Ce plante perene (legume cu fructe ...) pentru o seră?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 31/03/11, 05:18

dede

Ai o poză cu sera pe care nu o aeriști sau crești ciuperci?

Am încercat fără ventilație și mulți alții au încercat fără rezultat, mă întreb cum evacuezi oxigenul și aduci CO2, mucegaiul vine de la faptul că pereții serei se condensează și picură pe plante, nu ar trebui să udați o plantă de roșii. într-o seră cu excepția de la bază.


Întotdeauna există straturi calde care păstrează căldura pentru noapte, dar trebuie să o puneți suficient de adânc, fie la fundul rădăcinilor, altfel aveți grijă la gustul recoltei, ar putea fi gunoi de grajd sau iarbă tăiată care fermentează pentru a elibera căldură!

Bătrânii noștri cunoșteau bine acest proces!


Pentru ventilator il oprim doar in caz de inghet!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 31/03/11, 10:28

Alain G a scris:dede

Ai o poză cu sera pe care nu o aeriști sau crești ciuperci?!


Sunt ciuperci magice? : Mrgreen: : Mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=Tre19TNUwIo
https://www.econologie.com/forums/enter-the- ... 10317.html
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 31/03/11, 11:23

Bine văzut AlainG, culcutura pe stratul fierbinte a fost dezvoltată sub louis 16 cred, pentru a cultiva legume și fructe de vară iarna în sere (o gaură de 40 până la 50 de centimetri, cu gunoi de grajd proaspăt de peisaj de sus și, în cele din urmă, un de cimitirul pământului). pentru iarnă se încălzește și pentru vară îți vei crește cucurbitaceul care va ajunge să le trimită rădăcina în interior;).

Este o treabă dar merge bine, singura problemă este că trebuie să repeți operația în fiecare an :( .

Roșiile, cu cât le udați mai puțin, cu atât au mai multă aromă ;).

Pe de altă parte, ciupercilor le plac apa, Alain, așa că nu e de mirare că crește fără ventilație :) , există pâine din fibre cu „chitake” și ciuperci stridii la vânzare în vert de vânat printre altele (cel puțin în Bretania sunt), iar în Olanda veți avea seringi de semințe de ciuperci cu substrat care se descurcă bine și de tot felul ; ).

Rețineți ciupercile cu buton, nu au nevoie de lumină și umiditate ;) sunt drăguțe cu sera ta Christophe :) .

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 31/03/11, 12:01

Hm, această seră, orientată spre est (nu spre nord!), este doar la umbră după-amiaza...

Dimineața și la prânz, lovește tare.

Vara în jurul prânzului se ridică la peste 45°C...(caz fără ventilație)

Nu cred că le va plăcea ciupercilor...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/03/11, 13:14

Nu trebuie să distorsionăm.
eu vorbesc Doar evitați înghețul noaptea în seră cu îngheț, doar în zilele cu îngheț, pentru plante cu îngheț precum citrice, cactuși etc. și să nu se supraîncălzească până la punctul în care clima din seră este una plină de CO2 (de 10 ori mai mare decât în ​​prezent) au fost în urmă cu 56 de milioane de ani, cu 15 ° C mai mult peste tot pe întregul pământ (45 ° C la umbră la ecuatoare și apă la 15 ° C la poli și la fundul oceanelor), chiar și la poli, fără o un singur ghețar sau pe care îl vom avea dacă vom continua să ardem combustibili fosili disponibili, posibil pentru că ulei de vârf iar combustibilii fosili este total imaginar, cu posibilitatea de a înmulți concentrația de CO2 cu 10.

Vara trebuie sa pui toate plantele afara, la soare pentru cei carora le place sa deschida sera complet.

Ciupercile se dezvoltă în umiditate 100% în întuneric total pe lemn sau gunoi de grajd nutritiv, în pivnițe sau în frigiderele olandeze. !!
Dernière édition alin dedeleco 31 / 03 / 11, 14: 13, editate 1 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/03/11, 13:23

Și în acest moment pe Tf1 Infos, fermierii din sere se plâng de prețul încălzirii serelor care explodează cu combustibil și ignorând total depozitarea subterană din vară până iarnă, care funcționează mult mai ușor pentru sere, 10°C sunt suficiente în loc de 25 până la 30°C pentru case).
http://www.dlsc.ca/DLSC_Brochure_f.pdf
http://www.dlsc.ca
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 31/03/11, 13:23

LOL!


Ciupercile au fost o glumă, după cum ați observat clar, dar mucegaiul este și o ciupercă.

hack

Gunoiul de grajd da un gust prost rosiilor, eu si vecinul meu am comparat recolta noastra, el cu gunoi de grajd de cal de 2 ani si eu fara gunoi de grajd dar cu compost de iarba si pamant mai degraba nisipos, nu se discuta ca ale mele sunt mult mai bune la gust.

Vedeți sera mea și recolta mea aici:

https://www.econologie.com/forums/parasite-s ... 46-10.html

https://www.econologie.com/forums/parasite-s ... 46-40.html
: Mrgreen:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 31/03/11, 20:35

Bonsoir,

De 30 de ani folosesc o seră de sticlă fără ventilație în afară de un louvre și două luminatoare de acoperiș. Iarna, toate acestea sunt mascate de protecție din plastic de tip bule, fixată la 3 cm de perete. În timpul iernii, este încălzit cu ajutorul unui radiator electric cu ventilație timp de câțiva ani, apoi într-o baie de ulei mai robustă și din nou cu ventilație (mai puțin puternică). Niciodată nicio problemă de mucegai: prezența foii de plastic evită efectul peretelui rece responsabil de condens puternic. Am adăugat că această seră este destinată depozitării de iarnă și răsadurilor exotice. Solul este 80% steril, compus din blocaj de calcar și pietriș de calcar capabil să acționeze ca un absorbant de umiditate foarte eficient.

A doua mea seră este destinată creșterii în teren deschis, așa că schimbare de strategie, există ventilație reală cu un sistem deja descris pe econologie.

Acest sistem este si el cu adevarat eficient, caloriferul electric nu se mai intoarce foarte des...

vezi de exemplu:

http://www.lestropicales.com/mesgaleries.html?func=viewalbum&aid=22

Cordialement
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 31/03/11, 21:08

Wow!

Frumos lucru cortejuan!

Din păcate nu avem aceleași condiții de temperatură, mai am 45 cm de zăpadă pe pământ aici în Quebec.

Nu este nebun de ideea de a recupera căldura pentru noapte, mă gândesc să intru în ea dacă reușesc să recuperez un rezervor mare!


La naiba! Am la indemana un rezervor de pacura de 1000 litri in stare buna dat de o vecina, prin izolare si recuperare calorifer auto as putea incerca un sistem! : Mrgreen:

Crezi că 1000 de litri de apă încălzită vor fi de ajuns pentru o seră de 5x3 metri?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 31/03/11, 21:35

Bonsoir,

1000 de litri este puțin strâns (sera mea are aceeași suprafață).

Dacă faceți un calcul rapid al energiei stocabile știind că capacitatea termică a apei este:

4,18 Kj.Kg.K °

Acest lucru dă o creștere de 5 grade la 1000 de litri:

4,18x1000x5=20900 KJ sau în KWh: 20900/3600=5,8KWh

deci 1 KWh în aproximativ 6 ore, așa că vă oferă o idee bazată pe puterea electrică necesară pentru a vă menține sera ferită de îngheț.

Am luat o baza de 5 grade diferenta zi-noapte, asta corespunde cazului meu cand nu este prea mult soare.

Cordialement
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160