ACM și calorifer pe o sobă cu lemne

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța

ACM și calorifer pe o sobă cu lemne




de el fede fada » 24/01/11, 16:21

hi,

Vin să vă arăt ce am făcut în cabina mea în noiembrie anul trecut.

Ideea este să fac un încălzitor de apă pe lemne din aragazul meu de atelier și un nor cumulus vechi la stații. Dar există o specificație. Sarcina principală este negawattul.
Deci nici un circulator. Deci, faceți un schimbător apă-apă prin termosifon. Cu alte cuvinte, o țeavă care este înfășurată în jurul sobei se ridică apoi către cumulus, formează o bobină în ea care coboară și se întoarce la sobă.
Apa din conductă este încălzită de aragaz. Se ridică în mod natural spre cumulus, se răcește acolo încălzind cumulusul și coboară spre sobă.
În plus, un rezervor de expansiune în punctul culminant, în aer liber și care servește și pentru umplere.
În plus, o supapă de punct scăzut pentru golire.
În plus și din ce în ce mai mult, 2 sau 3 zile gratuite.



Începutul lunii noiembrie:


Adaptare cumul:

A fost cel mai dificil ...
- Deschideți cumulusul și curățați-l. A fost de lucru: a venit de la Vaucluse ... Am scos 20l de calcar în resturi!
- Forați de două ori diametrul cumulus 2 și instalați traversările pereților despărțitori cu 20 garnituri de cauciuc și remorcare pentru piulițe.
- Decupați (aprox. Diam. 50) cu un ferăstrău carcasa din tablă și izolația pentru a face loc piuliței și cheii.

Imagine

Imagine

- Faceți o bobină cu 4m50 de recoacere de 16mm. Lipiți 2 conexiuni cu șurub.

Imagine

- Extindeți bobina pentru a o putea încadra în norul cumulus înșurubând-o ca un tirbușon.

Imagine

- Odată ajuns în interior, recomprimați-l pentru a ajunge în fața găurilor. Înșurubați-l pe pereți.

Imagine

Cel mai important lucru, atunci când recomprimați bobina, este să vă asigurați (și nu este ușor!) Că tururile coboară regulat. Dacă începem prost, putem ajunge la viraje complet regulate, dar cu un punct înalt la fiecare viraj. Și acolo termosifonul ia o palmă. La fel cum nu aveți nevoie de o îndoire ascuțită pe țeavă.

- Remediați norul cumulus deasupra aragazului. La cel mai înalt.

Imagine

Adaptarea aragazului cu lemne:
Am scos grătarul de pe aragaz. Am înfășurat 20m de recoacere în viraje contigue și am montat conducta de-a lungul conductei de evacuare a fumului. Am lipit un T pentru purjare.

Imagine

Câteva cleme mari de sârmă de cupru, odată ce toate acestea sunt la locul lor. Trebuie să lăsați o mică joacă în jurul sobei pentru extindere.
Înlocuiți rețeaua, montați o supapă în punctul inferior și apoi conectați-vă la cumulus.
Imagine

Vasul de expansiune:

Fabricat dintr-un recipient metalic deschis în partea de sus și o altă traversare a pereților etanși.
Înainte de cumulus, un T pentru a se conecta la rezervorul de expansiune. T este redus la 12 spre vază.
Unghiul de 90 ° al T, conducta de 12 și înclinația acesteia reduc termosifonul către rezervorul de expansiune pentru a promova nori cumulus.

Imagine

Imagine

Doar umpleți cu aproximativ 5l de apă și faceți un foc.
Fără scurgere. Misto. Functioneaza.

Rapid, cuprul se potrivește cu aragazul în timpul încălzirii.

Imagine

Funcționează atât de bine încât intenționez să altoiesc un radiator din fontă pentru baie.
Da, știu, a trebuit să cumpăr doar o sobă cu lemne cu cazan ... dar buștenii de 25 sau 30cm nu sunt chestia mea. Acolo intru de la 60cm și acest aragaz arde foarte bine așchii.
Și în această vară, cumulusul va fi utilizat cu panouri solare.
Și atunci când totul este gata, nu este amuzant.



PS: Toate conexiunile înșurubate ale schimbătorului au o garnitură. Nu roșul obișnuit, ci unul care rezistă la 180 ° C.
Toate lipirile se fac cu o lampă de lipit și cu sârmă de tablă. Minim de echipament.
Cumulul este conectat la instalația existentă cu PER.
Am pus supape pentru a trece la gaz la mijlocul sezonului.



.........................




La sfârșitul lunii noiembrie, containerul de ulei care servea drept rezervor de expansiune a început să scurgă.
Sudura verticală nu a reținut căldura.
Înlocuirea imediată cu ... o oală sub presiune. : Lol:

Imagine

Mai puțin estetic (deși :D ) dar mult mai durabil și mai puțin zgomotos când fierbe.
Condamnați o caserolă? Ești bolnav, îmi vei spune.
Știți că a trecut mult timp de când nu mai gătesc în aluminiu. Am grijă de sănătatea mea! Și atunci prefer gustul mic al teflonului care se desprinde. : Lol:
Pe scurt, fusesem bine să păstrez această caserolă. : Roll:

Așa că am profitat de ocazie pentru a instala un radiator în baie.
Asamblare în serie, după cumulus.
A trebuit să ridic radiatorul pentru a păstra termosifonul.

Imagine

Functioneaza. La sfârșitul după-amiezii, baia este fierbinte.



...................................



Timp de aproape 3 luni în care este în desfășurare, a trebuit să strâng câteva fitinguri ale căror îmbinări au funcționat și acum adaug apă la fiecare 10 până la 15 zile. Mai mult sau mai puțin 1l.


De asemenea, am observat că instalația mea este puțin supradimensionată la nivelul aragazului.
Nu ar fi fost mai rău cu 1/4 de viraje mai puțin.


Recent am descoperit că există circulatoare care consumă doar între 5 și 25W.
Dă de gândit. Un calorifer în cameră nu ar fi lux ...
Mă gândesc și la aceste pompe de 12V care se găsesc pe unele mașini și care sunt folosite pentru a circula lichidul de răcire.
Dar habar n-am de consumul lor ...

Știe cineva ce mașini care conduc junkyard le au?
Și dacă cineva cunoaște consumul acestui tip de pompă, aș putea alege între 12V și 220V puțin mai bine.

În afară de asta, îmi place să răspund la întrebări și sunt dornic de sfaturi.
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 24/01/11, 16:54

Pălăriile, admir și vă mulțumesc pentru toate aceste informații și fotografii, oala sub presiune este magnifică !!

În caz contrar, lipitele sunt mai puternice decât lipitele de tablă.

Transformarea mingii este remarcabilă. N-aș fi îndrăznit
găuriți-l, de frica scurgerilor !!

Util pentru rezervorul solar.

Modulele Peltier sunt o modalitate cu căldura unui aragaz de a avea curent pentru circulator care nu trebuie să fie puternic, o circulație ușoară este suficientă, chiar dacă aceasta înseamnă derularea unui mic motor de pompă pentru acvariu sau altele recuperate.

Vezi econology și Conrad pentru Peltier.
Puteți chiar să vă recuperați de la răcitoarele ieftine.
0 x
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 24/01/11, 17:13

Multumesc pentru complimente.

Pentru lipire, deoarece a fost prima mea lucrare cu cupru, am mers la cel mai simplu nivel de echipament, așa că am încercat tablă.
Va fi necesar să se vadă rezistența în timp, dar nici o scurgere la suduri de la blocare.
Atâta timp cât ține ...


dedeleco a scris:Transformarea mingii este remarcabilă. N-aș fi îndrăznit
găuriți-l, de frica scurgerilor !!

Util pentru rezervorul solar.

Singurele scurgeri pe care le-am avut până acum au fost la nivelul conexiunilor cu șurub de pe tubul de cupru.
Nicio problemă cu pereții etanși.

Solar, desigur!
Aceasta este și continuarea proiectului cu fabricarea în primăvara unui panou solar.
Și în acest moment voi avea neapărat nevoie de un circulator, având în vedere locația colibei.

Vă mulțumim pentru modulele Peltier.
Voi cauta ... : Wink:
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 25/01/11, 12:38

Salut tuturor,

El fede, nu ești deloc nebun. : Cheesy:
Super DIY așa cum îmi plac.

Îmi imaginez că a fost o adevărată plăcere să strâng accesoriile bobinei de cupru din interiorul balonului. : Mrgreen:

Mă gândesc și la aceste pompe de 12V care se găsesc pe unele mașini și care sunt folosite pentru a circula lichidul de răcire.
Dar habar n-am de consumul lor ...


Pe o mașină, lichidul de răcire, din câte știu, circulă de fapt datorită unei pompe, dar care este acționată mecanic pe motor.
Foarte des, aceste pompe au doar o carcasă, o elice și un arbore, ansamblul fiind flanșat pe motorul termic.
M-am uitat pe site-urile de anunțuri clasificate pentru a găsi un model compatibil cu o aplicație de același tip ca a ta, chiar dacă asta însemna să-l conduci extern cu un motor DC, dar nu găseam nimic.

Pe de altă parte, există pompe mici de 12V care pot funcționa cu o rată de service mai mare de 50% (altfel se vor arde) și care pot fi alimentate de un panou fotovoltaic de dimensiuni modeste (10 W). Folosesc acest motaj pentru a circula apa din iazul meu.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 25/01/11, 14:44

Instalare foarte frumoasă, te face să te gândești :şoc:
felicitari!
Pentru radiatorul de baie, este definitiv sau vă gândiți la un alt suport?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/01/11, 04:29

Nu m-am gândit la asta, dar există o pompă fără motor, cu căldură foarte simplă și suficientă pentru un debit redus:
pompa fluidyne care ar trebui să pompeze ușor doar cu puțin aer în țevi calde și reci !!

http://leakystirling.free.fr/stirling/pes/pompe.html
http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... nzetta.pdf
http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... nzetta.pdf
https://www.econologie.com/forums/post145087.html#145087
http://www.youtube.com/watch?v=VA9NYPOB ... re=channel
http://www.youtube.com/watch?v=_aZclmtY ... er&list=UL

pistonul stirling este apă și pompează lin, fără alte piese în mișcare decât valvele sau bilele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 26/01/11, 09:16

Pompa fluidyne are, de asemenea, unele dezavantaje:
- eficiență scăzută și putere redusă (prin urmare o pompă foarte mare necesară pentru un debit comparabil cu termosifonul)
- dezamorsează destul de ușor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

Pompa de 12v




de tigrou_838 » 26/01/11, 14:19

Imagine

salut aici este o fotografie a unei pompe de răcire a mașinii pe unele mărci germane (AUDI), cred că consumul și 1,5A în 12V și văzut trecerea ca trebuie să circule lichidul.
diametrul de ieșire de intrare trebuie să fie în jur de 20m / m

saluturi solare tuturor.

Tigger
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/01/11, 14:21

debit comparabil cu termosifonul

dacă nu este optimizat, pe lângă termosifonul care funcționează bine, acest lucru este suficient pentru a circula apa mai ușor puțin mai bine decât termosifonul.

Nu văd de ce nu ar fi mai bine prin optimizarea funcționării sale, gândindu-ne puțin la funcționarea sa în Stirling, care este de tipul volumului de aer care se extinde apoi se contractă cu piston de apă, pentru a pompa și care poate fi optimizat prin adaptarea constantei de timp a mișcării apei și a aerului prin regenerator (fenomen puțin discutat).

Este exact ca termoacustică, foarte recent, cu numai gaz care oscilează, (fără lichid, chiar mai simplu, fără piston), și mai simplu, mult criticat cu același argument și care foarte bine gândit și optimizat, funcționează foarte bine, chiar și la NASA și pentru temperaturi foarte scăzute !!!!!!

http://www.io.com/~frg/index.html
http://www.io.com/~frg/history.htm
http://www.io.com/~frg/tar.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoacoustics
și link-uri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoacou ... air_engine
Simplu:
http://www.mecheng.adelaide.edu.au/avc/thermoacoustics/
Astfel putem acționa o pompă cu membrană prin aceste vibrații termoacustice !!
http://www.americanscientist.org/issues ... -of-sound/
frigidere:
http://www.doshisha.ac.jp/english/resea ... oustic.php

si citeste totul despre termoacustice pe google si link-urile din el, fara nici macar un piston de apa !!

Deci, chiar și mai simplu este foarte util și eficient !!!
Aussi fluidyne cu un piston lichid trebuie doar îmbunătățit și optimizat, destul de ușor, având în vedere absența virtuală a reflexiei asupra volumului rezervoarelor și a structurii regenerator cu un tampon poros pentru trecerea gazului (stiva metalică ca fibre metalice din oțel tampon folosit pentru a reapărea)

Deci, feriți-vă de aceste argumente pentru a descuraja, pe baza rezultatelor primelor teste rudimentare, fără o analiză aprofundată a operației și, prin urmare, complet neoptimizate

Chiar și motorul Stirling nu ar fi progresat niciodată așa, nici vreun alt motor, cum ar fi cel cu aburi, un simplu capac de oală care se ridică, la început.

Dacă căutăm un motor mic fără electricitate pe lângă termosifon, fără nicio cercetare de optimizare, va funcționa pur și simplu !!
Cred că va merge în partea de sus a circuitului lângă rezervorul de expansiune deschis care colectează toate gazele din apă și evită dezamorsarea
0 x
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 26/01/11, 17:48

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

Stipe, Nu intenționez să las acest radiator instalat așa pentru foarte mult timp.
În cele din urmă, trebuie să refac complet „coliba” mea.
Deci este provizoriu.

De aceea nu-mi iau prea mult capul cu estetica.
Experimentez și caut rezultate. Încurajator pentru moment ...

Și cu această poveste despre circulator, radiatorul ar trebui să aterizeze brusc în curând. : Mrgreen:

Vă mulțumesc pentru informațiile despre pompele fluidyne, va trebui să taiez legăturile ... dar pompa mașinii este mai mult în corzile mele.

mulțumesc tigrou_838 pentru fotografie, exact asta mă gândeam!
Mai trebuie să fac rupturi ... una dintre pasiunile mele! : Mrgreen:


1.5A în 12V deci 18W.
O celulă Peltier ar putea fi apoi suficientă. Și un mic panou PV pentru apă caldă menajeră de vară.
Îmi place această idee!

M-am gândit că aș plasa un Peltier lângă conducta aragazului în timp ce mă uitam la termometru pentru temperatura potrivită ...
Variațiile în T ° ale țevii cauzează alte probleme decât o variație a puterii pe Peltier?


Aici cred!
Am un frigider cu trei căi pe lateral ... gazul a ieșit ... Voi încerca să găsesc Peltier (urile) de pe el.
Dacă am înțeles corect trebuie să existe unele.
Altfel nu este o investiție mare. Dar nu pot să nu mă refac și să dau o a doua viață lucrurilor vechi. : Mrgreen:
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125