Terasă: buruieni fără chimicale

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/04/11, 14:45

Ah, nu am crezut că acest subiect va primi la fel de mult interes! Grozav!

Sixk, pentru mușchiul din articulații, avem și noi, funcționează și metoda mecanică (mai ușoară pentru că nu are rădăcini).

Nu l-am scos peste tot pentru ca cred ca da farmec si autenticitate (stil roman, englezesc de terasa etc.)

Muschi inglobat in pavele de beton, in afara de unsoare de cot, perie + apa nu prea vad. În cazul nostru, pavelele sunt suficient de netede pentru a nu prinde mușchi.

O singura observatie: pavelele din piatra (2.5 cm grosime) le-am platit de la meserias la acelasi pret sau chiar mai ieftin decat anumite betoane autoblocante pe suprafete mari...

Pentru metoda pistolului mi-a fost frică de șoc termic pe pavajele (de piatră), cu blocuri de beton. Pentru metoda prelatei (sau scânduri sau altele...) confirm, merge foarte bine...dar te impiedica sa te bucuri de terasa.

Pentru peria de quackgrass, imposibilă pe piatră: le-ar zgâria.

ps: dedeleco prea bine metodele tale „extraterestre” : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/04/11, 15:25

Foarte simplu ca problemă!

Tot ce trebuie să faceți este să le udați cu puțină apă colectată de la priza centralei Fukushima! : Cheesy:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/04/11, 17:16

nu este suficient de radioactiv!!Ea va supraviețui dar nu noi!! Avem nevoie de 50 de Sieverts!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/04/11, 19:11

Christophe a scris:
, pentru spumă în articulații:


Mergeți să vă distrați în acest weekend. Epuizat: spuma pe care o bei și o alăturați o fumați!

Mai grav: sulfat de cupru. Observați împrejurimile șemineului de cupru: pe potecă, fără mușchi. Explicație: cu poluare se formează o peliculă ușoară de sulfat de cupru, este spălată de ploaie... Spuma se curăță...

Si eu, ca Christohe, o las, e draguta si scoate bine in evidenta pietrele (am cumparat la pret mare - ei, scump! - "piatra albastra" din Belgia!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/04/11, 20:32

Ah ah ah!! Oh, dar nu!! Este rostul in bere (sfarsit greu de seara), opusul e mai delicat hhihihi!

Imagine

+1 pentru cupru dar nu e nevoie de sulfat, un simplu cablu de cupru poate fi suficient cu conditia ca apa curenta sa il atinga, pentru un acoperis ok, pentru o terasa e mai putin evident...

Aceasta este una dintre proprietățile antibacteriene ale cuprului (folosit în anumite sisteme de dezinfecție a piscinelor Copper Silver și deja cunoscută egiptenilor, experimentată în anumite spitale, mânere de uși din alamă sau cupru).

Avem un subiect (vechi) în acest sens: https://www.econologie.com/forums/anti-mouss ... t3995.html

Wow ai găsit piatra albastră din Belgia? Aici, in Belgia, nu e usor sa-l gasesti... Avand in vedere pretul pe care l-am platit, probabil ca e piatra albastra chinezeasca... in plus dupa 2 ani s-a albit putin cred... dar hei tot mai mult frumos decât pietrele de pavaj din beton (după gustul meu)...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/04/11, 20:56

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/04/11, 11:12

Christophe a scris:+1 pentru cupru dar nu e nevoie de sulfat, un simplu cablu de cupru poate fi suficient cu conditia ca apa curenta sa il atinga, pentru un acoperis ok, pentru o terasa este mai putin evident....


Da, da, bine. De aceea, pentru o terasă, sulfatul este practic (e faimosul „amestec Bordeaux”), la vânzare peste tot și... ușor solubil (în timp ce cuprul...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/04/11, 11:18

Fără publicitate: pentru cei cărora le plac herbicile, acest herbicid pe bază de acid pelargonic (un derivat al muşcatei, despre care, după cum ştiu mulţi din Alsacia, este de fapt, botanic, un pelargonium). Deci „organic”.

http://www.plantes-et-jardins.com/catal ... ions=10043

Incercat de un prieten. Verdict: radical! Cu condiția să îneci bine planta (acest acid dizolvă cuticula, care protejează planta împotriva pierderii de apă; astfel, la expusă, planta își pierde flotabilitatea și izbucnește...).
0 x
verde
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 10/10/10, 18:44




de verde » 09/04/11, 14:55

SixK a scris:OK și pentru spumă !? ce este?

SixK

Mușchiul adoră solurile sărace, umede și acide și cu 20% azot și 50% var din cianamidă de calciu, brusc, mediul nu îi mai convine deloc și în 3 zile se usucă.
Este un produs (granule) care nu pateaza, spre deosebire de sulfatul de fier.
Aveți grijă să respectați doza pe gazon, altfel gazonul se va usca și el...
Nu puneți într-un pat de flori altfel, din cauza azotului, multe frunze, dar fără flori.
În caz contrar, pentru a rămâne în "natural" folosiți numai var.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 09/04/11, 23:59

A fost o glumă sau care a fost primul tău mesaj Christophe !?
Ne dă un subiect pentru 2 fire de iarbă luptă cu un duel între 2 pavaj : Lol:

Nu poți face un videoclip în schimb? Pentru că într-o fotografie firele de iarbă sunt la locul lor, iar la pasul următor firul de iarbă este rupt și nu am înțeles ce să fac cu șurubelnița : Mrgreen:

Haide, fă-ne un videoclip și pune-l pe YouTube. Dar trebuie să așteptați ca încă 2 fire de iarbă să crească din nou : Lol:

Gata cu glumele, acasă am 350m² de teren, e pietriș, iar buruienile cresc peste tot, e groaznic. Evident că nu vreau să pliviz chimic, așa că atunci când o fac îmi plac (dar cu mănuși ca să nu mă rănesc cu șurubelnița : Lol:). Doar că crește atât de mult încât ar trebui să petreci acolo 20 de minute la fiecare 2 zile.

Deci in cazul meu care este solutia!?? Aș lăsa doar, buruienile nu mă deranjează deloc, dar soția mea preferă o grădină „curată”. Ah, e adevărat că grădina vecinului e frumoasă!! Da, dar la dracu, nu sunt pensionar!!!!!!
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158