Masina de spalat vase pe apa calda (sau gaz, ulei?)?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/07/11, 20:41

Christophe a scris:
încălzire = 9.15 - 0.59 ...


Da, desigur! Unde mi-a fost capul?

Acestea fiind spuse, vă permite, prin urmare, să „vedeți” cum merge încălzirea, o întrebare pe care ne-am pus-o mai sus ... Îmi imaginez, continuu la începutul ciclului de spălare, odată ce rezervorul plin este plin și apoi intermitent apoi sa mentii temperatura ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 16/07/11, 22:33

Ok, Philippe!

Did67 a scris:Imi imaginez, continuu la inceputul ciclului de spalare, odata ce rezervorul este plin si apoi intermitent, pentru a mentine temperatura ???


Nu oricum pe mine: în modul Eco (163 minute la fel) nu se încălzește în primele 30 de minute ... deci pre-spălare la rece.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/07/11, 18:28

Mă abat de la un subiect vecin, dar nu în întregime:

- în 15 zile, 3 dispozitive defalcate acasă: aspiratorul (Philips - aproximativ 7 sau 8 ani), frigiderul (Electrolux - 12 ani) și mașina de spălat vase (Whirlpool - 12 ani)

asa:

a) obsolescență planificată ??? Probabil. Am vorbit despre asta în altă parte!

b) fiind curios de la naștere, dezosat singur și diagnosticat (cu un "metrix" mic la 5 €):

1) aspiratorul: cablul „mort” (cred că prea răsucit; pe scurt, curent la priză; nimic la ieșirea bobinei); remediu: un cablu de 8,50 € [PS: Am luat puțin timp, eșecul a fost atât de improbabil; nimic vizibil, evident; dar, datorită metrixului, a trebuit să mă confrunt cu faptele, după ce am suspectat mulineta și contactoarele ei, pe care le-am ocolit fără succes!]

2) frigiderul: termostat mort; curent la ieșire, nimic la intrarea motorului; Mă descurc, funcționează; piesa este pe internet; in jur de 25 €; suficient de plictisitor pentru a demonta / reasambla (mai ales pentru a ieși și a adăposti becul în spatele plăcii care este rece în partea de jos a frigiderului - pe scurt, evaporatorul!)

3) mașină de spălat vase: scurgeri pe furtunul de scurgere; con ca luna; plasticul a devenit „fragil”! ; în jur de 25 € pe internet


Mi-ar fi plăcut să fac un test de cameră ascuns și să vin un reparator. Sunt dispus să pariez că în ambele cazuri, m-am regăsit între transport și piese și forță de muncă cu o ofertă la 299 € și apoi îmi explică că, având în vedere vârsta, este mai bine să cumpăr noi și exact că există o promoție pe un dispozitiv la 499 € (cu garanție de 5 ani oferită dacă mă înscriu imediat).

Acolo, am câștigat mult mai mult decât economiile pe parcursul unei vieți de alimentare cu apă caldă. Aceasta este legătura cu subiectul!

PS: Am o mulțime de probleme pentru oamenii care sunt mai puțin curioși, mai puțin buni jucători (cert este că atunci când am „rupt” evaporatorul, nu eram foarte mândru; nu știi niciodată când dezmembrezi prima dată unde sunt așezate „cleme”, dăunăm câteva ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 25/07/11, 11:52

Azi o execut din nou. întotdeauna apă rece și ciclul la 60 °.
prespălare rece.
La spălare, timpul de încălzire este de 18 minute și asta este. Încălzirea face singură 8.56A și are 233V, este o rezistență de 2000W care, prin urmare, mă va consuma 0.6kwh.
1 clătire la rece
A 2-a clătire, se încălzește în anticiparea uscării timp de 17 minute, sau 0.56 kWh.

Uscarea este doar o fază de răcire în timpul căreia vasele se evaporă și pereții mașinii de spălat vase se condensează.

consumul total de încălzire cu apă 1.16kwh pe 1.35kwh din ciclu.

Christophe, încearcă să deconectezi rezistența, chiar dacă înseamnă că folosești cel mai lung ciclu, trebuie să merite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 25/07/11, 12:03

Oh bug! Vii cu 8 zile prea târziu. LV-ul meu a fost demontat acum 8 zile [vezi defalcarea de mai sus].

Cel mai bun lucru este să mențineți un comutator: încălzire electrică opțională !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 25/07/11, 12:18

Îmi pare rău, nu îl folosesc mai des ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/07/11, 12:38

Ah, nu cu comutatorul! Dar a mea este încorporată și furtunurile sunt foarte enervante ... așa că nu vreau să o mut din nou :(

În caz contrar, confirm că modul de 30 de minute funcționează de minune pe apă caldă, chiar și ultraîncărcat ... ceea ce nu a fost niciodată cazul până acum ...

Pentru feluri de mâncare murdare sau tacâmuri, mă înmoaie puțin înainte ...

Întotdeauna același consum: în jur de 0.8kWh pe ciclu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 25/07/11, 13:06

Așadar, ați câștigat 0.55 kwh și puteți scădea încă 0.6 kwh pe ciclu. Mai ales că mi se pare că sunteți la soare, este o scădere pură a consumului, nu un consum mutat de la LV la un rezervor de apă caldă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/07/11, 14:39

Da, dar nu sunt sigur că apa caldă la 40-45 ° C ca în prezent (nu este soare cu adevărat timp de 3 săptămâni) este suficientă pentru a curăța corect ...

Dar mă voi gândi la toate la fel ... trebuie să fie sigur și că împiedicarea rezistenței nu va deranja sau bloca ciclul de spălare: de exemplu, dacă este un termostat care este condiția pentru a merge la etapa de spălare următor?

Deci ar trebui să testăm acest șoc de rezistență.

Cine are un LV bine accesibil? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 25/07/11, 16:40

ah da, într-adevăr, programatorul ar trebui să rămână înregistrat în așteptarea T °.

Se pare că un panou de tub ar fi ideal acum? În subiectul comparativ dintre planuri și tuburi, vom încheia spunând că cel mai bun este un CESI cu un panou al fiecăruia : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160