Recenzii despre filmele tale preferate: cele mai bune de recomandat sau recomandat? Filmele tale de cult sau capodoperele tale?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 14/01/14, 22:58

Estul

Fostul agent FBI Sarah Moss lucrează acum pentru o agenție privată de informații care protejează interesele oamenilor de afaceri puternici. Ea este însărcinată să se infiltreze în Est, un misterios grup ecoterorist care atacă multinaționalele vinovate de acoperirea acțiunilor lor criminale. Hotărâtă, ultra instruită, Sarah reușește să se integreze în grup în ciuda neîncrederii lor și trebuie chiar să participe la următoarea lor acțiune. Dar cu cât trăiește mai mult cu membrii pasionați din Est, în special Benji, anarhistul, cu atât mai mult se simte împărțită între cele două lumi și se întreabă ...

http://www.allocine.fr/film/fichefilm_g ... 97885.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 15/01/14, 12:38

Christophe a scris:În familia Science fiction ...

Am avut o surpriză plăcută cu Oblivion, ultimul Tom Cruise: http://www.youtube.com/watch?v=XH1su3FVEA4

Senario este într-adevăr schimbare blockbuster în cazul în care doar efectele speciale contează ...

Un pic pompat înapoi pe "Luna" http://www.youtube.com/watch?v=twuScTcDP_Q (Puțin cunoscut) ... subțire Am dezvăluit o parte din complot pentru cei care cunosc Luna ...

Regizorul din Oblivion, Joseph Kosinski a dat din cap frumos din 2001 Odiseea spațială.
De asemenea, el a produs TRON moștenirea (foarte frumoasă din punct de vedere vizual) unde din nou au fost preluate elemente din filmul Kubrick.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 15/01/14, 13:21

sen-no-sen a scris:Regizorul din Oblivion, Joseph Kosinski a dat din cap frumos din 2001 Odiseea spațială.
De asemenea, el a produs TRON moștenirea (foarte frumoasă din punct de vedere vizual) unde din nou au fost preluate elemente din filmul Kubrick.


Este adevărat că există asemănări, TED, m-a făcut imediat să mă gândesc la monolit și la calculatorul HAL din 2001 ...

Chiar și la nivel de producție, explicat la realizare, anumite seturi au fost proiectate (așa cum făcuse Kubrick) și nu folosind un fundal verde ... cu toate avantajele vizuale pe care le implică acest lucru (reverberație asupra altor obiecte ) ... Acesta este motivul pentru care unele scene ale casei „în nori” sunt atât de frumoase!

Pentru TRON 2 nu am văzut, dar criticile nu sunt bune mi se pare ... (scenariu?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 15/01/14, 14:15

Christophe a scris:
Este adevărat că există asemănări, TED, m-a făcut imediat să mă gândesc la monolit și la calculatorul HAL din 2001 ...



Este TET (diminutiv al tetraedrului) și este într-adevăr un element foarte apropiat de monolitul din 2001 (supercomputer ET).
În plus, misiunea spațială inițială umană a fost îndreptată către TET, care a fost situată lângă Jupiter, ca și ultimul monolit din 2001 de la Kubrick!
În carte, de data aceasta din 2001, odiseea spațială din Arthur c clarke , monolitul este situat pe un satelit al lui Saturn: Iapetus, de ce o astfel de schimbare?

Pentru informații NASA planifică în secolul viitor o misiune personală în Jupiter ... :?:

Pentru TRON 2 nu am văzut, dar criticile nu sunt bune mi se pare ... (scenariu?)


Vizual frumos, dar destul de scobit în ceea ce privește scenariul, dar nu cere prea mult din el, este Disney!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/01/14, 22:26

Câteva filme pentru a schimba lumea ...

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 05/04/14, 18:09

Stai, am văzut din nou filmul Uitareși am observat că dincolo de un simplu film de science-fiction ascunde (ca în 2001) un mesaj ascuns ... l-ai prins?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 11/11/14, 14:43

Foarte bine Oblivion! Uh pentru mesaj? Există cu siguranță mai multe ... dați-ne câteva indicii?

În același stil: Interstellar pentru a vedea la cinema chiar acum: https://www.econologie.com/forums/interstell ... 13535.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 11/11/14, 17:04

Christophe a scris:Foarte bine Oblivion! Uh pentru mesaj? Există cu siguranță mai multe ... dați-ne câteva indicii?

În același stil: Interstellar pentru a vedea la cinema chiar acum: https://www.econologie.com/forums/interstell ... 13535.html


Oblivionul prezintă în formă alegorică funcționarea societății noastre contemporane ...
Sugestie: ce fac Jack și Victoria?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 11/11/14, 17:12

Ușor: pentru a menține „sistemul” la locul său ...

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 11/11/14, 17:33

Christophe a scris:Ușor: pentru a menține „sistemul” la locul său ...

: Cheesy:


Într-adevăr, dar mă dezvolt.
Jack și Victoria reprezintă cuplul contemporan, adică reprezintă mai mult o echipă decât un cuplu real.
Nu se prea plac unul pe celălalt, se fut împreună, asta e tot ...
După cum subliniază Sally (liderul echipei virtuale), acestea sunt un „echipă eficientă".
Stația pe care o locuiesc reprezintă un fel de paradis consumist: un mansard imens dotat cu tehnologie de ultimă oră în nori (simbolic al viselor).

„Meseria” lor: să distrugă planeta în timp ce sunt convinși că este cel mai bun lucru de făcut.
Cu toate acestea, nici Victoria, nici Jack nu sunt oameni răi, ci doar își fac treaba.
În numele cui? TET, simbolizat de piramida inversată.
TET este foarte reprezentativ pentru sistem, deoarece, chiar dacă comunică prin intermediul unor caractere virtuale (Sally), este de fapt o entitate complet tehnologică care se hrănește cu distrugerea vieții.
La sfârșitul filmului, TET îi declară lui Jack că este noul său „Dumnezeu” ...

J. Kosinski a evidențiat în filmul său același mesaj filigran ca și Kubrick în 2001: pericolul tehnologismului.
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213