Sistemul pompei pentru inițierea sifonării?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/07/11, 10:39

Dacă conducta este strânsă, nu există admisie de aer, purtați o singură dată și apoi închideți-o în partea de jos. Mereu jos, la sosire. Și conducta rămâne plină ... Cu condiția ca în partea de sus să nu iasă apă sau bazinul să nu fie niciodată uscat: altfel, un container mare îngropat, cu conducta în partea de jos, poate face „rezerva de apă” și asigurați etanșeitatea dacă bazinul se golește uneori ... Desigur, deschideți doar în partea de jos atunci când există suficientă apă în partea de sus ...

Plan B: puneți un T cu robinet în punctul cel mai înalt (eventual, așezați conducta astfel încât să evitați urâci și ciorapi; traversați coasta și apoi urmați aproape într-o linie de contur - aceasta nu este neapărat așa cea mai scurtă, dar cea care va evita buzunarele de aer) și două robinete la fiecare capăt. Închideți robinetele din partea de jos și completați în partea superioară, prin urmare T-ul cu o găleată și o pâlnie. Când nu mai există bule, închideți robinetul de pe T. Și deschideți-vă. Apoi serviți de jos. Acest sistem permite curățarea toamnei și eliminarea înghețului. O umplere primăvara și basta. Întotdeauna dacă totul este strâns.
0 x
rolland
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/11/10, 17:17




de rolland » 12/07/11, 10:57

Bună ziua tuturor.
O experiență personală m-a determinat să notez că țeava poate și trebuie să aibă cel mai mic diametru posibil, astfel încât volumul de apă care trebuie aspirat pentru amorsarea sifonului să reprezinte cel mai puțin volum posibil de apă.
Fluxul este uimitor. Trebuie să asigur aprovizionarea unui băutor pentru patru cai (de pescăruș, mămăligă / de vită), am înființat o țeavă cu diametrul de 10 mm. Am obținut un debit de peste 24 de ore de aproximativ 4000 de litri. Am fost surprins, dar asta am putut măsura ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 12/07/11, 12:03

depinde de cota și lungimea ...
Eu pentru caii mei am 250m de țeavă în diam 20, dar cu doar 2m diferență de nivel, debitul nu este atunci același 3000l / 24h
0 x
rolland
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/11/10, 17:17




de rolland » 12/07/11, 12:09

Forhorse a scris:depinde de cota și lungimea ...
Eu pentru caii mei am 250m de țeavă în diam 20, dar cu doar 2m diferență de nivel, debitul nu este atunci același 3000l / 24h


Am 175 de metri lungime și am o cădere de 25 m!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/07/11, 20:00

Ei bine, probabil ai unul mai mare decât Forhorse !!

Vorbesc evident despre puterea utilă de pompare! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 12/07/11, 20:21

Vrei să-l comparăm cu cel al cailor noștri?
Sunt sigură că a mea are una mai mare! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/07/11, 20:28

Vorbești despre puterea utilă de tracțiune, nu? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 12/07/11, 21:06

Da, desigur! ce altceva? : Mrgreen:
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

problema rezolvată?




de oli 80 » 03/08/11, 14:21

epfyffer a scris:bonjour,

de fapt, filtrul și conducta rămân permanent pe loc (în curent și până la locul nostru).

În prezent, când pompăm „în jos” apa ajunge bine după unele eforturi de pompare și puțină răbdare. Sistemul funcționează bine. dar dacă există un alt mijloc, unul este cel care ia.

Prin contra, nu avem conductă și, în special, apa disponibilă pentru a umple conducta de jos ... Prin urmare, soluția nu este posibilă ...

Ideea este să știți dacă sistemul de pompare manuală pentru amorsare este cea mai bună alternativă, dacă da ar trebui să alegeți o pompă manuală sau o pompă „rotundă” cu o manivelă care să vireze 360 ​​°? Nu cunosc acest tip de pompă și am văzut că ambele tipuri există în magazine ...

Vă mulțumim anticipat pentru sfatul dumneavoastră.

Buna ziua, ai rezolvat problema de sifonare pentru a aduce apa din curent in casa ta, am dori sa stim despre ce este vorba despre acest sifon http://www.youtube.com/watch?v=8lXl7tdJ7iY
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

sistem de amorsare sifon




de oli 80 » 31/12/11, 18:44

Bună seara și în curând fericit noul an, iată un sistem pentru a începe o sifonare, http://aillig.wordpress.com/2009/03/17/ ... cond-wind/ cu o pompă de umflare
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120