Recuperarea căldurii și depozitarea de pe acoperiș vara?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2

Recuperarea căldurii și depozitarea de pe acoperiș vara?




de bidouille23 » 10/02/11, 10:55

Bună ziua tuturor,

Am citit rapid ultimul mesaj despre energia geotermala (la mine numarul de sonde forate pana la urma imi da o problema, ce va da, daca nimic altceva e misto ????)

Pe scurt, este doar o întrebare, nu o polemică de început nu sunt deloc împotriva energiei geotermale (deocamdată ;)).

Nu, despre ce vreau să vorbesc este o realizare experimentală a încălzirii în masă :) de soare.


Permiteți-mi să explic:

Principiul este simplu, foarte foarte simplu, recuperați căldura concentrată de acoperiș vara (este corect sau nu?)


Deci realizarea pe care am văzut-o (pe casa ecologică pe care o traversez),
domnule bine a folosit tuburi din PVC gen 120mm.

Un tub preia aerul de var de sub acoperiș și îl trimite în placă.

Bineinteles ca a creat acest sistem cu placa, sub placa lui a pus nu stiu cati M3 de nisip in care a circulat (ca la incalzirea in pardoseala), si tevi PVC de 120 mm.

În concluzie, înmagazinează căldură de îndată ce acoperișul se încălzește suficient pentru a încălzi mansarda, iar când supraîncălzește podul este și mai bine ;).

Așadar, după aceste teste, păstrează o temperatură a solului egală cu 15°c (trec sau 16°c dar nu mai puțin) până în februarie dar nu sunt sigur (o să încerc să găsesc acest articol și să-l scanez pentru a-l pune pe site ;)).

Scuze pentru ocolire ;)

un plus
0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 11/02/11, 10:08

Ai nevoie de cupru, PVC-ul este destul de izolant termic.

In rest +1 cu caldura sub gresie, e destul de mare ce putem recupera, si nu se vede din exterior.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 328