Faceți un alternator pentru turbina eoliană verticală

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 08/04/11, 14:28

nici un comentariu : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/04/11, 14:48

Abaterea mică a busolei la distanță mare este proporțională cu forța sau dipolul magnetului, întotdeauna cu aceeași orientare.
Descoperit în anii 1700 și 1800.
Vedeți Wikipedia despre dipol magnetic și magnet, măsurare, echilibru de torsiune, etc ...
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 08/04/11, 18:13

Re,

oricum nu este practic să aveți măsurători fiabile busola;).

Îmi spun că lucrurile pot fi reajustate în context, noi pentru energia eoliană, iar partea manuală este cum se MATE? aveți suficient echipament precis, mijloacele de a face bucăți de reglare?

plecați de la calculul pe care îl doriți, trebuie doar să aveți mijloacele necesare pentru a respecta în realitate toți parametrii pe care i-ați calculat;)

vreau ceva pe coef KV

http://www.callantechnology.com/callan_ ... ter_08.pdf

un studiu analitic al unui motor discoidal

http://www.cder.dz/download/Art11-2_1.pdf

aici o adevărată mică turbină eoliană care își ține promisiunile (este, de asemenea, un inginer care a început ca tine MATE și care a continuat călătoria vieții sale :) nu este frumos cu aripa sa mmmmm)
iar comanda electrică este una dintre cele mai bune optimizări, ca să nu mai vorbim de motorul radial, mai degrabă decât axial, iar profilele lamelor se adaptează la motor. Și costuri mici, fără a neglija calitatea.

http://www.micro-energie.com/wind.html


Continuați și faceți o modelare și optimizare a elementelor finite 3D dacă înțeleg corect;).

http://tel.archives-ouvertes.fr/docs/00 ... _Bomme.pdf

În caz contrar, ultima afirmație peremptorie;): o turbină eoliană este un concentrat de compromisuri măsurate cu atenție :) .

un plus
0 x
MatEA57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 31/03/11, 17:53




de MatEA57 » 08/04/11, 21:48

Mulțumesc hack pentru citire, calculul puterii eoliene pe palete a fost micul detaliu care nu trebuie trecut cu vederea : Cheesy:

Sunt norocos că am un mic atelier și un multimetru care poate măsura Henry ... dar nu osciloscopul :?

A fi bazat pe 50 Hz pentru calcule, este destul de problematic pentru turbinele eoliene verticale mici, deoarece necesită o dimensiune mare a discului și un număr mare de magnet și bobină sau pentru discul de dimensiuni mici este necesar să se întoarcă suficient de repede aproximativ 8tr / s

Văd că am 3 opțiuni fie cumpăr mai mult magnet și mai mult sârmă ...
sau cumpăr scripeți pentru a usca sau chiar compacta bobinele și doar alerg la 20Hz și pun 2 petarde mari de 33MF după redresor :?

Ce alegere vei alege?
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/04/11, 11:19

Bună, MATE, v-am cerut atelierul pentru că va trebui să faceți discuri metalice care primesc magneți și că totul este echilibrat, o stație de sudură este practică sau un prieten sudor-turnător este și mai practic :) .

O întrebare mă deranjează enorm, de ce să alegi să faci o turbină eoliană cu o axă verticală mai degrabă decât o axă orizontală știind că în orice caz, în cel mai bun caz cu o verticală vei lua un coeficient de putere Cp = 0.3 sau 30% în timp ce cu o axă orizontală poți avea cu ușurință de la început cp = 0.3 și fără prea multe probleme cp = 0.4 vezi 0.5 după ce vorbești despre o turbină eoliană cu adevărat optimizată pentru toate etajele au uitat pentru prima oară, care vizează deja un Cp = 0.45 de exemplu c 'este foarte bine, tu cu axa ta evrticală îți prezic un Cp = 0.2 dacă totul va vedea 0.25, uită-te la acesta
http://eolienne-petite.com//Doc/Windspi ... French.pdf

bine, du-te la site-ul SEPEN și vei vedea cum arată pentru o turbină eoliană verticală :) .

Deci, iată-l ca viitor inginer, nu vă înțeleg abordarea, cu excepția cazului în care doriți să încercați să depășiți legile actuale ale fizicii (care știu că este posibil să fiți voi;)), o mică explicație vă rog să vă mulțumesc.


Altfel ai de gând să-ți folosești producția live ???
Pk 50 Hz bine, care nu este vital dacă utilizați baterii.

Dacă nu, pentru a testa reducerea, gândiți-vă la bicicletă și la lanțurile și pinioanele coroanei acestora), dar vă va oferi energie.

Petardele îmi plac :)

alegerea pe care o vei face în funcție de mijloacele tale;).

plus că nu am prea mult timp aici
0 x
MatEA57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 31/03/11, 17:53




de MatEA57 » 09/04/11, 11:37

De ce am ales axa verticală? Acest lucru se datorează faptului că nu vreau ca turbina eoliană să aibă lame lungi, dar dacă randamentul este prea mic, voi alege axa orizontală.

: Cheesy: nu, nu cred că merg dincolo de legile fizicii !, dar perendevul o poate face, deoarece magneții c ai energiei puternice sunt constante, dar hei, ceea ce găsește lucrul este tăcut și face o demonstrație pe youtube pentru prieteni!
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/04/11, 14:03

Re, oki Înțeleg mai bine alegerea verticalului;) Sper cu adevărat că veți reuși să faceți ceva și mai ales să ne țineți la curent;) despre progres.

Ei bine, dacă nu pentru lame mari, ceva îmi spune că nu te-ai uitat la formula de calcul a puterii recuperate de un rotor de vânt;)

P = 0,15 S (Vcube) suprafața S fiind cea a cuplului principal maturat;) (pentru o turbină eoliană soapius)


uitați-vă la graficul din partea de jos a paginii;)

http://www.thewindpower.net/forum/sujet1141.html

vei înțelege ce spuneam cu CP coef.

Și puterea pentru o axă orizontală:

P = 1/2. Ro * S * V3 cu ro Grafic: densitatea aerului (aer uscat atmosferic, aproximativ: 1,23 kg / m3 la 15 ° C și la presiunea atmosferică 1,0132 bar), suprafața S a discului în metri² și viteza vântului V în m / s


Vă vorbește puțin mai mult sau am făcut un calcul pentru exemplu;).

După cuplat cu un generator de tip Perendev, nu știu, nu știu, dar chiar vreau să văd :) .

În caz contrar, aveți ca soluție și turbina de vid:


http://www.eolienne-a-depression.fr/ind ... &Itemid=65


sincer, eu, îmi vorbește mult această turbină eoliană, corectează o mulțime de probleme :) și poate fi folosit peste vânt atât pentru puterea electrică, cât și pentru cea mecanică (pompare, de exemplu, etc) și este ușor, având în vedere că generatorul este în partea de jos, astfel încât să puteți urca mai sus, etc. :)

nu-i rău huh

un plus
0 x
MatEA57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 31/03/11, 17:53




de MatEA57 » 09/04/11, 14:46

Nicio problemă voi pune poze : Cheesy: pe forum al alternatorului ...

Ah da, din ceea ce mi-ai arătat, coeficientul este de fapt mai mic, va fi marea mea problemă, deoarece alternatorul va necesita cuplu!

Voi pune un regulator de joasă tensiune, deoarece vreau să fac 48v.

Pentru formula: P = 1/2. rho * S * V3 dacă 3 al lui v este cubul, cred că am înțeles : Cheesy:

Sper să ajung la 15A pe fază pe firul de 2mm!

M-am uitat la articolul despre turbina eoliană goală, este o mare realizare și idee pentru că va costa mult să proiectezi turbine eoliene mari!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/04/11, 16:52

Foarte interesant elice de vid !!
Trebuie să citesc în detaliu pentru a înțelege, găsind mai multe explicații, dar acest lucru a fost trecut cu vederea greșit, de prea mult timp !!

Delfinii, rechinii și păsările se descurcă mult mai bine decât sistemele noastre cu suprafețe auto-deformante adaptate la vortex pentru a le controla.

Fizica elicelor, a vârtejurilor și a haosului este mult mai complexă decât cea a alternatoarelor și rămâne de descoperit.
0 x
MatEA57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 31/03/11, 17:53




de MatEA57 » 09/04/11, 18:03

: Cheesy: bun pentru amenajarea elementelor alternatorului l-am luat.

Știți cum să spuneți dacă secțiunea transversală a firului este prea mare pentru densitatea fluxului magnetului?

Magneții care mă interesează sunt maxi mari de 0,7 T în N45

Dedeleco mi-ai spus despre histerezis, despre demagnetizarea magnetului când bobina devine puternic magnetică, ai putea să-mi dai formulele de folosit :?:

Spațiul va fi de 2 mm pentru magnetul din față și din spate al bobinei, care va avea o grosime de aproximativ 1,6 cm.
Magneții vor avea o forță de opoziție de 2,2 kg în mijlocul bobinei.

Am găsit acest lucru:
Imagine

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 177