Izolația casei consumatoare de energie - cereți sfaturi

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 19:34

... nu, dar visez! ^^

dedeleco a scris:moby25 a învățat, a scris-o și are dreptate să o împărtășească cu alții.

... îmi pare rău, dar cineva căruia "este necesar" să repete la nesfârșit că este necesar în primul rând să identifici clar cauzele înainte de a trata efectele, nu a învățat sau înțeles încă nimic! Și nu vreau să mă extind asupra enormităților, pentru că există o mulțime de ele ... Ca aceea de a persista în erori ...

dedeleco a scris:chiar și BAC + XXL sunt încă păcălite și smulse uneori, ca mine, pentru că nu putem ști totul și evaluarea optimului nu este întotdeauna ușoară !!
... cu atât mai mult motiv pentru a fi umil în acest domeniu: este înfricoșător când citești din a doua postare - când ai doar elemente disparate și, prin urmare, total insuficient - că cineva susține astfel de afirmații ....:
moby25 a scris:Este necesar de fapt începe cu mansarda [...]
... în timp ce fotografiile arată că există deja o izolație foarte simplă: vedem lemn, deja nu atât de rău ... apoi cutii închise în pod aparent nelocuit ... Știu multe case din care izolăm pereții, care nu nici măcar nu (trebuie) asta! Ar fi necesar să vedem la fața locului ... dar corectând câteva puncte, este posibil să nu existe prea multe de făcut în această mansardă!
... așa că afirmă ce spune - bis repetită - fără să fi avut grijă să avertizezi despre punctul de rouă !!! Fără nicio evaluare a restului! Fie fără a fi întrebat despre ce sistem de încălzire ar putea înlocui cel existent, fără să știe dacă există sau nu ventilație, dacă există sau nu o construcție cu geamuri duble și mai ales dacă există sau nu, orificii de admisie a aerului? , Ultimul, dar nu cel din fără să ne fi dat osteneala să evaluăm cu cine avem de-a face, să prezicem în ce măsură sfatul înțelept va fi înțeles și urmat mai ales de efect ... Toate acestea sunt absurde ... În caz contrar, remediile și inițiativele pot fi mai rele decât răul. Totuși Moby ar trebui să știe ceva despre asta, de când a fost acolo! Dar este arahide!

... mă veți scuza, pentru o dată, că nu vă împărtășesc părerea! Intrările de aer și podurile reci sunt primele lucruri care ar trebui luate în considerare după ce ați făcut un inventar general la fața locului!

===================================

În plus ... de exemplu, când ne permitem să spunem, îndrăznește-îndrăznește:
moby25 a scris:Va trebui deplasați pvc (sau altul) orientat spre interior pentru a putea instala o izolație suficient de groasă. Izolația dintre căprior va fi insuficientă în cazul dumneavoastră. Va fi necesar să se izoleze între flori.

... în timp ce noi înșine am suferit o problemă de condensare catastrofală, în special din cauza podului / podelor reci și, deși acestea nu sunt încă identificate în mod imperativ, nu dă naibii! Acesta este motivul pentru care este necesar să se facă un „echilibru termic”. Nu costă mult și poți vedea imediat unde trebuie să intervii mai întâi: mai bine decât un discurs lung !!! „Identificarea cauzelor”, apoi stabilirea priorităților pentru a ști „unde și cum să intervenim” ... și să nu spunem ex abrupto "este necesar" începeți de aici ... apoi realizați-vă că nu este ceea ce trebuie să faceți ... și permiteți un echilibru termic după fapt ...
Chiar și cu experiență ... este greu de făcut fără ea astăzi, devine atât de ascuțit pentru că descoperim întotdeauna lucruri uimitoare! Și oamenii - pe bună dreptate - sunt din ce în ce mai pretențioși în ceea ce privește câștigurile așteptate ... Dacă astăzi avem un astfel de instrument care este semnătura în infraroșu ... cu adevărat nu ar trebui să ezităm!

moby25 a scris:Pentru a izola „ecologic”, există într-adevăr panouri rigide din lână de lemn (sau semirigide), dar acestea pot fi costisitoare.
... nici un cuvânt despre vata de celuloză? Plută ... și mulți alți izolatori, din care TOȚI trebuie să fie aleși în funcție de nevoi și circumstanțe ... Este într-adevăr ponponul!

moby25 a scris:Prin urmare, va exista o pierdere a suprafeței (legea Carrez), dar un câștig semnificativ în consumul de încălzire!

... latura semantică: confunda "câştig" cu "reducere", este Enorme! : Mrgreen: punct zero la facultate!

După ... poți oricând să faci backup discursului cu diagrame lipite pe woueb (fără a indica sursa ...) pentru a-l reda „pro” ... acest lucru nu împiedică o astfel de abordare să arate în mod clar mângâieri grele raționamentul este total lipsit de simț și lipsit de bun simț, dacă nu profesionalism! Ar fi de râs, dacă erorile din clădire nu ar fi atât de scumpe! Mai ales când se află în situația de a fi nevoit să reconstruiască podelele pavilionului său ... ^^

===================================

dedeleco a scris:În plus, „structura de susținere a podelei și grinzile” sunt doar foarte parțial „murdare în apă”,
nu asta spun fotografiile! Mai mult, după ce a rupt peretele „să vadă” (da, dacă ... ^^), el însuși a spus că PAL este complet înmuiat pe margine la locul exact de ancorare în Perete !!!
De aici teama că structura se va prăbuși parțial (?) Prin pierderea ridicării rezultată din alunecarea / detașarea primului bloc de beton care îi va duce pe ceilalți să se prăbușească! Încă nu este banal! Mai ales că în această locație precisă, există deja o zonă de fractură previzibilă !!!

dedeleco a scris:o proporție foarte mică, care se datorează probabil condensului din baie care se scurge în aglomerare, în fotografie.
din moment ce nu a urmat ceea ce s-a spus, dovedește că nu a învățat, că nu este meticulos (ați repetat-o) și în afară de y'a- există o scurgere în baie sau nu? ... Nu am știut niciodată exact! Fără urmărire! Negare! Niciun feedback de la arhitect ...! Blah-bla! Diagrame lipite aici sau acolo, alese la „p'tit luck luck” și aplicate în afara oricărui context .... în cele din urmă Dedelco, trebuie să deschizi puțin ochii! Se numește bracaillon și cel mai puțin pe care îl poți face este să-i avertizezi pe alții!
Dernière édition alin Obamot 31 / 01 / 11, 21: 47, editate 1 ori.
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 31/01/11, 21:44

Și eu halucin. Cum poate exista o ființă atât de odioasă.

Ai avut probleme în copilărie? complexe de inferioritate? fara prieteni ? Ai fost exclus din școală? Șeful tău te lasă jos?

Având în vedere comportamentul tău, cred că trebuie să fii foarte singur în lumea ta, lume în care fiecare ființă este oricum inferioară, ignorantă, chiar deficitară mental.

O lume sau orice se întâmplă vei avea întotdeauna dreptate, întotdeauna ultimul cuvânt, sau tu singur în adevăr absolut.

Suntem pe un forum participativ, unde toată lumea este liberă să posteze sau să-și dea cu părerea. Dacă nu ești fericit sau dacă hobby-ul tău este să-i micșorezi pe ceilalți atunci când nu ți-am cerut nimic (vezi postarea de mai sus), poți să te dezabonezi oricând nu vei fi ratat în ciuda cunoștințelor tale.

Mai mult decât atât, nici nu vreau să ridic, dar în postarea dvs. transformați informațiile oferite după cum doriți cu privire la casa mea. Spui lucruri greșite. (nu este nevoie să citez acest paragraf și să cer să mă justific)

Nu te pui niciodată la îndoială? când mai mulți oameni îți spun că ești disprețuitor?

Aș vrea să știu cine sunteți cu adevărat, dar cu toate acestea nu doresc mai ales să vă cunosc personal, deoarece nu meritați ca cineva să fie interesat de voi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 21:53

Atât de plin de sine încât nici măcar nu știe diferența dintre "se potriveste" et "este necesar" : Cheesy:

Te las sa troli ...
Dernière édition alin Obamot 31 / 01 / 11, 21: 56, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 31/01/11, 21:54

Rapid, administrator, trebuie să-i oprim!

Băieți, mai bine continuați acest lucru în privat, putrezește complet subiectul de bază care înainte de a fi scuipat era destul de interesant.

Trupa de trole! :|
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 31/01/11, 22:01

Chiar atingem linia de jos.

Da, ești un profesionist și ai cunoștințe solide în domeniu, dar oprește-ți circul.

Dăm sfaturi, nu suntem profesioniști.

Spui că îmi lipsește profesionalismul, pentru cineva care nu este în meserie, nu văd unde este problema.

Da, uneori sunt neclar sau îmi lipsește precizia, dar idem, nu sunt pe teren și nu mă voi gândi la anumite răspunsuri de fiecare dată. Vorbești despre vată de celuloză, da, știu că chiar mi-am izolat podurile pierdute cu ea și tavanul meu nu se mulează ...

Poate că vă place să vă răspândiți și să luați mult timp pentru fiecare răspuns, dar nu toată lumea o face. Mai mult, vă certați despre detalii (este necesar, este potrivit), nu trebuie să aveți multe lucruri interesante de făcut în viața voastră, în afară de slujba dvs. și acest lucru forum...

Nu-mi place „trolling” în public, dar asta este prea mult. Nu înțeleg cum poți fi încă membru forum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/11, 22:11

... dacă a da exemple de fapt este să atingi fundul, atacurile personale sunt koi? Sub partea de jos? : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/02/11, 01:29

Nu suntem cu toții la fel, mai mult sau mai puțin riguroși sau șubredi, deci aceștia forums sunt, de asemenea, utile pentru cei care au nevoie de ajutor atât din lipsă de cunoștințe, cât și nu riguroși sau cu idei vagi.

De exemplu, la început, MargotM nu are această rigoare în mod clar și ar fi util să o ajutați să aibă răspunsuri detaliate cu privire la structura și izolarea exactă a casei sale !!!
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 01/02/11, 06:35

Obamot a scris:... dacă a da exemple de fapt este să atingi fundul, atacurile personale sunt koi? Sub partea de jos? : Mrgreen:


Este adevărat că postarea ta nu este deloc un atac personal în plus în public. (moby = mai puțin decât nimic cu „casa va putea”).

Eșalonarea ... obamotului sau exemplul prostiei umane în toată splendoarea sa.

[modul obamot] Mai mult, îți permiți să dai lecții în limbajul SMS: ce și nu „koi”. Nu este credibil! iti lipseste foarte mult profesionalismul !!!!!
[/ modul obamot]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/02/11, 09:37

: Roll:
dedeleco a scris:Nu suntem cu toții la fel, mai mult sau mai puțin riguroși sau șubredi, deci aceștia forums sunt, de asemenea, utile pentru cei care au nevoie de ajutor atât din lipsă de cunoștințe, cât și nu riguroși sau cu idei vagi.

De exemplu, la început, MargotM nu are această rigoare în mod clar și ar fi util să o ajutați să aibă răspunsuri detaliate cu privire la structura și izolarea exactă a casei sale !!!


Ca de obicei în materie de izolație, MargotM ar trebui să facă un inventar mai aprofundat (și, eventual, să facă o termografie. În zona mea, în funcție de municipalități, este gratuit și, mai presus de toate, evită să aibă citate făcute de empirism ... și mai bine calculați grosimea izolației). Poate că fotografiile „detaliilor” și fotografiile generale ale construcției ar da o idee mai bună ...

MargotM a scris:După fiecare trecere a meșterilor sunt din ce în ce mai pierdut.
Vă mulțumim pentru sfaturi.


Poate că ar fi bine să știm ce au oferit respectivii meșteșugari și cât de mult își prețuiesc munca (copie a estimării în .pdf? Condiții generale?).

Nu este mai bine să apelăm la o singură companie, pentru a-și asuma responsabilitatea „în jurul unui rezultat care trebuie atins”?

Prin echilibrarea cu diferiți meșteri, putem obține cea mai ieftină soluție ... dar dacă odată ce lucrarea este terminată avem probleme de umiditate sau dacă izolația nu este optimă: toată lumea poate returna mingea ...

În timp ce, dacă o singură companie a făcut treaba, avem un singur respondent! În aceste zile, puteți, de asemenea, să încheiați o asigurare de protecție legală în prealabil ... astfel încât să fiți complet acoperit în cazul unei probleme! (Litigiile apărute în perioada de acoperire a poliței de asigurare sunt în principiu acoperite. În orice caz - fie pentru poliție, fie pentru meșteșugari - analizați cu atenție condițiile generale și clauzele de excludere, dacă nu există nimic în cotații, trebuie să le cereți deja să cunoască condițiile răspunderii civile a companiei, nu puteți fi niciodată suficient de atent în domeniul imobiliar ... => faceți totul în scris, nimic oral sau confirmare scrisă!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 01/02/11, 10:25

Du-te să-ți iei picăturile și vom vorbi din nou despre asta în 24 de ore ... (trimite-mi mâine un PM, deoarece probabil voi uita să-l deblochez!)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 253