Nivelul de trai al Elysée în câteva cifre. Dumnezeu Sarkozy

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/01/11, 22:29

Pentru a compara, masa salarială pentru funcționarii publici reprezintă 130 de miliarde de euro pe an, ceea ce reprezintă aproximativ valoarea deficitului public.
Ei bine, nu putem elimina nici pe toți funcționarii publici !!!!

Comparația nu este foarte fericită ...

Pentru a compara, salarizarea funcționarilor publici
Pe de altă parte, dacă le-am reduce salariul mediu la cel din sectorul privat, am câștiga aproximativ 11% din masă. Mai mult, dacă am șters, să spunem 20% (Franța are una dintre cele mai mari rate de „funcționari publici / activi” din Europa), am putea economisi aproximativ 40 de miliarde de euro pe an.
Acolo, mergem mult dincolo de virgulă ...


Doar impresia că am văzut un clișeu .........., în Franța ne distrăm atingând oficialii (și eu : Mrgreen: ), inutile, prea scumpe, prea multe ... dar aici punem în aceeași pungă administrații care funcționează destul de bine (care ar putea da lecții private) și administrații „în derivă” unde se practică „n„ orice ”la cheltuiala prințesei + toate cazurile intermediare.

evaluarea valorii adăugate a administrațiilor nu se face întotdeauna foarte inteligent. Când văd cum anumiți politicieni anunță că numărul funcționarilor publici ar trebui redus la X% din populația activă, de exemplu, deoarece alte țări au un astfel de procent, fac asta sau altul. Nu înseamnă nimic. Serviciul în cauză este util sau nu pentru țară (nu are doar sens costul direct), funcționează corect sau nu. Dacă serviciul este util, încercăm să îl facem să funcționeze și ne separăm doar de ceea ce este învechit și nu facem tăieturi întunecate în grămada de administrație, doar pentru a respecta un raport imbecil întunecat și nejustificat.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 14/01/11, 09:54

Christophe a scris:Asta înseamnă că ajutorul îl urmează permanent pe celălalt? :şoc:


În realitate, avionul de urgență precede avionul prezidențial, astfel încât să fie pregătit pentru sosirea acestuia din urmă, pentru a putea eventual să evacueze imediat președintele ... În ceea ce privește cei 2 de americani, nu știi niciodată în prealabil care va fi desemnat „forța aeriană "(desemnează aeronava care transportă effectivement Președinte).
Una dintre diferențele noului A330 în comparație cu predecesorii săi este că are un dispozitiv auditiv (rachete, momeli, detectoare și radar de urmărire spate) precum ... SUA 747 ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 286