Viteză urbană limitată: ZONĂ 30 km / h în oraș (proiect la Strasbourg, realizat la Bruxelles în 2021) la Paris?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 09/02/11, 16:20

Bine, atâta timp cât cresc frecvența autobuzelor / tramvaielor pentru a satisface pe toată lumea.

Oricum cred că nu ar fi un lucru rău, având în vedere că limita este de 30 sau 50, viteza medie de circulație în Strasbourg este în general mai mică de 30 (ca în multe orașe mari)
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/11, 17:42

Cu bicicleta, plat, depășesc foarte mult 30Km / h fără mașini în față !!
Faceți trasee pentru biciclete fără semafoare precum autostrăzile !!
Cu atât mai multe mașini deloc !!
Puneți parcarea gratuită și autobuzele !!

Și mai puțin obezi !!
Acordați permisul de conducere numai după un eveniment de ciclism pentru a urca 200m de cădere verticală cu 20% !!

Oricum vad ca nimeni nu respecta aceasta limita cu grija necesara !!

Este mai bine să dublați numărul de bilete pentru nerespectarea codului rutier de bază și conducerea periculoasă.

De când acasă accidente domestice, există 20000 de decese pe an, trebuie să acționăm și pentru a le reduce, prin conștientizarea pericolelor de acasă !!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 09/02/11, 18:49

dedeleco a scris:De când acasă accidente domestice, există 20000 de decese pe an, trebuie să acționăm și pentru a le reduce, prin conștientizarea pericolelor de acasă !!!!


Ne întâlnim. instalarea deja a detectoarelor de fum ar fi un bun început.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/11, 20:46

9000 de decese pe an până la toamnă, mai ales tineri și bătrâni !!
Așadar, este crucial să îi învățați să evite căderile, să fie atenți și să cadă, în special îmbunătățirea condiției fizice a persoanelor în vârstă, făcându-i să facă exerciții fizice și să fie mai puțin dezechilibrați este crucială !!
Vad la varsta mea unii oameni rup ceva la cea mai mica mica cadere, nu eu !!

De asemenea, sunt utile sfaturile, cum ar fi să fii atent și să știi cum să pui o scară, chiar și acasă, pentru a urca în pod !!
Fiul unui vecin, puțin obez și nu prea agil, la vreo 50 de ani, a murit astfel, scara a alunecat, a căzut pe cap în spate, s-a ridicat, apoi s-a întins în patul lui a sunat acolo unde a murit singur!

Deci, a învăța să fii atent ar scădea numărul morților !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 09/02/11, 20:47

Având în vedere puținele locuri în care puteți circula cu mașina în centrul orașului Strasbourg, nu sunt sigur că asta face diferența : Cheesy:
Oricum, când merg, iau întotdeauna formula P + R
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/02/11, 00:00

O zonă 30 peste tot ??? Ne pare rău, dar este delir .. Uită-te la principalele căi din Strasbourg, cum ar fi avenue des Vosges ... la 30 km / h se va opri matematic la orele de vârf!

Ce este o axă de tranzit?

De plus, la izodistanță, cu o mașină curentă consumă și poluează mai mult la 30 km / h decât la 50 km / h ...
A se vedea: https://www.econologie.com/vitesse-et-co ... -4314.html

Strasbourg, pe care îl cunosc bine, este deja foarte bine echipat cu piste de biciclete, vezi această hartă: https://www.econologie.com/plan-des-pist ... -3417.html

Este necesar să încurajăm oamenii să-și folosească mai mult bicicletele ... (Nu am văzut niciodată un blocaj de circulație pe o pistă de biciclete în stradă ...)

O campanie de încurajare a utilizării bicicletelor va costa mai puțin și îi va face pe cetățenii din Strasbourg să râdă mai puțin decât să parcurgă totul la 30 km / h ...

Releele de tramvai sunt bune, dar nu sunt suficiente ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 10/02/11, 08:12

După ce mi-am târât și ghetourile pe jos și pe o bicicletă în stras .... Înțeleg măsura ... Am văzut acolo relativ puține mașini în comparație cu alte centre ale orașului ... Deci, acolo trebuie să lipsească amenzi. din punct de vedere al veniturilor ... Așa de la 30 de ani chiar putem modifica 30 până la 40% din biciclete ... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/02/11, 10:20

Macro, chiar centrul orașului Strasbourg (Place Kleber, Place Gutenberg, Place de la Cathédrales etc.) este pietonal de aproape 20 de ani ...

Acesta este un lucru foarte bun! (Am luat o prună pe o motocicletă pentru că am fost parcată în zona pietonală într-o seară ... pfff : Mrgreen: : Mrgreen: )

Dar când am citit zona 30 întregul teritoriu a comunei ... asta mi se pare în mare măsură exagerat și mai ales contraproductiv din punct de vedere economic!

Cu cât mergem mai încet, cu atât rămânem mai mult pe drum...Nu? Și, prin urmare, riscul blocajelor de trafic în timpul orelor de vârf ...

Atunci dacă totul se află în zona 30, ce vor deveni zonele actuale 30? Zonele 10?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 10/02/11, 10:33

Christophe a scris:Este necesar să încurajăm oamenii să-și folosească mai mult bicicletele ... (Nu am văzut niciodată un blocaj de circulație pe o pistă de biciclete în stradă ...)
Acesta poate fi unul dintre obiective :?:

Christophe a scris:O campanie de încurajare a utilizării bicicletelor va costa mai puțin și îi va face pe cetățenii din Strasbourg să râdă mai puțin decât să parcurgă totul la 30 km / h ...
Pentru același obiectiv, avem de ales între mai multe metode.

Dacă mă compar cu un oraș pe care îl cunosc bine (Montpellier), primăria a ales de mult să „conducă mașina din centrul orașului”.
În loc să începem prin a face transportul public mai eficient, am făcut totul pentru a face mașina mai puțin eficientă dezvoltând centrul orașului astfel încât să fie permanent aglomerat.
Rezultat: Montpellierains ia tramvaiul ...
În cele din urmă, a-l face pe automobilist să râdă este la fel de eficient ca să îl încurajezi să ia mijloace de transport în comun. : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 284