Mijloacele mele de temperatură mică, nepretențioase

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 28/03/11, 16:59

[HS]
Cool, dede nu a subliniat că porcinele ar trebui încălzite acumulând calorii în sol. ImagineImagine
[/ HS]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 28/03/11, 17:00

oula ... toate la adăposturi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 28/03/11, 17:34

Nu văzusem că forum mi-a comprimat imaginea. Într-adevăr, referința PIC nu mai poate fi citită.
Așa că trec prin cazarea mea personală pentru a o readuce puțin mai mult:
http://www.stable-boy.net/uploads/TEMPLOG.gif

PIC folosit aici este un 18F258, pentru că am destul de multe în stoc, dar orice PIC din seria 18Fxxx cu mai mult de 10 KB de EEPROM și 1 KB de RAM ar putea face trucul.

Pentru a programa PIC folosesc un PicKit2 de la Microchip și software-ul asociat. Dar o putem face și cu un JDM și ICProg, de exemplu

Programul a fost scris în BASIC și compilat cu Proton + (http://www.protonbasic.co.uk/)
Aș posta sursele când făcusem puțină curățare în ea, pentru că acolo este murdară și nu poate fi prezentată.
Sunt în proces de a adăuga un circuit de ceas în timp real (DS1307) pentru a gestiona corect ora și data.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 28/03/11, 20:46

bine, continuați :-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 31/03/11, 23:54

Mic pentru a prezenta diagrama noii versiuni cu ceas în timp real (neapărat acest lucru complică puțin diagrama și umflă factura)
(faceți clic pentru a vedea en-gros)
Imagine

Programul este testat. Dacă funcționează conform așteptărilor, îl voi posta mâine înainte de explicații.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 01/04/11, 20:24

Bine, acum că înregistrarea merge bine (am avut capul o vreme pe o poveste cu nume de fișier)
Acum reglez puțin măsurătorile.

Într-adevăr, înregistrarea temperaturii o dată pe secundă nu este neapărat necesară și nici foarte interesantă. Deoarece încă mai am mult spațiu de programare în PIC, mă gândeam să implementez următoarele moduri de înregistrare:
- 1 măsurare pe secundă (ceea ce am făcut până acum)
- 1 măsurare pe minut
- 1 medie pe minut (în medie 60 de măsurători)
- 1 mini și 1 maxi pe minut (adică 2 înregistrări pe minut)

Dacă aveți idei pentru alte moduri de înregistrare care ar putea fi utile, aș vedea dacă este posibil.
0 x
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5




de ojal » 01/04/11, 22:24

Mulțumesc Forhorse pentru că mi-ai comunicat despre această discuție.
La rândul meu, încep în electronică și cel mai ușor pe care l-am găsit pentru a înregistra date este sistemul ARDUINO.
ARDUINO a generat sisteme derivate compatibile și cred că voi face alegerea mea către un SEEDUINO http://garden.seeedstudio.com/index.php ... alker_v2.0
Pentru a prototipa o aplicație, asta am descoperit recent mai flexibil datorită acestui lucru forum.
Voi comanda în curând, deci nu există încă experiență concretă ;-)
Soluția prezentată aici trebuie să funcționeze, dar este a priori mai puțin deschisă și poate fi mai dificil de învățat ...?

Aștept să văd cum este programat PIC prezentat aici ... ;-)
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 02/04/11, 15:34

În orice caz la 40 + 20 $ = 60 $ nu este scump să ai toată treaba făcută !!!

Ideal pentru măsurarea și gestionarea serelor și a „porcilor încălzite iarna prin acumularea de calorii solare de vară în pământ” ieftin și în perpetuitate !! (Gaston) Subiect complet !! și nu HS
http://www.seeedstudio.com/depot/seeedu ... l?cPath=80
http://www.seeedstudio.com/depot/uartsb ... p-688.html
0 x
xboxman4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 09/07/08, 20:04
x 2




de xboxman4 » 02/04/11, 18:07

Pe lângă temperatură, ai putea adăuga la modulul tău o funcție a unei stații meteo: un mijloc de temperatură a zilei, presiune atmosferică, luminozitate, ... :D

În caz contrar, ceea ce mă interesează în proiectul tău este partea de înregistrare a datelor cu doar câțiva centimetri de circuit imprimat, o sondă reală mică.
De asemenea, ma făcut să mă gândesc la un program pe care l-am văzut pe net, care constă în utilizarea energiei provenite din copaci pentru a alimenta o mică sondă ca aceasta. Energia a fost suficientă pentru a înregistra astfel de date sau pentru a preveni declanșarea unui incendiu (vara, de exemplu, în sud, ceea ce va permite pompierului să fie informat despre orice anomalie, deoarece acestea sunt adesea locuri aproape inaccesibile și, prin urmare, puțin supravegheate)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/04/11, 09:10

ceea ce ar fi frumos este să nu goliți memoria măsurătorilor atunci când scoateți cardul SD, doar pentru a accesa valorile după lună, anotimpuri, ani ... minis, maxis, medii
în acest caz este necesar să se furnizeze o sursă de energie solară care teoretic ar permite o utilizare infinită în timp ;-)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92