Sticlă în mare, laptop furat din mașina mea

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/02/11, 01:22

... da ascundere, de aceea de fiecare dată când cumpăr ceva, chiar dacă este „dat”, întotdeauna fac o hârtie și reușesc întotdeauna să am un telefon al persoanei care să-l lege de ceva lucru (pentru orice eventualitate).

Dimpotrivă, la fel dacă vând sth. Dacă donez ceva, în pericol, de exemplu o mașină, o vând cu 1 € simbolic ... așa sunt în pace ... după mine potopul, dacă există un accident ..!

bernardd a scris:Pe un telefon mobil, acesta este direct în rețeaua operatorului, astfel încât echivalentul adresei Mac este direct accesibil.

Avantajul cardului GSM este că degeaba formatați HDD-ul, cartela SIM nu este ^^

Acum mă îndoiesc că orice hoți vor face formatare la nivel scăzut. Rămâne, așadar, posibilitatea de a lăsa ceva care să se trezească și să trimită un „ajutor” de îndată ce mașina a fost reconfigurată. Dar ce program este capabil să facă acest lucru?


bernardd a scris:Deci ratat pentru un computer ...

Nu neapărat ... un card GSM pentru pécé, trebuie să existe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 20/02/11, 16:06

Nu credeți că hoții formată sistematic computerele furate: de îndată furate, imediat recondiționate sau căutate pentru a vedea dacă nu există informații interesante (de exemplu, numărul cardului bancar pentru achiziționarea online, conexiunea la un cont bancare etc ...)

A priori, de îndată ce un computer se conectează la internet, este posibil să îl localizați, fără să aveți un GSM sau să trimiteți o rachetă de primejdie!

Proiectați un mic software care trimite în mod sistematic adresa IP a computerului și a routerului (livebox, freebox, ...), cu data, ora etc., la o adresă de e-mail (a unei, a unei terțe părți sau serviciu de internet) pare simplu (seamănă puțin cu principiul coockies).

De asemenea, sunt surprins că nu există niciun site care să ofere acest serviciu (posibil plătitor).

Acum este adevărat că a avea identitatea și adresa precisă a persoanei care s-ar conecta cu un computer furat este mai delicat ...

acest site este foarte interesant: http://monip.asrun.eu/

există deasemenea : http://www.voirmonip.com/ ou http://www.mon-ip.com/ etc ..


În caz contrar, am găsit acest răspuns care pare eficient:
( http://fred-informatique.blogspot.com/2 ... -vole.html )

„În ceea ce mă privește, am pus 2 pâini C4 pe partea din spate a computerului meu, așa că, dacă este furat de la mine, în caz de intruziune și eroare în parola BIOS, va provoca un crater în diametru de 500 de metri, permițându-mi să localizez PC-ul direct urmărind știrile de la ora 20:XNUMX ... Mai distractiv, nu-i așa? " : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 21/02/11, 08:59

nu este serviciul „mobile me” al Apple potrivit pentru această situație?

pe de altă parte pentru windobe ...: s


Edit: nu am fost înțepenit de un computer, ci de un telefon, nu mi-am luat timp să configurez opțiunea „alertă în cazul schimbării cartelei SIM” care trimite un SMS către 3 numere pre configurat
a fost un Samsung de 15 zile: s
din moment ce am un Nokia de rahat :)

deci, luați 15 minute pentru a vă securiza dispozitivele, evitând multe griji :)


dacă nu pentru mașină nu o curăț niciodată, las batiste umede, murdărie pe covorase, bilete de parcare la fel pe podea.
nu mi-am putut bloca mașina din cauza unei încuietori recalcitrante, parcarea pe stradă timp de 3 luni și încă o am și radioul mașinii, de asemenea :)
Nu curăț niciodată exteriorul (o dată pe an când plec în vacanță cu o parcare securizată, apoi îl murdăresc în mod deliberat :)
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 21/02/11, 13:16

Puneți computerul și obiectele de valoare în saci de gunoi !!

Nu în genți speciale speciale pentru computer !!
si nu le arunca la gunoi !!

Apoi lăsați obiecte interesante și nu foarte valoroase, dar rambursate cu ușurință prin asigurare, ușor de înlocuit, la vedere pentru a fi tundute de spărgători, vă protejează de furtul altor obiecte ascunse mai bine (de exemplu, o arginterie clasică).

În general, nu arătați bogat, ci murdar, ca un om fără adăpost.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 21/02/11, 22:42

nu mai bine

trist să spun, dar ceea ce este marcat pe el este corect :(
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 22/02/11, 00:28

0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/02/11, 16:33

Da, Napo: era o dubă profesionistă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218