Interogare pe casa de generare eoliană pentru a construi

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!

Interogare pe casa de generare eoliană pentru a construi




de Germania » 14/01/11, 15:33

hi,
Sper că sunt în locul potrivit.

Mi-am construit deja a doua turbină eoliană VERTICAL.

Sunt pe cale să-mi construiesc gena.

Imagine

Am achiziționat deja 24 de magneți neodim de 45/30/10 mm.
Dar mă poticnesc:
- Diametrul firelor bobinei
- Numărul de ture
- Utilitatea offset-ului sau nu, a magneților în raport cu axa teoretică, adică unul la stânga axei pe disc, celălalt la dreapta.
- Înmulțirea; pare NU
- N-aș vrea să mă deranjez cu invertorul și cu toată agitația. Vreau doar să alimentez o rezistență electrică. (Un convector de 2000 de wați sau, în cel mai rău caz, cumulus)
- Ar trebui să ies în "sortare" în acest caz. Dacă nu, cum să vânt sau ce să faci?

Notă: Vă rugăm să nu folosiți prea multe abrevieri tehnice pentru a putea înțelege totul.

voilou

Dacă trecea un suflet bun

Merci par Avance
Dernière édition alin Germania 15 / 01 / 11, 09: 27, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 14/01/11, 15:35

Oh, nu văd fotografia pe care am încărcat-o

Trebuie să fie în galeria mea. Dar unde ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 14/01/11, 16:19

Câtă putere produce turbina dvs. eoliană, chiar și teoretic?
Ce viteză de rotație?
Dacă este pentru a alimenta un rezistor, nu contează dacă este mono sau trifazat sau polifazat, deoarece în cel mai rău caz puneți o punte redresor la ieșire.
Dar dacă este pentru a alimenta un convector sau un cumulus, trebuie, prin urmare, să utilizați fie 230V curent alternativ, fie 230V curent continuu, astfel încât să înceapă să fie serios.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 14/01/11, 17:02

Bună Forhorse,
multumesc pentru raspuns

Un convector nu este o rezistență electrică?

Ce este o punte redresoare sau cum?

Habar n-am cât de puternică este turbina mea eoliană... depinde de putere.
Modelul meu „ochi” este la: http://www.windgenkits.com/Tutorials.htm
Vezi fotografia mea atașată

Ei vorbesc despre: puterea eoliană la 30 mph = P = ½ (1,2) (1,1) (13,4) ³ = aproape 1600 wați!
Dar nu-mi pasă, dacă are 160 de wați caloriferul meu nu ar trebui să fie rece. NU ?

Notă: observ că există câțiva călăreți în asistență. Sunt un călăreț foarte bătrân când eram tânăr și frumos...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 14/01/11, 17:30

chlemagne a scris:Un convector nu este o rezistență electrică?
Da, dar punctul ridicat cal, este că dacă îl alimentezi cu o tensiune prea mică, abia se va încălzi.

chlemagne a scris:Dar nu-mi pasă, dacă are 160 de wați caloriferul meu nu ar trebui să fie rece. NU ?
Cu condiția ca generatorul dvs. să furnizeze suficientă tensiune pentru a trece cei 160W prin rezistența radiatorului.

Dacă generatorul dvs. furnizează 12V, convectorul dvs. va furniza 6W (indiferent de putere generator).
Pentru a obține „doar” 100W, aveți nevoie de o tensiune de 48V.
Pentru 160W, este necesară o tensiune de 60V.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 14/01/11, 18:09

Bună Gaston,

Bine, ce recomandati?

Ar trebui să ondulez, să transform, să alternez?

Sau că alimentez doar o lanternă?

Poți să mă „luminezi”?

mulțumesc

Notă: cum punem fotografia (a turbinei eoliene) în postare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 14/01/11, 18:18

chlemagne a scris:Ar trebui să ondulez, să transform, să alternez?
Câteva soluții:

1) Dacă doriți să utilizați convectorul sau rezistența cumulus „ca atare”, trebuie să creșteți tensiunea.
1.1) Sau prin modificarea generatorului
1.2) Fie prin utilizarea unui sistem extern (un transformator ar putea face șmecheria dacă generatorul dvs. alimentează monofazat, dar un sistem electronic va fi în general mai practic. Cel mai simplu în acest caz este poate invertorul care va furniza 220V compatibil direct cu sarcinile)

2) De asemenea, puteți modifica sarcina: punând mai multe rezistențe convectoare în paralel puteți obține suficientă putere rămânând cu o tensiune scăzută. Atentie: amperajul va creste corespunzator si va fi necesar sa se prevada cabluri de sectiune mare intre turbina eoliana si "convector".

chlemagne a scris:Notă: cum punem fotografia (a turbinei eoliene) în postare?
Când editați postarea, există un link „Inserați o imagine sau un fișier pe forum"...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Germania
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 13/01/11, 18:24
Locul de amplasare: Rouen. Tot acolo!




de Germania » 14/01/11, 18:45

vă mulțumesc,

Ai idee despre puterea invertorului?
Unde se gaseste asta? Magazin de computere ?
Și toate întrebările pe care le pun la începutul postării. Diametrul, numărul de spire pe bobină etc.
Dernière édition alin Germania 15 / 01 / 11, 09: 29, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/01/11, 19:35

:D Bun venit Germania.
Vă sugerez să editați primul mesaj și să includeți fotografia pe care ați ajuns să o postați. : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 14/01/11, 19:46

Pentru informarea dumneavoastră, pentru a înțelege problema, puterea unei rezistențe poate fi exprimată astfel:
P = U²/R (P:putere în wați, U:tensiune în volți, R:rezistență în ohmi)
Așa că observăm că dacă împărțim tensiunea la 2, împărțim puterea la 4
Ceea ce înseamnă că un radiator sau un acumulator de 2000W proiectat pentru 230V va produce doar 500W la 115V, 87W la 48V și nici măcar 6W la 12V.

Utilizarea unui invertor nu este cu adevărat posibilă aici, cu excepția cazului în care găsiți (sau realizați) un invertor foarte special, care este capabil să se adapteze la ceea ce va oferi turbina eoliană.
Un invertor normal presupune că are toată puterea de care are nevoie pe partea primară, de obicei este alimentat de o baterie.
Dacă conectați direct un invertor de acest tip la generatorul turbinei dvs. eoliene și acesta nu devine suficient de puternic pentru a oferi cei 2000 W pe care îi necesită rezistența la ieșirea invertorului, tensiunea de ieșire se va prăbuși și invertorul va eșua.

Ai nevoie deci de un fel de invertor MPPT, capabil să găsească puterea maximă pe care o poate produce turbina eoliană și să adapteze tensiunea de ieșire pentru a disipa această putere.
Am un astfel de proiect în pregătire, dar nu este pentru mâine...

Altfel trebuie să mergi cu clasica turbină eoliană care încarcă baterii (12, 24 sau 48V) și un invertor normal... dar având în vedere eficiența instalației și prețul echipamentului, va fi scump la încălzire, s-ar putea să ai precum și încălziți-vă la nuclear :?
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141