Pompând peste soare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
gerald222
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 26/05/11, 19:23




de gerald222 » 27/05/11, 14:15

multumesc gaston propunere foarte buna dar prea scumpa pentru mine pe de alta parte ce parere ai de la ultima mea postare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 27/05/11, 15:34

gerald222 a scris:multumesc gaston propunere foarte buna dar prea scumpa pentru mine pe de alta parte ce parere ai de la ultima mea postare
Mi se pare puțin corect.
40m de țeavă reprezintă o cădere semnificativă de presiune, debitul poate fi ridicol.

Aveți nevoie de o pompă capabilă să urce cel puțin 5 sau 6 metri pentru a avea un debit rezonabil (producătorii dau întotdeauna capul maxim la debit zero).

Apoi un panou solar cu o putere (din nou maximă) puțin mai mare decât puterea pompei.

Cred că o pompă de genul acesta cu un panou de 40W ar putea face truc.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/05/11, 16:46

Vedeți toate postările de oli80, nu berbecul, ci pompele cu palete care se răsucesc încet peste curentul râului, chiar lent, și care fac ca apa să crească într-o bobină chiar și încet la 1,2m și chiar mai mult înalt.
Ar putea fi o soluție aproape gratuită, chiar și cu un curent de câțiva cm / s.
În caz contrar, este posibilă pomparea solară termică prin evaporare, condens sau expansiune a aerului.
Exemplu pompa fluidyne cu o parabolă concentratoare oglindă sau cilindrică a soarelui.
Chiar și vântul simplu merge.
Totul depinde de debitul solicitat pe parcursul unei zile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 27/05/11, 18:40

O noria?
Se pare că a fost inventat acum mai bine de 3000 de ani și că în unele țări este încă folosit ... probabil că nu este degeaba.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205