Aveți nevoie de informații opel ascona sau kadett diesel (pantone)

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
ghislain1973
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/01/11, 09:53

Aveți nevoie de informații opel ascona sau kadett diesel (pantone)




de ghislain1973 » 22/01/11, 12:02

salut îmi trec permisul la sfârșitul lunii martie și după ce intenționez să cumpăr o mașină care datează din stil

opel ascona Sau kadett diesel Sau benzină

găsim mai puțin de 100 km și păstrăm foarte bine aceste mașini cu un motor destul de robust ideea de a instala un sistem pentom pe motor mă atrage din punct de vedere ecologic și financiar, singura problemă este că Cu greu mă văd făcând totul singur, fiind convins că dacă mi s-ar arăta că aș ajunge acolo (unul devine fierar prin falsificare) sunt foarte autodidact, dar abilitățile mele sunt zero pentru a putea pretinde să construiesc singur acest sistem
Deci iată-mă, în cele din urmă, aș fi gata să merg la o persoană competentă să-mi explice toate acestea și să mă ajute să instalez acest tip de sistem

Locuiesc la 16 km sud de Vichy
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Aveți nevoie de informații despre opel ascona sau kadett diesel (pantone)




de Flytox » 22/01/11, 22:27

Bună ziua ghislain1973 Bine ai venit

ghislain1973 a scris:salut îmi trec permisul la sfârșitul lunii martie și după ce intenționez să cumpăr o mașină care datează din stil

opel ascona Sau kadett diesel Sau benzină

Dacă doriți Pantoner, este mai ușor cu un Diesel.

ghislain1973 a scris:.... singura problemă este că nu mă văd făcându-mă singur, fiind convins că dacă mi s-ar arăta că aș ajunge acolo (devii fierar prin forjare) sunt foarte autodidact, dar abilitățile mele sunt zero pentru a putea pretinde că construiește singur acest sistem
Deci iată-mă, în cele din urmă, aș fi gata să merg la o persoană competentă să-mi explice toate acestea și să mă ajute să instalez acest tip de sistem

Locuiesc la 16 km sud de Vichy


Dacă nu știi nimic despre mecanică și sudură ... încă nu ai părăsit hostelul :strigăt: dar dacă ai voința de a învăța compensează :P Aveți multe postări de citit pe Econology pentru a începe învățarea și pentru a vă face o idee mai bună despre sistem. În cele din urmă pentru a „progresa” cu adevărat, ar fi necesar să aveți deja vehiculul pentru a putea estima congestia și, prin urmare, pentru a începe să gândiți soluții.

Sper pentru tine că vei găsi pe cineva nu prea departe pentru a te iniția :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
ghislain1973
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/01/11, 09:53




de ghislain1973 » 23/01/11, 10:45

multumesc pentru primire

da, ar trebui să dețin vehiculul mai întâi ^^

Știu că opel ascona și kadett există mult vid în jurul motorului

Am câteva noțiuni de mecanică și sudură (tatăl meu a sudat submarine nucleare)

în cele din urmă aș putea pune mâna pe timon

aici apropo este legal să facem această modificare? avem voie să conducem cu ea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 23/01/11, 12:55

În teorie, ceea ce nu este permis este interzis ... dar există multe excepții de la modificări „minore” sau acestea nu vor veni niciodată și vă vor primi jetoane. Îți schimbi radioul auto, oglinzile, scaunele, filtrul diesel, furtunurile ... atâtea lucruri care nu sunt foarte evidente și fără impact major asupra performanței vehiculului, asigurătorul nu va lansa o mega anchetă asupra acestuia încearcă să te tragă. :strigăt:

Dacă există un accident mare (scump cu moartea unui bărbat etc ...), iar asigurătorul are îndoieli, el se străduiește să verifice. Acolo, este mai bine să nu găsească un turbo unde ar trebui să nu fie acolo, de exemplu. Vor fi schimbări substanțiale în performanță și există toate șansele ca aceasta să nu urmeze .... Uitați-vă la sfârșitul următorului link, există un asigurător care acoperă riscul Pantone cu un kit Ecopra. :P


https://www.econologie.com/forums/moteur-pan ... 08-20.html
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111