Izolația casei consumatoare de energie - cereți sfaturi

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/01/11, 14:29

(și dacă cumpărați lemnul, peletele au aceeași ordine de mărime a prețului ca bușteanul, reduse la unitatea de căldură efectivă).

este o afirmație extrem de falsă, pe baza unor teste prost realizate !!
Lemn uscat are strict aceeasi putere calorica !!! (uscat la soare de vară și adus noaptea și păstrat la fel de uscat ca peletele, care, fin împărțite, pompează umezeala chiar mai repede, dacă sunt în aer umed ca lemnul)
Prețul buștenilor în 1m (10-15 stere) este de 2 până la 3 ori mai mic decât cel al peletelor, iar raportul este aproape infinit dacă facem efortul de a recupera lemn gratuit și tăierea deșeurilor aruncat peste tot, și care, la fel cu cei din grădina mea, sunt într-o cantitate atât de mare încât trebuie să le arunc ca vecinii mei (pe care este suficient să le strâng și să le usuce la soare și să le depoziteze într-o cameră închisă, ca peletele pentru a avea același puterea calorică).

Diferența de preț este cea a muncii necesare pentru pregătire, profiturile la maxim, și, de asemenea, pentru pelete, deprecierea investițiilor foarte mari ale mașinilor pentru pelete !!
În plus, sunteți captiv de pelete care urmează prețul păcurii sau gazului cu o mică diferență !!
Prețul său este stabilit de ceea ce clienții sunt de acord să plătească și, prin urmare, odată cu creșterea cererii, rumegușul devine rar, pretul peletilor este in crestere !!

Feriți-vă de declarațiile peremptorii și modele, de către toți și vânzătorii direcți și pseudo pro și verifică, judecă, pentru tine cu precizie privind prețul, care variază foarte mult în funcție de furnizor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 08:39

moby25 a scris:A rezuma :

Ar trebui să vă cunoașteți bugetul de lucru.

Lucrurile mici care cu greu te vor costa ceva și îți vor aduce ceva:

- Conectați orificiul coșului de fum dacă nu îl veți folosi. Într-adevăr, există pierderi mari din cauza tracțiunii naturale

- Calmați-vă geamurile: cu garnituri vândute la orice magazin de bricolaj. De asemenea, poate fi necesar un agent de etanșare siliconic sau acrilic dacă aerul provine din clădire..

Apoi mai scump:

- izolarea la mansardă
- izolarea interioară sau exterioară. Dacă o faceți, va fi în opinia mea interior, având în vedere prețul ...

"Deja, dacă toate cele menționate acolo sunt făcute, veți avea deja un câștig termic enorm!"


... îmi cad brațele pentru mine! Când cred că Moby ne-a ținut piciorul în mai multe fire:
https://www.econologie.com/forums/gain-isola ... 0-210.html
https://www.econologie.com/forums/remonte-d- ... t9105.html

... în ceea ce privește izolația casei sale, după ce a luat inițiative în cea mai totală improvizație (instalarea unei pardoseli într-o baie - trebuie făcută ... - și uitarea de a instala o foaie de sigilarea ...) și care a dus în special la dezastrul pe care îl știm ...:

Imagine

(structura de susținere a podelei și grinzile îmbibate murdar în apă ... pentru o cauză care rămâne încă de determinat cu precizie ...) ce este mai mult după ce ne-a dat informații despre contul gustativ, odată ce s-a spus masa !!!

Deci este într-adevăr un scandal să îți permiți să dai sfaturi atunci când nu știi absolut nimic despre asta!

Ce nerv!


Les „Lucruri mici care nu te vor costa aproape nimic și îți vor aduce ceva” așa cum spune el ... îl va costa să refacă o parte din structura casei sale și / sau să consolideze joncțiunea podea-perete ... Deci, sincer, aș mai ezita să-i ascult "sfat"!!!!!!!!!
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 31/01/11, 08:55

moderată

Nu lucrarea făcută în casa mea a dus la asta! Era deja acolo înainte.

Era deja un etaj în baie.

Tocmai am înlocuit parchetul.

Dar se pare că trebuie să fii bac + 10 pentru a-ți permite să dai răspunsuri la acest lucru forum. Alții sunt considerați aiurea.

Ne cerem scuze pentru obamota existentă.

Cred că ar trebui să fim trimiși la miză pentru a îndrăzni să spunem aneri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 09:05

moderată
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 31/01/11, 09:11

moderată

Cineva care îndrăznește să-i micșoreze pe alții și care se simte superior fără jumătate de măsură, care îndrăznește să denigreze locuința membrilor.

Nu toată lumea este un expert și toată lumea face greșeli.

Aceasta este prima mea achiziție de bunuri imobiliare și într-adevăr am fost păcălit în anumite puncte. Am cel puțin meritul de a fi interesat de casa mea spre deosebire de foștii proprietari care nu au făcut nimic.

Oricum, mă opresc pentru că nici nu meritați atenția noastră.

moderată
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 09:19

... vă mulțumesc pentru această dovadă de „smerenie” : Cheesy: prevenirea este vindecarea ^^
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 31/01/11, 09:47

Mai există una : Roll: : Roll: cine ar trebui să aplice smerenia în mesajele sale în absența agresivității și disprețului altora ...

Ar face bine numai discursului său (adesea interesant) ... : Idee:

Ultimele mesaje moderate pentru „pax forum"...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 10:41

Uh! Nu am insultat pe nimeni! : Arrowd: udarea aspersorului cu propriul citat nu contează! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 31/01/11, 10:47

Remodelat Am șters acest pasaj : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/01/11, 13:58

moby25 a învățat, a scris-o și are dreptate să o împărtășească cu alții.

În plus, chiar și BAC + XXL sunt încă păcălite și uneori smulse, ca mine, pentru că nu putem ști totul și evaluarea optimului nu este întotdeauna ușoară !!

În plus, „structura de susținere a podelei și grinzile” sunt doar foarte parțial „murdare murdare în apă”, o proporție foarte mică, care se datorează probabil condensului din baie care se scurge în PAL. , pe imagine.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272