Izolația casei consumatoare de energie - cereți sfaturi

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
MargotM
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/01/11, 19:23

Izolația casei consumatoare de energie - cereți sfaturi




de MargotM » 27/01/11, 09:46

bonjour,
Tocmai am cumpărat și am trăit într-o casă care nu este deloc izolată.
Deci: casa anului 1972.
Subsol complet, mansardă convertibilă (există chiar scări).
Încălzire electrică : Evil:
Conform DPE:
Clasa G: 773 kWhEP / m3.
În plus, potrivit DPE, indiferent de munca pe care o facem, vom rămâne întotdeauna în clasa G !!! Este posibil ?
Cu ce ​​să începem? Izolarea mansardei cred. Dar cu ce? Sunt foarte interesat de izolația ecologică, dar prețul mă sperie.
După fiecare trecere a meșterilor sunt din ce în ce mai pierdut.
Vă mulțumim pentru sfaturi.
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/01/11, 11:00

bonjour

Este dificil să răspunzi cu ușurință la această întrebare.

Mai întâi, lasă deoparte acest speudo DPE ...

Când spui că casa nu este izolată, ce înseamnă asta?

Nimic în mansardă? asta m-ar surprinde la fel.

Mai întâi ar trebui să analizăm existentul și să ne anunțați.
0 x
MargotM
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/01/11, 19:23




de MargotM » 27/01/11, 12:22

Îi uimește pe toți, dar nu există nimic în afară de panouri ...
Ferestrele originale, geamuri simple, lemn. Fără izolație exterioară, fără pardoseală.
Imagine[/ Img]

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Izolația caselor consumatoare de energie - cereți sfaturi




de Christophe » 27/01/11, 12:35

Câteva observații:

a)
MargotM a scris:În plus, potrivit DPE, indiferent de munca pe care o facem, vom rămâne întotdeauna în clasa G !!! Este posibil ?


Spunerea asta este o gunoaie: dacă nimic nu este izolat, poți oricând să îmbunătățești lucrurile !!

b) Întrucât vă aflați în încălzire electrică, consumul „real” trebuie împărțit la 2.58, „scăzem”, prin urmare la 773 / 2.58 = 300 kWH / m², deci în E, clasificare pe care ați avea-o dacă ați încălzi cu gaz sau ulei.

Încălzirea unei case electrice fără izolație este în orice caz o nebunie ...

Casele "vivrelec" au avut avantajul de a fi "relativ bine" izolate în comparație cu alte case construite în anii 80 și 90 ...

Dar „bine” în prezent este doar mediocru ... și în RT2012 este foarte insuficient ...

c) Fotografii cu mansarda locuită neizolată ... :şoc: :şoc: :şoc: sunt dovada ca poti imbunatati lucrurile !! Simt că va șoca economiștii ...

Nu ar trebui să i se mai permită asta! Mai ales că renovarea panourilor din pvc pare recentă ...

În cele din urmă, dacă nu locuiți în Corsica sau în departamentele de peste mări?

d) Există izolatori ecologici care sunt mai ieftini decât izolatorii chimici!

Exemplu:
https://www.econologie.com/ouate-de-cell ... -3763.html

Vata de piatră în vrac este mai scumpă decât celuloza, vezi imaginea (catalogul LM) de mai jos: la o rezistență termică echivalentă, obținem mai mult de 20 € / m² pentru vata de piatră în vrac!


Nu ezitați să abuzați https://www.econologie.com/forums/search.php și căutați https://www.econologie.com/forums/confort-th ... -vf67.html

e) În cazul dumneavoastră, pentru mansardă, în mod natural aș pune panouri din vată de lemn semirigidă sau vată de celuloză semirigidă cu barieră de vapori pe partea locuită.

ps: DPE-ul tău este în m3?
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/01/11, 13:17

Trebuie să începeți cu mansarda, care este responsabilă pentru cele mai mari pierderi termice din casă.

Va fi necesar să mutați fața din pvc (sau alta) spre interior pentru a putea pune o izolație suficient de groasă. Izolația dintre căprior va fi insuficientă în cazul dumneavoastră. Va fi necesar să se izoleze între flori.

Pentru a da o idee:

Imagine

Prin urmare, va exista o pierdere a suprafeței (legea Carrez), dar un câștig semnificativ în consumul de încălzire!

Pentru a izola „ecologic”, există într-adevăr panouri rigide din lână de lemn (sau semirigide), dar acestea pot fi costisitoare. Mult mai mult decât cu lână de sticlă.

Întrebare: Nu ați văzut că casa nu era deloc izolată?
0 x
MargotM
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/01/11, 19:23




de MargotM » 27/01/11, 13:26

Mansarda nu este locuită, mai degrabă locuibilă cu munca. Nici eu nu înțeleg pașii foștilor proprietari ...
Locuiesc în IDF.

Vata de celuloză poate fi mai ieftină în vrac, dar aș avea nevoie de panouri și asta schimbă prețul. Dacă nu știi de unde să-l cumperi mai ieftin.
Am dori să facem izolarea de unul singur.

DPE-ul meu este bun în m3.

Am un bebeluș mic și nu prea mult timp, dar de îndată ce am un moment „sar” pe computer și folosesc motorul de căutare. Există atât de multe situații diferite, până când găsesc ceva pentru mine ... De aceea am decis să discut problema mea separat ...
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/01/11, 13:29

Trebuie să știți dacă intenționați să convertiți mansarda sau nu. Aceasta schimbă metoda de izolare.

În cazul în care locuiesc mansarda -> izolația acoperișului se târăște

Mansarda nelocuita -> izolatie podea.

Imagine

Care este spațiul podului la mansardă?

În cazul dvs., fostii proprietari ar fi putut dori să-și facă mansarda mai plăcută din punct de vedere estetic.
0 x
MargotM
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/01/11, 19:23




de MargotM » 27/01/11, 13:43

Da, am văzut că casa nu este izolată, dar, deoarece aceasta este prima noastră, nu ne-am dat seama în ce ne aflam ...
Vrem să locuim la mansardă, suprafața podelei este de 90 m2 și suprafața care trebuie izolată (acoperiș) aprox. 190m2 (conform unui citat pe care l-am avut).
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 27/01/11, 14:04

Da, deci izolarea crawlerelor.

La urma urmei, depinde de buget ...

Strâns = lână de sticlă / stâncă

Altfel lână de lemn etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/01/11, 14:11

Nu este locuit?

Ben, nu am văzut niciodată o mansardă cu astfel de finisaje!

Fostul proprietar intenționa probabil să facă alte lucrări, nu?

Doar dacă nu s-ar gândi că aceste lambriuri vor ... izola ???? (izolează dar foarte puțin) :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 237