Izolare proastă? Dar umiditatea unui perete?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa

Izolare proastă? Dar umiditatea unui perete?




de sebarmageddon » 23/02/11, 16:20

hi,

mai multe probleme:

1 - sufragerie, pereții exteriori au o grosime de 25cm în piatră de piatră dreptunghiulară mare și sunt izolați în interior de o placă de 1cm pe care este lipit polistiren cu o grosime de 4cm (mi se pare că se numește 10 + 40), prin urmare, pe fațada este ușa din față, pe fiecare parte a ușii există plăci de 10 + 40 în partea inferioară o mică deschidere cu o mini grilă rotundă de "aproximativ 5 sau 6 cm în diametru, ca rotundul care este vizibil în această fotografie , http://www.hellopro.fr/images/produit-2 ... 206958.jpg

întrebare:
1 A - izolarea este bună cu 10 + 40?
1 B - cele două găuri realizate în partea de jos a plăcilor 10 + 40, care trec prin izolație, dar nu și peretele de piatră de 25 cm, aceste găuri sunt proste sau nu? (comparativ cu izolația)



2 - baie, Imagine

un duș în colțul casei având două laturi cu uși de sticlă și două laturi cu plăci plasate pe plăci de ipsos hidrofug în albastru deschis pe desen, de aproximativ 8 sau 10cm grosime și care ies din fiecare parte de aproximativ 10cm duș

între aceste plăci și peretele exterior de 25 cm grosime în galben în desen, există un mic spațiu de aer,
iar tava de duș în roșu pe desene era așa

Imagine

dușul pare să fi creat umezeală în perete în plăci de ipsos impermeabil și în peretele exterior al casei, vizibil cu spray negru pe desen
restul pereților băii în contact cu pereții exteriori ai casei sunt izolați cu 10 + 40, linii de culoare verde închis pe desen,
baia nu este ventilată, era o gaură în partea de sus a dușului făcută în perete cu o grilă pe fiecare parte, dar iarna aerul rece a căzut direct pe persoana din duș, prin urmare am blocat-o, era inutil
de atunci, dușul a fost înlocuit de un duș integral (dușul pe 4 laturi, 2 pereți de sticlă + 2 într-un fel de plastic)

2 A - peretele exterior al casei este umed, îl puteți vedea când sunteți afară, mă gândesc la condensul dintre peretele exterior al casei și plăcile din ipsos, deoarece nu există izolație plasată între ele, problema fiind clar în zona vechiului duș, îmi imaginez că atunci când luam un duș fierbinte, peretele din faianță din ipsos s-ar încălzi, apoi cu peretele exterior rece, umezeală sau condens (așa ceva) s-au format între cele două
ce crezi

2 B - pentru a corecta acest defect, aș spune că trebuie să îndepărtați plăcile de ipsos, apoi să uscați bine peretele exterior, pentru a pune în cele din urmă plăci de ipsos hidrofug pe care este lipit polistirenul pentru a face izolație, asta credeți ?

multumesc pentru raspunsuri.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/02/11, 17:29

Vezi celelalte postări despre econologie și discuțiile interminabile pe acest subiect date fiind erorile științifice ale profesioniștilor care descoperă pentru prima dată că în pereți avem același fenomen ca într-o coloană de distilare !!
https://www.econologie.com/forums/post194590.html#194590

reacție rapidă:
40mm de polistiren a fost considerat bun ca izolație acum 30 de ani, dar rău acum mai ales pentru după 2012 (15cm și mai mult și perfect impermeabil fără punți termice)!

Altfel pietrele tăiate (din ce perioadă și în ce) conduc bine căldura sau frigul (de aproximativ 50 de ori mai mult decât polistirenul)
și, prin urmare, orice vapori de apă fierbinte din camerele fierbinți care ajung în interiorul acestor pietre reci se vor condensa asupra lor și vor uda bine peretele !!
Așa că orificiile de ventilație înrăutățesc fenomenul și probabil că au fost puse în ideea de a îndepărta din greșeală umiditatea, deoarece aerul fierbinte trebuie să ajungă deja la acest perete umezit !!!
Este dificil de rezolvat, deoarece cea mai mică gaură mică sau fisură care lasă să treacă puțin aer este suficientă pentru a umple baza peretelui cu apă pe termen lung, dar această apă nu pleacă niciodată, deoarece într-un mediu aproape închis !! și astfel, pentru a vedea cum merge repede, punem guri de aerisire care lasă această apă să meargă repede când peretele nu este rece, altfel nu pleacă niciodată;
Singura soluție oficială este să faceți izolația casei complet impermeabilă ca la standardele din 2012, cu teste riguroase de etanșeitate sub presiune și pentru a nu pierde căldura cu flux dublu VMC !!
Cealaltă este să vă ventilați și să reduceți degajarea de umiditate, puțina baie și gătitul !! Foarte dificil și ineficient.
Un alt lucru este să vă ventilați peretele spre exterior, făcând mici găuri în articulațiile dintre pietre, care scot vaporii umezi, evitând să păstreze apa condensată în perpetuitate în spatele acestor pereți foarte impermeabili.
În caz contrar, izolația exterioară se poate rezolva, dar pietre mai scumpe și mai dimensionate.

În caz contrar, cum este subsolul tău pentru că poți avea umezeală care se ridică de la sol în interstițiile zidului tău rece și agravează problema ????
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 23/02/11, 18:50

pentru subsol, de fapt, există un fel de pivniță, un lucru vechi.
deasupra pivniței, există un fel de gol umplut cu piatră, este aerisit și uscat.
deasupra, este podeaua băii
între pivniță și podeaua băii, există mai mult de 3 metri.

umezeala în creștere ar fi putut fi o plumbă, dar din fericire sau din păcate, în cazul băii, nu este

pentru izolație, bănuiesc că este un rahat, nu suficient de gros 10 + 40 ..., întreaga casă este așa, cu excepția camerei mele, în care am adăugat un fel de panouri de lână cu stâncă de 5 cm grosime + panouri și Simt diferența.
dar hei, ceea ce îmi spui îmi arată că este mai rău decât ceea ce am crezut pentru grosime ...

despre micile grilaje rotunde plasate în izolația camerei și da, este pentru că era seară spunând umed, pe scurt, foarte dezordonat în această casă, lucrurile au fost prost făcute, care ar trebui refăcute, dar nu vor fi (este la parintii mei)
cel mai rău fiind pe holul dintre casă și garaj, nici măcar izolat, există un calorifer care se încălzește și care trebuie să mănânce cu adevărat ...

pietrele tăiate sunt blocuri mari de calcar și trebuie să fie vechi de sacrament (probabil înainte de 1870)
mi se pare ca dimensiunea este de 80cm lungime pentru 45cm inaltime si 25cm grosime, sunt in stare buna
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/02/11, 21:26

De asemenea, este necesar să verificați dacă nu există o scurgere ușoară de apă în drenajul apei de duș, ca o sigilare proastă, care poate fi suficientă pentru a agrava problema golind sifonul sub tavă în câteva ore., Apă care va condens pe peretele rece ???????
Acest lucru mi s-a întâmplat deja și, de asemenea, mai rău, o slabă uscare după spălare, plină cu apă, care a făcut camera noastră mucegăită, deoarece aproape nimic nu a făcut-o să treacă de la 90% umiditate la 100% !!

De asemenea, numărul de dușuri luate în considerare foarte mult. așa cum am văzut cazul în familia mea cu mai mult de 3 băi fierbinți pe zi și, prin urmare, un condens nu este posibil într-o cameră 2!

Este necesar să se măsoare gradul de umiditate și temperatura pereților din spatele plăcilor de gips-polistiren. Trebuie să fie foarte rece și, prin urmare, este aproape imposibil să preveniți condensul pe el, cu excepția faptului că nu faceți nimic, nici dușuri, nici gătit, nici reîncălzirea sau sigilarea completă a izolației.
Buretați bine dușul și pereții după duș, scade umiditatea degajată.
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 25/02/11, 00:17

Am văzut o problemă, în partea de jos a tăviței de duș, a existat apă de ceva vreme, așa că, cu hârtie igienică, deoarece asta aspiră bine apa, am văzut că ceva nu era în regulă,
dintr-o dată, tatăl meu a îndepărtat o bucată din ceea ce a fost folosit pentru a sprijini tava de duș
dedesubt, era umiditate, dar mai ales în țevi, era puțină apă,
s-ar putea să fi existat o mică scurgere în furtunurile de alimentare cu apă, deoarece s-ar putea să fi existat multă condensare, umiditate, dar fără stagnare la canalizare
în orice caz, peretele din plăci de ipsos era foarte umed,
tatăl meu a făcut o gaură în aceste plăci, apoi peretele avea dreptul la o lovitură de uscare, zibro a mers o vreme în baie pentru a usca puțin asta,

astăzi există un duș integral, cu care nu mai există contact cu peretele, este de-a lungul, dar există încă un spațiu mic în spate, care permite mișcarea aerului,
și, de asemenea, acesta fiind închis în partea de sus, este mult mai puțină ceață care iese din acesta, este o mare îmbunătățire,

problema este că peretele din plăci de ipsos nu este probabil suficient de uscat sau chiar nu este deloc uscat, iar pe peretele exterior, din exterior, putem vedea umiditatea

Cred că plăcile de ipsos ar trebui să fie lipite, iar peretele de piatră ar trebui să fie uscat foarte bine, dar hei, se va face asta?

numărul de dușuri nu a fost important

în plus, despre gurile de aerisire din peretele sufrageriei, se presupune că ar fi redus umiditatea peretelui conform tatălui meu (este o nebunie ceea ce cred ...)
dacă aș fi așteptat după părinții mei camera mea ar fi rămas cu aceeași izolație slabă, așa că nu cred că izolația va fi îmbunătățită în casă
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/02/11, 13:42

Primul punct de testat pentru siguranță este dacă umezeala dvs. vine doar din interior sau din altă parte, ca o mică scurgere a acoperișului sau ploaie pe fațadă sau subsol.

Așa că încearcă să nu faci dușuri și să gătești cu abur în bucătărie câteva săptămâni !!
(faceți dușuri în piscină) sau plecați (iarna).
Dacă devine uscat, originea este din prezența ta.
Apoi ventilați, VMC sau VMC cu debit dublu.

În caz contrar, problema nu poate fi rezolvată niciodată.
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 27/02/11, 12:33

ieri a fost puțină umiditate la baza peretelui băii chiar lângă fundul dușului,
pentru mine este clar că este o defecțiune de izolație
este probabil ca, pe lângă condensul din interiorul băii, să existe și condens între peretele despărțitor de țiglă și peretele exterior de piatră.

în coridor există și o defecțiune de izolație, ieri a fost multă umiditate la baza scărilor
Imagine
în stânga în maro este o ușă, în mijloc în maro este și o ușă, în dreapta există o fereastră cu două foi, în roșu este radiatorul, în albastru este umiditate,
nu există izolație în acest coridor, perete exterior de bloc de beton, în interior, există plăci de ipsos groase de 1cm, pe tavan este la fel, iar acoperișul este un fel de foi ondulate într-un fel de beton, podeaua este cu gresie, există socluri cu gresie, iar în cele din urmă înălțimea de aproximativ 1 metru există lambriuri
pe cealaltă parte a ușii din mijloc este și garajul fără izolație.
Cred că căldura crește, nu atinge golul treptelor din partea dreaptă jos, rezultatul este umiditatea, îmi spun că în acest caz, cel mai bun ar fi poate un fel de încălzire prin pardoseală, adică un cupru conductă care ar trece în pământ, sub gresie pentru a face o mică încălzire în coridor, lângă fereastra franceză, dar hei, fără izolație.

în sfârșit, în această casă este la fel peste tot, părinții mei fac lucruri, fac finisajul și apoi trebuie să-l atingi mai mult, în loc să te descurci bine de la început, poo ar trebui să fie schimbat atunci, dar pe măsură ce finisajul este terminat, bine trebuie să plece ...
nu are nici un sens

deasupra băii, există un alt etaj
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/02/11, 13:32

Nu încurajează această descriere, dar ceea ce mă îngrijorează cel mai mult este aceasta:
acoperișul este un fel de tablă ondulată într-un fel de beton

pentru că odată cu mai mult de 20 de ani în urmă acest tip de acoperiș pentru hambar era fabricat din fibrociment încărcat cu azbest !!
Deci, mai presus de toate, nu-l tăiați și nu-l vedeți pentru a nu respira azbest în interior !!
http://www.plomb-amiante.fr/amiante-fib ... ciment.htm
http://forum.doctissimo.fr/sante/pollut ... 3801_1.htm
Dacă DPE își dă seama, valoarea casei scade.
Nu sunt sigur că își dă seama, pentru că am văzut o casă cu pereți de garaj umpluți cu azbest alb trecând diagnosticul de azbest fără nicio problemă !!!!!!!!

În mod aleatoriu, la dreapta în maro, la poalele "ferestrei cu două foi" cred că pot ghici că podeaua treptelor este din beton sau ciment, ceea ce face un pod termic bun care se adaugă la scurgerile de aer din jurul perimetrului a acestei uși de patio cu două foi și, prin urmare, umiditatea aerului din această casă se condensează pe acest punct rece într-o umiditate ridicată de apă lichidă, care curge și în jos în cel mai rece punct al acestui coridor fără izolație !!
Punerea încălzirii prin pardoseală echivalează cu demolarea tuturor, și atunci are mai mult sens să izolăm corect acest etaj și să închidem scurgerile din ușa ferestrei cu margele impermeabile, la fel și pentru alte ferestre și uși.
Odată cu scurgeri mai puține de la ferestre și uși, o posibilă soluție temporară este să aveți un strat izolant pe podea acoperit cu mochetă sau covoare și să izolați pereții fără nicio izolație cu plăci de gips-carton groase. ??
Dar acest tip de casă de îmbunătățit este aproape ca și reconstruirea acestui tip de casă
Arăți că este util să te gândești cu atenție și să înveți despre nivelul tehnic înainte de a face schimbări într-o casă, nevăzând doar aparențele superficiale.
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 27/02/11, 14:01

pentru tipurile de tablă, cred că este fibrociment, cumpărat în jurul anului 2000, nu știu dacă mai exista azbest în acest tip de tablă la acea vreme
aceste foi sunt doar deasupra garajului, casa are un acoperiș din ardezie

podeaua holului, garajul și treptele sunt din ciment acoperit cu dale
fereastra franceză este destul de bine sigilată, în plus, este recentă (2009?)
pentru încălzirea prin pardoseală, ar fi chiar la nivelul treptei inferioare, dar este același lucru, imaginându-ne că această conductă este pusă la locul de ieșire al radiatorului, această încălzire ar funcționa numai atunci când radiatorul funcționa sau, caloriferul ar roti probabil mai puțin decât ar fi nevoie pentru a încălzi partea inferioară a treptei, deci probabil problema nu a fost rezolvată complet
Îmi dau seama că aceste probleme sunt de rahat ...


pentru izolație și totul ..., este clar că există o lipsă de gândire atunci când lucrurile sunt făcute, ele fac, și atunci mama mea vede defectul, se plânge de el, îi lipsește oala, totul este deja făcut și să reface, că ar necesita ruperea a ceea ce s-a făcut deja
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/02/11, 14:14

Pentru pași, încercați un covor sau covor izolant ieftin, poate va fi mai puțin condens ???? (se poate uda).
În caz contrar, încercați un dezumidificator de 100 până la 150 € pe hol, frigiderul pe dos)
Cu excepția cazului în care există o sursă de apă adâncă sau renaștere sub casă așa cum am văzut odată !!!
http://www.leroymerlin.fr/mpng2-front/p ... 57160690#9
http://www.rueducommerce.fr/m/ps/mpid:M ... CAM1283945

Uneori este suficient să reduceți puțin umiditatea pentru a evita orice condens.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 366