Anvelope, ciclu de viață și durată, reciclare și recuperare

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Anvelope, ciclu de viață și durată, reciclare și recuperare




de Christophe » 19/05/11, 20:21

Mic extras din „Totul despre anvelopă” (publicat de Michelin în 2002) despre durata de viață în funcție de utilizare, analiza ciclului de viață și evaluări posibile (data de la începutul anului 2000, pot exista alte tehnici. de cand?).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sursa:

Imagine

Un alt fișier din aceeași carte: scurt-istorie-de-mobilitatea-auto-și-evoluțiile-anvelopelor-t10764.html

Notă: Personal, conduc foarte mișto, dar nu am depășit niciodată 70 km (energie Michelin) .. cei care fac 000 km pe treapta motorului spun că pălăriile!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/05/11, 21:46

Mic apartament despre legătura dvs.

Imagine

În chai plus ce post, mi se pare că am vorbit despre această reciclare a anvelopelor ca combustibil în fabricile de ciment etc ... și s-a spus că gingiile recente, mai eficiente, mai economice și ptaatietpatalas pe mașini ... a ars mult mai murdar în consumul de combustibil ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 19/05/11, 21:55

Poate arde o anvelopă curat? :şoc:

Bine fără să râdeți: vă mulțumesc pentru precizie, de unde și parantezele mele cu privire la faptul că aceste informații datează de la începutul anului 2000!

Pentru mine, o anvelopă trebuie evaluată altfel decât prin ardere!
Realizăm pardoseli exterioare excelente din anvelope vechi (de exemplu, pentru locurile de joacă pentru copii).

Dacă ar fi existat pe vremea mea, aș avea mai puțină cicatrice pe genunchi ... și în altă parte! : Cheesy:

Nivel bun de anvelope și deșeuri: puternic Tweel :) https://www.econologie.com/forums/post202160.html#202160
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 20/05/11, 16:02

Christophe a scris:Poate arde o anvelopă curat? :şoc:



În unitatea de gazificare, atunci cogenerarea ... De fapt, doar arahide ...

Personal, vreau să încerc gazificatorul să-l facă să ardă în el și să conduc cu el ... : Cheesy:
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 20/05/11, 16:52

Pot de flori thailandeze ... 100% anvelope

Imagine

Imagine

Coșul de gunoi thailandez ... 100% anvelope

Imagine

Imagine

Iar pentru gluma ... mobilierul de grădină din Thailanda ... 100%

Imagine

Afaceri de familie ,,, bine ați venit !!!

Imagine
0 x
Respect!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 20/05/11, 18:21

Frumoasă reciclare directă!

Puteți pune aceste imagini pe serverul de imagine al site-ului, vă rog? Mulțumesc.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 20/05/11, 20:44

Există interesul de a fi un artist la inimă pentru acest tip de reciclare directă ... și reclame sacre din cauza a ceea ce am realizat cu anvelope primite sistematic ca reflecții pre și post realizări: „nu suntem la 24h du mans "-" e prea urât "-" chiar decorat e tot o anvelopă "...

Departe de a fi încurajator, în ciuda calităților pe care le găsesc în produse! O)

PS: în protecția copiilor și a arbuștilor prin aceeași, „merge” în funcție de public! Încă o victorie; o)
0 x
Frederic
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 21/05/11, 16:00

Christophe a scris:Frumoasă reciclare directă!

Puteți pune aceste imagini pe serverul de imagine al site-ului, vă rog? Mulțumesc.


Eu, nu inteleg ... koi kesse ???
Acestea nu sunt tofuri personale ... Ridic pe net ... dar dacă trebuie, scot aparatul ... Am ghivecele și coșul de gunoi acasă.
0 x
Respect!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 21/05/11, 20:54

Chiar dacă este pe net: economisiți pe computer și reîncărcați.

Aceasta este doar pentru a împiedica fotografiile să nu mai fie actualizate atunci când site-ul sursă nu mai există.

Frumos exemplu aici: https://www.econologie.com/forums/gifnet-et- ... t1283.html = nu mai înțelegem nimic despre ...

: Idee:
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 22/05/11, 02:51

bine voi încerca să găsesc să pun fotografiile pe serverul site-ului ... și voi merge să-mi fotografiez coșul de gunoi! Nu dar !!! : Cheesy:
0 x
Respect!

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 74