Care candidat pentru econologie (prezidențial 2012)?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/04/12, 00:26

... da, da ... ai dreptate ...!

Acest lucru nu este optimism din partea mea, opiniile noastre converg din moment ce am spus că i-am considerat pe socialiști în tabăra de dreapta ... (istoric, nici măcar în centru-dreapta, dat fiind la toate compromisurile lor rușinoase) doar faptul că Nu mă văd prea susținând celălalt măr al lui Fouquet și retrăiește toată aroganța trupelor sale. : Mrgreen: Pentru că, cu excepția lui Fillon ... majoritatea sunt Amha nedemne.

Și mai presus de toate, că nu aș face o încercare de intenție înainte de a vedea echipa olandeză la lucru (așa cum nu făcusem în acel moment - cu actualul „ieșit”) înainte 'nu este ales acolo ... deși va înșela pe toată lumea după aceea). Pe scurt, întrebarea este: vrem să retrăim încă cinci ani de groază și să vedem Franța devenind din ce în ce mai americanizată? Sau chiar lăsați soldații francezi pe alte zone de operațiuni sub dictatul Yankee, ca în Siria de exemplu! Pentru că acolo, nu-mi doresc, dar aud deja „zgomotul cizmelor ...!” (Mi se pare că pe aceasta, Christophe are fler ....)

Aș dori, de asemenea, să văd cum își vor asuma tot ceea ce au promis în fața oamenilor și pe care tocmai l-ai amintit!

Este sigur că vor exista schimbări, pentru că, dacă vor eșua, va fi FN următorul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 24/04/12, 09:57

Este adevărat că nu ar fi plăcut să retrăim în această continuă agresivitate și nedemnitate pe care am ajuns să o suportăm încă 5 ani ...

Totuși, cred că trebuie să așteptăm alegerile legislative pentru a decide șansele ca Hollande să-și impună „schimbarea”, fericit ...

În ceea ce privește zgomotul cizmelor, cazul mi se pare pliat, în ciuda opoziției ruse și chineze, care nu ne promite nimic bun, Olanda sau nu ...

Rămâne, în ciuda tuturor, o speranță viitoare mai îndepărtată, care ar fi un vot de protest, capturat până acum de FN, referindu-se la FdG, acum că a obținut un scor semnificativ și dovedind că poate fi un alternativă credibilă ...
Cea mai mare slujbă a lui va fi să rămână împreună și să scape de imaginea de „nucă de cocos” pe care o trage în ciuda lui și să-și concentreze opoziția, nu împotriva FN, ci împotriva puterilor financiare și oficiale de la cizme ... Dar acesta este un alt subiect ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/04/12, 10:06

Acesta este un alt subiect chiar în subiect! :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/04/12, 22:46

Primit prin e-mail:

După acest prim tur al alegerilor prezidențiale, mulți trăiesc un sentiment de tristețe. Vor fi găsite în cuvintele lui Jean-Paul JAUD (regizorul filmului „Copiii noștri ne vor acuza”).

Genevieve PEYNOT


Mica amintire a lanțului uman din Belleville sur Loire,

Intalneste-te in fata centrului

Sâmbătă, 28 aprilie, la ora 15:00

Pentru a ne mobiliza, să ne gândim la cei care mâine vor locui pe acest pământ. Lupta nu este doar pentru astăzi, ci mai presus de toate este pentru viitor, să nu fim egoiști, să ieșim din „papucii” noștri. Să ne gândim, să ne solidarizăm cu locuitorii din regiunile Tecernobil și Fukushima.

Votează cu adevărat copiii noștri! (De Jean-Paul JAUD)

De câte ori în timpul campaniei prezidențiale am auzit: „Votează pentru copiii noștri, votează pentru generațiile viitoare. "?

A doua zi după prima rundă, rezultat, nimic! Dacă acest lucru nu este un dezastru pentru copiii noștri, o ignorare totală pentru situația de urgență ecologică care a fost călcată în picioare, călcată în picioare, uitată. Știu ei, cei care doresc să protejeze Franța prin controlul frontierelor noastre, că sunt invadatori greșiți? Cele reale există de peste jumătate de secol. În fiecare primăvară, de îndată ce viața reapare, ei sunt acolo pentru a ucide cei vii, pentru a ucide pământul nostru, moștenirea noastră, agricultura noastră și, în cele din urmă, adevărata noastră bogăție. Ei i-au înrobit pe fermieri pentru a ne otrăvi pământul și pânzele freatice ale copiilor noștri. Un tsunami de statistici a străbătut această campanie. Doar una a fost o prioritate: „În Franța, speranța de viață în stare bună de sănătate a scăzut cu 20 de ani” de la 60 la 80 de ani, adică imediat după pensionare, francezii sunt bolnavi și invalizi. Franța este acum pe locul 10, deși probabil trăim în cea mai privilegiată țară din fire.
Pentru al doilea tur al alegerilor prezidențiale, vor discuta despre copiii fermierilor care se nasc cu deformări genitale? Vor vorbi despre micii bolnavi de cancer care ne umplu spitalele? Vor recunoaște că pentru prima dată într-o țară în „pace”, părinții își îngroapă astăzi copiii din cauza unui război pentru profit, orchestrat cinic de canibali lacomi și minoritari care sunt multinaționalele criminale? În cele din urmă, vor spune adevărul despre cancerele anormale la copiii care locuiesc în apropierea centralelor nucleare franceze?
În seara primei runde a alegerilor, m-am gândit apoi la prenumele unui copil de 12 ani care, în 1992, a ținut un discurs emoționant în fața șefilor de stat și a celor responsabili pentru planeta noastră. În timpul acestei campanii prezidențiale din al doilea tur, vreunul dintre candidați vor vorbi despre acest strigăt de ajutor pe care l-a spus Severn acum 20 de ani. "Ceea ce faci mă face să plâng noaptea!" Această sentință teribilă despre care a spus acest mic canadian va rămâne gravată în cap toată viața mea. În noaptea rezultatului primei runde, am avut lacrimi în ochi când am observat că ei nu înțelegeau că prioritatea absolută pentru generațiile viitoare era să păstreze și să respecte Vii!

Ioan Paul JAUD
J + B Secvențe


referințe:
https://www.econologie.com/forums/severn-la- ... 11272.html
https://www.econologie.com/forums/nos-enfant ... t6553.html
https://www.econologie.com/interview-de- ... -4010.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/04/12, 23:49

Ei bine, revin la asta, ceea ce mi se pare foarte bun:

louphil a scris:Rămâne, în ciuda tuturor, o speranță viitoare mai îndepărtată, care ar fi un vot de protest, capturat până acum de FN, referindu-se la FdG, acum că a obținut un scor semnificativ și dovedind că poate fi un alternativă credibilă ...
Cea mai mare slujbă a lui va fi să rămână împreună și să scape de imaginea de „nucă de cocos” pe care o trage în ciuda lui și să-și concentreze opoziția, nu împotriva FN, ci împotriva puterilor financiare și oficiale de la cizme ... Dar acesta este un alt subiect ...


În această seară, înainte de Olanda pe TF1, am reușit să luăm literalmente notă de:

«Cumpărați Actul European» ...> :şoc:

De ce nu un "French Patriot Act ”! A mătura în dreapta dreapta cât timp există.

Deci, dacă înțeleg corect:
1) eliberați „ieșirea” pe 6 mai.
2) un vot cât mai masiv în favoarea frontului de stânga la alegerile legislative, care va contrabalansa și îi va indica lui Hollande cum i se potrivește să-și formeze guvernul ... Acum este singura alternativă credibilă.

Pentru că altfel, totul va fi foarte moale!

Surpriza uriașă (rhôoo întotdeauna Părintele Crăciun), care ar fi premierul Mélenchon : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/04/12, 00:05

Obamot a scris:Surpriza uriașă (rhôoo întotdeauna Părintele Crăciun), care ar fi premierul Mélenchon : Mrgreen:


M-am gândit și eu la asta (nu am spus-o deja mai sus?) ... crezi că kizozeré? :şoc: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/04/12, 00:38

Nu,

Apoi deja nu a zozeré nici măcar să-l anunțe : Mrgreen:

Apoi a spus deja că va crește și salariul minim ...

Poate deja spus, dar mă face să mă simt bine să o spun din nou, hahahahahah ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 25/04/12, 00:46

Nu ar fi cel mai bun: un prim-ministru ar trebui să aplice politica președintelui (în afară de conviețuire).
Și m-ar surprinde dacă ar avea o majoritate parlamentară la alegerile legislative, să fie într-o poziție ...

Cred că Mélenchon nu își dorește mai ales puterea într-o formă bună și cuvenită, mai ales în acest moment, cu o criză care nu a fost înțepată de gândacii de pe brațe ... Preferă să o lase lui „Flamby”

Ceea ce dorește este un front stâng puternic și capabil să mobilizeze strada ... Chiar dacă a încercat să afișeze o față gri cu o zi înainte, noaptea trecută, totuși nu a putut să se ascundă câteva zâmbete pe jumătate despre aderarea la mișcarea FdG.
Într-adevăr, dacă rezultatele așteptate nu erau cele de la sosire, el a reușit chiar (pentru un candidat puțin cunoscut, chiar dacă nu necunoscut) să adune un număr mare de simpatizanți din stânga sau chiar din extrema stângă pe un program care nu are nimic comunist (în sensul peiorativ care sperie): 12% la o primă reprezentație, este departe de a fi neglijabil, chiar dacă ni s-ar spune în jur de 15 ...
Cu toate acestea, știm că stânga este mult mai mobilizabilă decât dreapta sau extrema dreaptă pentru a coborî pe stradă ...
Cu puțin noroc, el ar putea fi, de asemenea, capabil să se mobilizeze pentru întrebări ecologice, având în vedere programul său și „planificarea sa ecologică”, care mi se pare mai realistă decât ideile uneori înverșunate sau chiar extremiste ale EELV ...

Dacă Hollande este la fel de „moale” pe cât pare (nu a dovedit niciodată contrariul), atunci ar putea lăsa loc pe străzi, știind că pentru oameni ca el, el este cel care strigă cel mai tare că trebuie mai întâi să te calmezi.
Finanțatorii nu sunt cunoscuți pentru țipat, ci pentru a oferi idei discret (chiar dacă sunt bine susținuți), atunci când nu sunt comenzi ...

De asemenea, acest scenariu a avut loc în anii 30 cu Frontul Popular la putere și strada care i-a dictat cererile ... dintre care unele au fost stabilite astăzi ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/04/12, 09:06

FDG este învierea unui muribund grav bolnav. Deci, ceea ce trebuie urmat este recuperarea viitoare cu legislativul și, în special, viitorul cincinal, dacă totul merge la fel de prost sau chiar mai rău!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/04/12, 16:45

Louphil a scris:Cred că Mélenchon nu își dorește mai ales puterea într-o formă bună și cuvenită, mai ales în acest moment, cu o criză care nu a fost înțepată de gândacii de pe brațe ... Preferă să o lase lui „Flamby”


Uh, nu cunosc candidați politici care nu vor putere ... și e clar că a făcut un scor bun !! Mi-am scos deja pălăria ... Nu mi-am imaginat niciodată că va avea mai mult de 5% acum câteva luni ...

Informații despre timp:

Dezbaterea Sarkozy-Hollande va fi difuzată pe 2 mai la ora 21 și găzduită de Ferrari și Pujadas, anunță TF1 și France 2


1 Mai la 12pm ar fi fost mai bine !!! : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289