Care candidat pentru econologie (prezidențial 2012)?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

Care candidat pentru econologie (prezidențial 2012)?




de kumkat » 04/03/11, 11:05

Întrucât termenul ajunge încet și mass-media ne întoarce urechile spre el, și noi am putea discuta despre asta ...

Ce candidat „mai bun” sau mai degrabă „mai puțin rău” să urmeze pentru următoarele alegeri prezidențiale?

Cu cât merg mai multe lucruri, cu atât „puterea” actuală mi se pare mai puțin satisfăcătoare, timpul pentru rotație pare să fi sosit, dar cine ar putea lua locul?

PS doar critică și nu oferă prea multe, iar candidații ecologici mi se par să aibă mai multe mâncărimi media decât candidatul real ...

Deci ce să fac?


ps: hai să încercăm să facem răspunsuri scurte, inteligibile și fără exces de pasiune, astfel încât toată lumea să urmeze, mulțumesc!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Care candidat pentru econologie (prezidențial 2012)?




de Christophe » 04/03/11, 11:12

kumkat a scris:candidații verzi mi se par să aibă mai multă mâncărime media decât candidatul real ...


Uh, este mâncărime media pentru: http://www.youtube.com/watch?v=uNG4lORN4U4 ?

:şoc:

Cu alte cuvinte, pentru mine citat „verde”, Eva Joly este esențială, deoarece se află acum la Europe Ecologie.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 04/03/11, 11:16

Nu numai din partea ecologiei, ci și din partea logiei, pur și simplu:

Ea este singura care pare să fi înțeles ce se întâmplă, care nu joacă teatrul media comercial și care nu se pliază în fața puterilor.

Dar, din moment ce franceza ei nu este perfectă, va trece rampa electorală?
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/03/11, 11:24

Ben deja numele său sună mai mult „francez” decât cel al lui Sarkozy ... : Cheesy: : Cheesy:

Da, este o femeie sacră! Pentru a o cunoaște mai bine: http://fr.wikipedia.org/wiki/Eva_Joly

În vara anului 2010, candidatura sa pentru alegerile prezidențiale franceze din 2012 părea a fi din ce în ce mai probabilă, în special după reticența secretarului național al Verzilor, Cécile Duflot, de a candida [20]. În timp ce problema desemnării candidatului pentru Europa Ecologie nu a fost încă decisă, Eva Joly spune că este interesată de ideea de a purta culorile de mediu la următoarele alegeri prezidențiale[21], [22]. Această probabilitate este întărită de nașterea, pe 13 noiembrie 2010, a partidului Europe Ecology - Verzii, produs al fuziunii dintre Europe Ecology și Verzii.



Cazul Elf este ea: http://fr.wikipedia.org/wiki/Affaire_Elf prin urmare, știe corupția politică

După afacerea Elf, Eva Joly dorește să se îndepărteze de Franța. Ea explică plecarea ei în Norvegia ca un adevărat exil pentru a găsi adăpost: „Am plecat din Franța. Am plecat pentru că nu voiam să dau nimănui mijloacele și timpul pentru a mă răzbuna ”[12]. În 2002, ea și-a luat concediu din sistemul judiciar pentru a deveni consilier al guvernului norvegian în lupta împotriva corupției și a criminalității financiare internaționale, deplângând în trecere complacența din Franța pentru delapidare financiară.


Un lucru este sigur: ea nu va fi candidata băncilor !! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

Re: Care candidat pentru econologie (prezidențial 2012)?




de kumkat » 04/03/11, 11:27

Christophe a scris:Uh, este mâncărime media pentru: http://www.youtube.com/watch?v=uNG4lORN4U4 ?


Este suficient pentru a face un președinte bun și a conduce o țară?
Are într-adevăr cea mai mică șansă de a „trece” la turul doi?
Dacă da, este pentru că țara se va schimba complet în 6 luni ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 04/03/11, 11:32

Christophe a scris:
După afacerea Elf, Eva Joly dorește să se îndepărteze de Franța. Ea explică plecarea ei în Norvegia ca un adevărat exil pentru a găsi adăpost: „Am plecat din Franța. Am plecat pentru că nu voiam să dau nimănui mijloacele și timpul pentru a mă răzbuna ”[12].


Amuzant, ea spune același lucru ca și fondatorul VoltaireNet ...
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/03/11, 11:36

kumkat a scris:
Christophe a scris:Uh, este mâncărime media pentru: http://www.youtube.com/watch?v=uNG4lORN4U4 ?


Este suficient pentru a face un președinte bun și a conduce o țară?
Are într-adevăr cea mai mică șansă de a „trece” la turul doi?
Dacă da, este pentru că țara se va schimba complet în 6 luni ...


Ei bine, zici că sunt clovni în Verzi, cred că Eva nu este decât un clovn.

Nu vorbim (încă) de un potențial prezidențial, ci de un potențial candidat! Umbră! Dar Sarko a vorbit mai bine în 2006?

Karcher și eugenia despre delincvență ... : Evil: Ei bine, asta nu l-a împiedicat să treacă! Dar știm cu toții de ce a trecut (nimic în față) ...

Dar ceea ce îi lipsește Eva este cel mai probabil experiența concretă a politicii ...

Ar fi în continuare uimitor ca un verde să fie la putere în cea mai puternică țară cu energie nucleară din lume. : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 04/03/11, 11:39

Christophe a scris:Karcher și eugenia despre delincvență ... : Evil: Ei bine, asta nu l-a împiedicat să treacă! Dar știm cu toții de ce a trecut (nimic în față) ...


Coincidență? Sau demolare?

Christophe a scris:Ar fi în continuare uimitor ca un verde să fie la putere în țară!


Și femeie: ar fi o premieră grozavă.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/03/11, 11:45

Christophe a scris:Ei bine, zici că sunt clovni în Verzi, cred că Eva nu este decât un clovn.

Nu vorbim (încă) de un potențial prezidențial, ci de un potențial candidat! Umbră! Dar Sarko a vorbit mai bine în 2006?


Nu am spus că sunt clovni! interpretezi cuvintele mele!
Spun doar că sunt „candidați”, dar nu „prezidențiali” adevărați pentru a vă folosi termenii.
Asta mă deranjează, este că în fața buruienii schemei încă mai găsim doar „candidați” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/03/11, 11:47

bernardd a scris:Și femeie: ar fi o premieră grozavă.


oricum nu te uita prea departe în dreapta sau în dreapta ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 267