Interogare pe casa de generare eoliană pentru a construi

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 28/04/11, 11:07

bonjour,

Cu mâna, trebuie să fie dificil să se atingă o viteză care să permită efectuarea unor măsurători aproximative, având în vedere volumul mare al ansamblului.
Dar pentru a realiza două rotații pe secundă pe alternator, turbina eoliană trebuie să se rotească la 40 de rotații pe minut. Pentru aceasta este viteza vântului 40 x ft x D x 0..8 în metri pe minut. D fiind diametrul de 1.2 m. Sau 120 m / min deci 2 m / s. Deoarece randamentele nu sunt 100% contează 3m / s. Nu este o briză mare și așa ar trebui să vină în următoarele zile.
Aveți grijă să verificați unghiul de pas al lamelor ....
Să te citesc la următoarea „rafală de vânt”

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 28/04/11, 11:07

Cu toate acestea, am crezut că am răspuns clar la întrebări.

- Am rulat toată iarna, turbina eoliană (goală) în timpul fabricării generatorului. Două revoluții pe secundă nu mi se par fezabile.
Aceasta reprezintă 1.20 x 3.14116 x 2 = 7.54 ml pe secundă la capătul lamei. Sau 27 km / h. Am observat deseori 1 tur secund, și este deja foarte impresionant. Un păr mai rapid, din nou, dar nu două ture ...

- Acum, rezistența mică datorată frecării și inerției generatorului, presupune un vânt mult mai puternic decât Nu am observat încă..Cu toate acestea, în mână, rezistența generatorului, pare slabă sau „normală”.

- Îmi pare rău că nu sunt mai afirmativ, dar vântul nu s-a apucat încă de la sfârșitul instalării mele.

- Am vrut doar să urmăresc postarea mea pe care am început-o la începutul iernii și ca fiecare să-și facă concluziile. Dar nu mă opun discutării, ci dimpotrivă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 28/04/11, 12:23

Mulțumesc Obélix pentru încurajări.

Aveți grijă să verificați unghiul de pas al lamelor ....
.

Ce vrei sa spui ?
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 28/04/11, 14:29

bonjour,

Lamele acestei turbine eoliene nu sunt perpendiculare pe rază, dar au un unghi de 99 ° așa cum este descris în:
Imagine

Acest lucru este foarte important pentru a respecta pentru a avea o performanță bună!

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 09/06/11, 09:48

Bună companie,

Îmi permit să revin la mica mea problemă.
Am observat deficiențele mașinii mele, care sunt comune turbinelor eoliene verticale. Vezi pe unele site-uri, o denigrare sistematică. Cu toate acestea, această alegere nu este lipsită de bun simț, datorită anumitor avantaje ale turbinei eoliene verticale.

Deci, mereu pentru distracție, încerc să îmbunătățesc sistemul.

Ce ați crede dacă aș cumula diferite tipuri, de exemplu prin inserarea în partea centrală goală, de exemplu http://www.onpeutlefaire.com/construire ... e-vertical
sau vezi în plus sau în schimb adăugați sistemul: http://ecowind.forcemajeure.com/index.p ... -du-milieu,
dincolo de lamele mele.

Aș vrea să vă cunosc părerile

Merci par Avance
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/06/11, 12:53

Cea mai interesantă turbină eoliană verticală pe care o cunosc este aceasta:

http://eolienne-alternateur.com/index.php


Mai greu de realizat, dar mult mai eficient!
Imagine
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 09/06/11, 15:01

Bună Alain,

Este pentru prima dată când văd acest design, într-adevăr complicat, mai ales la nivelul angrenajelor.

Un bouzin mare la fel.

Știți care este contribuția aproximativă a carenajului comparativ cu ansamblul.

Dar ai putea răspunde și la întrebările pe care mi le-am pus :P

Merci par Avance
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/06/11, 16:00

Bună Germania!


Nu sunt fervent din cele 2 tipuri de turbine eoliene pe care le-ați conectat pentru o chestiune de performanță, dacă aș reproduce această turbină eoliană, cu siguranță nu aș lua unelte, ci o curea dințată pentru a reduce zgomotul și costul!


Carenajul scade costul elementului producător, permițând în același timp dublarea performanței, în plus față de începerea producției cu un vânt ușor mai mic, ceea ce creează presiune la intrare, ceea ce crește viteza vântului și la nivelul palelor. decât un efect venturi la priză!

Elementul slab al turbinei eoliene este generatorul său care folosește prea multe bobine și magneți ceea ce umflă costul asamblării deja mult mai complicat de produs decât verticalele cunoscute, dar performanța elimină acest cost suplimentar, aș prefera a optat pentru un generator convențional cu curea dințată și scripeți pentru a calibra ieșirea mult mai ușor și mai flexibil!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 22/07/11, 17:06

hi,
Pentru performanța turbinelor eoliene verticale, vedeți ce au făcut acești fanatici:

http://www.vawts.net/t37843403/spinoff-results/
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199