cu constituenții săi, persoane fizice sau companii, pentru a lua timp pentru reflecție pentru redactare de legi care nu sunt neapărat evidente etc ...


Mod de a vedea lucrurile. Nu trebuie să o facă și ar putea delega alte persoane din partid să o facă și astfel să se facă cunoscuți și „să intre în baie”.
În ceea ce privește elaborarea legilor, este, în general, sarcina oficiilor ministeriale, alcătuite, pe de o parte, de politicieni, pe de altă parte, de funcționari publici familiarizați cu dosarele. Este foarte rar să treacă o lege elaborată de un deputat: este cel puțin actul unui partid prin intermediul unui ministru.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 12/01/11, 19:56

elefantul a scris:Personal, sunt unul dintre janseniștii care visează că politica este un serviciu voluntar oferit oamenilor, că este normal ca mandatele să fie remunerate, dar în mod rezonabil, arătând astfel exemplul națiunii și cetățenilor.

Într-adevăr, putem constata că parlamentarii câștigă prea mult (cred că da). Ei bine, este istoric, s-a decis că nu vor avea o problemă cu banii pentru a limita corupția și atunci acestea nu sunt aceleași responsabilități ca angajatul mediu.

Acestea fiind spuse, bugetul anual al Adunării Naționale este de aproximativ 500 de milioane de euro (all inclusive, nu doar salarii, ci și funcționare, întreținere, misiuni etc.). Fie imaginându-ne eliminarea totală, obținem o reducere a deficitului public de aproximativ 0,4%.

Pentru a compara, masa salarială pentru funcționarii publici reprezintă 130 de miliarde de euro pe an, ceea ce reprezintă aproximativ valoarea deficitului public.
Ei bine, nu putem elimina nici pe toți funcționarii publici !!!!
Pe de altă parte, dacă le-am reduce salariul mediu la nivelul sectorului privat, am câștiga aproximativ 11% din masă. Mai mult, dacă am elimina, să zicem 20% (Franța are o rată „funcționari publici / activi” printre cele mai mari din Europa), am reuși să economisim în jur de 40 miliarde EUR pe an.
Acolo, mergem mult dincolo de virgulă ... : Idee:
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/01/11, 23:43

pb2488 a scris:
elefantul a scris:Personal, sunt unul dintre janseniștii care visează că politica este un serviciu voluntar oferit oamenilor, că este normal ca mandatele să fie remunerate, dar în mod rezonabil, arătând astfel exemplul națiunii și cetățenilor.

Într-adevăr, putem constata că parlamentarii câștigă prea mult (cred că da). Ei bine, este istoric, s-a decis că nu vor avea nicio problemă cu banii pentru a limita corupția și atunci acestea nu sunt aceleași responsabilități ca angajatul mediu.


Chiar așa! De ce? Cu competențe egale, în sectorul privat nu ar fi mai bine plătiți!? : Cheesy: [Edit] Ar fi necesar să se introducă un „indice de responsabilitate” pentru funcțiile administrației, acolo ar fi sigur că vor ajunge la summit-uri (lol, cu siguranță nu sunt la fel ...). Chick, facem asta și pentru parlamentari? (MDR, nu știu dacă te uiți uneori la dezbaterile de pe F3, deseori chicotește garantat ... ei bine, dacă putem râde de asta!)

... deci nu vedem ce se schimbă asta ... nu vedem raționamentul? Funcționarii publici ar fi mai „cinstiți” decât ceilalți lucrători pentru că le-ar fi crescut salariile? Pentru că ar avea mai multe responsabilități : Cheesy: Nu cred pentru o secundă (experiență făcută, lol). Aici chiar și ticăloșii fac (mai mult?) Daune mari, pentru că știu că adesea beneficiază de un fel de impunitate datorită statutului și puterii lor! [Edit] Și este un univers în care, în principiu, competiția nu există. Așadar, am putea să luăm același silogism și să spunem: din moment ce asta nu ar schimba nimic ... am putea la fel de bine ca sugestia lui Elephant (în plus, foarte bine, hei hei ...)

pb2488 a scris:Acestea fiind spuse, bugetul anual al Adunării Naționale este de aproximativ 500 de milioane de euro (all inclusive, nu doar salarii, ci și funcționare, întreținere, misiuni etc.). Fie imaginându-și eliminarea totală, obținem o reducere a deficitului public de aproximativ 0,4%.

Ok, este atât de puțin ... Deci, deoarece sunt considerați „utili” și costul salariului lor este nesemnificativ, nu este nevoie să vă gândiți la sugestia lui Elephant? Cât de grozav a fost acest pb2488 ... !!!

pb2488 a scris:Pentru a compara, masa salarială pentru funcționarii publici reprezintă 130 de miliarde de euro pe an, ceea ce reprezintă aproximativ valoarea deficitului public.
Bine, nu putem elimina nici pe toți funcționarii publici !!!!
Pe de altă parte, dacă am aduce înapoi lor salariul mediu la nivelul sectorului privat, am câștiga aproximativ 11% din masă. Mai mult, dacă am elimina, să zicem 20% (Franța are o rată „funcționari publici / activi” printre cele mai mari din Europa), am reuși să economisim în jur de 40 miliarde EUR pe an.
Acolo, mergem mult dincolo de virgulă ... : Idee:


Diwouar, din moment ce pari foarte bine informat: nu ai fi funcționar public? : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 266