Terasă: buruieni fără chimicale

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/04/11, 00:19

Hihihih nlc oui j'ai lancé ce sujet avec "un poil" d'humour mais je pensais pas qu'il intéresserait tant les gens...J'ai tout de même enlevé quelques dizaines de touffes... : Cheesy: : Cheesy:

În cazul dumneavoastră, soluția „prelatei” sau a torței nu poate fi avută în vedere? Vezi și metodele chimice „ușoare” de mai sus ...

Sinon réorganiser (350 m² de gravier c'est beaucoup pour une allée/jardin non? T'as pas de pelouse?) et virer le gravier pour laisser plus de "vert sauvage" :D :D

+1 pentru pensionari, ai vedea câteva grădini și grădini de legume în zona noastră.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/04/11, 01:22

acasă am 350m² de teren, este pietriș
in cazul meu care este solutia! ??

ce funcționează pentru mine și pentru alții:
puneți mai multe straturi de geotextil fin simțit sub pietriș, care tulbură foarte mult rădăcinile care nu găsesc loc pentru a trece.
În afară de a îndepărta puțina iarbă care crește, este suficient să ridicați fetrul cu pietrișul la nivel local și acesta este rupt și, de asemenea, îndepărtăm pământul fin care ajunge să se acumuleze pe pâslă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/04/11, 01:53

Christophe a scris:În cazul dumneavoastră, soluția „prelatei” sau a torței nu poate fi avută în vedere? Vezi și metodele chimice „ușoare” de mai sus ...

O prelată de 350 m²!? Rețineți da, atunci pot face un balon cu aer cald! ?? : Lol:

Christophe a scris:Sinon réorganiser (350 m² de gravier c'est beaucoup pour une allée/jardin non? T'as pas de pelouse?) et virer le gravier pour laisser plus de "vert sauvage" :D :D


Non pas de pelouse ! On a acheté la maison comme ça et c'est très bien, pas besoin de tondre !! Mais bon y a les mauvaises herbes, qui se verraient moins sur de la pelouse, c'est sûr....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/04/11, 01:55

dedeleco: da, nu geotextil prost!

Dar sarcina de a transfera pietrișul, a pus 350m², apoi a pune pietrișul înapoi ...
Nu cred că cel mai bun este că soția mea se obișnuiește cu buruienile : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/04/11, 09:27

Pentru geotextil părerea mea este mixtă ... funcționează, dar nu la fel de bine cum credeam.

La sfârșitul anului 2009 am realizat mai multe ecrane de pământ cu geotextil + mulci de pin marin decojit, dar după câteva luni, deșeurile vegetale (în special frunzele) au început să formeze un humus în mulci, ceea ce a permis creșterea anumitor ierburi. De asemenea, unele buruieni trec prin geotextil ... ieri am văzut o păpădie ...

En fait je crois qu'il faut ajouter du nouveau mulch en permanence...comme dit pour avoir un jardin nickel, faut être retraité...ou rentier!

Hei nlc o alternativă în cazul tău ar fi să lași buruienile să crească ... până la urmă ar trebui să obții ceva care să arate ca o ... uh ... grădină sălbatică nu? Sau un pustiu? : Cheesy:

Nu știu dacă doamna NCL ar aprecia ... să citească: https://www.econologie.com/forums/cerveau-ho ... 10683.html

ps: în plus, în cazul dvs. geotextilul, chiar și cu straturi X (scump!) ar fi + sau - rapid, cred că este deteriorat de pasajele de pe pietriș nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 10/04/11, 10:54

geotextil: majoritatea buruienilor nu le pasă ...

le desherbeur thermique me parait la solution dans ton cas : la grosse bouteille sur un chariot à roulettes + desherbeur.

Atenție: atunci când buruienim termic, nu „arde” buruienile; treceți peste el, nu prea repede; planta rămâne mai întâi verde, a doua zi sau câteva ore mai târziu, este ... moartă. Deci nu este nevoie să-l arzi cu gaz. Doar „toastă-i” celulele ... La început, nu prea știm, găsim foarte repede ritmul. Economisim benzină și mergem mult mai repede!

În caz contrar, ucigașul de buruieni cu acid pelargonic este astăzi utilizat pe scară largă de comunități (pentru că este ecologic; în caz contrar, primarul este insultat: aceeași problemă ca și dumneavoastră: trebuie să fie curat, dacă nu 75% din populație se plânge; dar nu există „produse” altfel celelalte 25% organizează o demonstrație!). Atenție, cam scump!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/04/11, 23:59

Da, deocamdată o las așa, o să fac poze pentru tine, vei vedea că este drăguț : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 05/05/11, 13:01

Recent, în regiunea PACA, după ploaie (mai umedă decât în ​​nord anul acesta), cu fiul meu, am curățat în jur de 700m2 pe 1500m2, trăgând manual cu smocuri de iarbă groasă cu rădăcinile lor, astfel încât „Nu cresc la fel de repede, ca la o mașină de tuns iarba, în lipsa mea !!

Mon fils a trouvé que c'était dur, mais après la pluie, c'est bien moins dur qu'en pleine sécheresse, avec en plus des tiques qui vous sautent dessus en juin, juillet !!.
În loc să exersezi cu greutăți în sala de gimnastică, este o soluție pentru a te menține în formă, plus a pedala în frumoasele Côtes des Maures. !!
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 14/03/12, 15:09

În timpul cercetărilor mele privind întreținerea „grădinii”, am dat peste un PDF care enumeră metodele folosite de bretoni.
http://draf.bretagne.agriculture.gouv.fr/corpep/IMG/pdf/fiche_2_72.pdf
ou https://www.econologie.info/share/partag ... 7NdcXM.pdf


Vorbește despre înălțimea ideală a tunderii gazonului (de exemplu, un gazon prea scăzut înmulțește riscurile păpădiei), torță pentru plivit etc.
Mais le plus intéressant est de voir qu'on est presque les seuls à vouloir absolument supprimer les herbes.
Există o mulțime de exemple din alte țări care lasă natura să se exprime.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/03/12, 15:45

Mulțumesc Indy pentru acest foarte bun rezumat!
Am de gând să-l salvez : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 264