12V și 12V LED-uri lampă de transformator (info VELLEMAN)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Mic feedback




de Christophe » 03/08/13, 14:30

skabill2000 a scris:Pe de altă parte, iau în calcul înlocuirea transformatorului, deoarece am impresia că configurația, chiar dacă pare stabilă pentru moment, riscă să deterioreze becurile cu LED-uri.


Risc ... ca să spunem ușor!

Schimbarea transformatorului este un fel de ceea ce v-am sfătuit de la început mi se pare ...

: Arrow: https://www.econologie.com/shop/alimenta ... p-429.html : Arrowl:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/08/13, 14:39

Poate cineva să-mi explice de ce și cum există LED-uri de 12 V AC?

[pentru 220 V c.a., îmi imaginez că totul este în balate și că, dacă este un producător serios, este studiat pentru - Am două sau trei xanlite de acest tip: minunat și durează ... Am avut 10 „chinoiserii” de 220 V c.a. pe stâlpii exteriori: în mai puțin de un an, 9 din 10 arse: una dintre piesele de balast a ars sistematic; era vizibil]

Deci, un LED funcționează, în cele din urmă, în curent continuu. Nu ?

Dacă am înțeles corect, transformatoarele ca cele puse online mai sus reduc tensiunea, dar păstrează curentul alternativ, care nu deranjează un halogen (efectului Joule nu îi pasă pe ce direcție merge curentul; este doar sensibil la „rms current”).

De unde, în general, fără precauție, dezamăgirile atunci când cineva este mulțumit să conecteze un bec cu LED în locul unui halogen. Conexiunile fiind aceleași, este tentant! Ce am făcut înainte de a mă gândi puțin și de a pune transformatoare potrivite.

Am avut o mulțime de posturi, cu două feluri de transformatoare, aproximativ: a) „gros gros gros”, care presupun că sunt „înfășurări”; b) ultra-subțire presupun că electronic ... Cred că niciunul dintre cei doi nu este potrivit. Primul se transformă bine în 1 V dar alternativ; a doua transformare, îndreptare, distorsiune, presupun ...

Deci, dacă pentru un beoian știind ce este un curent, o tensiune alternativă, sinusoidală, dar puțin mai mult, un „rezumat” sau un fel de tabel ar fi binevenit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/08/13, 14:42

mai ales că pentru 15 euro nu merită lovitura să ezite! cel mai mic led suflat din cauza unei surse de alimentare proaste va costa mai mult!

Uneori folosesc acest tip de alimentare industrială
gotronic.fr/art-alimentation-rs25-12-20103.htm
dar este bine să puneți într-un dulap electric bine protejat, deoarece această cutie complet perforată este bună pentru colectarea prafului până când aparatele electronice se defectează

sursa de alimentare de 15 euro de la magazin este mai ieftină și mai bună, deoarece este rezistentă la apă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/08/13, 15:03

Did67 a scris:Poate cineva să-mi explice de ce și cum există LED-uri de 12 V AC?


ledul singur este o componentă electronică care trebuie alimentată la curent constant și nu la tensiune constantă

un model LED care trebuie să funcționeze la 700ma maxim va face tensiunea dorită în funcție de temperatură, de exemplu 2,85V

dacă încercăm să-l alimentăm cu o sursă de tensiune setată la 2,85V, puneți doar 0,05V mai puțin, astfel încât ledul să se stingă complet sau cu 0,05V mai mult, astfel încât curentul să crească și să depășească maxim tolerabil

există, prin urmare, în becul led un circuit electronic de reglare a curentului

și pentru a evita să localizați + și minus, lampa conține, în general, o punte diodă care permite conectarea în ambele direcții, deci și în curent alternativ

și dacă regulatorul electronic din lampa cu led este eficient pe o gamă de tensiune de intrare suficient de largă, lampa cu led poate fi conectată la 12V alternativ mai mult sau mai puțin bine reglată pe măsură ce oferim halogenului

dar nu am demontat niciodată o lampă cu led de 12V pentru a afla exact ce se află în interior

Tocmai am demontat o lampă cu LED de 220V unde era limitatorul de curent al condensatorului pe care îl găsesc foarte prost
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/08/13, 16:01

uitându-mă în magazin dacă a fost specificată o toleranță la tensiunea de alimentare a LED-urilor 12V, văd asta

https://www.econologie.com/shop/ampoule- ... p-393.html
Bec MR16 de 12V cu 3 LED-uri de 5W pentru corpuri de iluminat de joasă tensiune 12V AC / DC
caracteristici gama
Bec MR16 cu 3 leduri
Aproape nu se încălzește (siguranță pentru copii de exemplu)
Putere de lumină echivalentă cu un bec cu halogen de 40W pentru 5W consumați
Baza MR16, tensiune 230-240V c.a.


există o eroare de corectat cu acest 230 240!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/08/13, 16:45

Mulțumesc. Înțeleg deja puțin mai bine! Habar n-aveam deloc că curentul este constant!

Am văzut pe un site cu LED-uri pentru rulote, toleranțe foarte largi; ca 10-17 V!

Îmi imaginez că acest lucru este legat de variațiile tensiunii bateriei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/08/13, 17:28

Did67 a scris:Am văzut pe un site cu LED-uri pentru rulote, toleranțe foarte largi; ca 10-17 V!


exact! o lampă cu led care necesită 12V precise va fi arsă rapid pe un vehicul care conduce și încarcă bateria la 14,5V

și chiar mai rău, cu un încărcător pe 220V, merge adesea până la 15V

anunțarea unei toleranțe de la 10 la 17 este un semn de calitate: acest tip de lampă ar trebui să suporte fără probleme să fie montat pe un transformator pentru halogen
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/08/13, 09:53

Mergând să verific dacă memoria nu îmi juca un truc, îmi dau seama că există și toleranțe mai mici: 8 - 30 V

ampoule-leds.fr/ampoules-led-camping-car-c-1_167.html

Dar atenție, este DC, deci ferește-te de balasturile care ies din 12 V AC (vezi fotografiile încărcate mai sus). Acolo ar exista, după părerea mea, ca un schmilblic dacă înlocuim halogenii (care nu au nicio problemă cu 12 V c.a.) cu aceste becuri pentru camping-car! [Sau mă înșel?]
0 x
skabill2000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/07/13, 12:06

DC sau AC ?? aceasta este întrebarea




de skabill2000 » 04/08/13, 12:12

Christophe a scris:
skabill2000 a scris:Pe de altă parte, iau în calcul înlocuirea transformatorului, deoarece am impresia că configurația, chiar dacă pare stabilă pentru moment, riscă să deterioreze becurile cu LED-uri.


Risc ... ca să spunem ușor!

Schimbarea transformatorului este un fel de ceea ce v-am sfătuit de la început mi se pare ...

: Arrow: https://www.econologie.com/shop/alimenta ... p-429.html : Arrowl:


Da, sigur, am fost conștientizat de riscurile implicate 8)
...

- totuși, deoarece becurile mele sunt date să aibă 12V în AC și că transformatorul pe care îl propuneți este în CC, poate funcționa asamblarea?

- Dacă răspunsul este da "putem amesteca foarte bine transformatorul de curent continuu și becurile de curent alternativ", nu există nicio problemă să puneți 8 becuri LED pe aceeași linie? nu există istoric de interferență creat de becuri care, prin acumulare, provoacă pâlpâire sau oprire a becurilor ?

Vă mulțumesc pentru tine.
0 x
skabill2000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/07/13, 12:06

Re: CC sau AC ?? aceasta este întrebarea




de skabill2000 » 06/08/13, 17:57

skabill2000 a scris:- totuși, deoarece becurile mele sunt date să aibă 12V în AC și că transformatorul pe care îl propuneți este în CC, poate funcționa asamblarea?


Raspunsul este da : becurile mele cu 8 LED-uri AC rămân stabile cu un prost transformator AC / DC în poziția de 12V.

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 118