Producția de mori de vânt cu alternator auto?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/06/11, 19:57

Citiți cu atenție:
http://max10.hosteur.com/~ebonys28/ebon ... ateurs.htm
care sunt în cele 14 pagini indicate de Christophe, totul pentru a fi citit cu mare grijă, cu paginile wikipedia, pentru a învăța și localiza, altfel alternatorul își va avea starea de spirit, cu excepția cazului în care turbina eoliană este foarte puternică în comparație cu alternatorul pentru a-l îmblânzi ca un motor de mașină (câțiva KW) !!!
În caz contrar, trebuie să manipulați regulatorul, după ce ați învățat un minim de energie electrică și electronică și v-ați gândit la funcționarea acestuia !!
0 x
val.du.12@hotmail.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 09/06/11, 21:35
x 1




de val.du.12@hotmail.fr » 29/06/11, 22:12

Bună ziua îmi poate spune diametrul și dimensiunea aproximativă a lamei, astfel încât să existe suficientă putere, cred că 4 lame deoarece, conform testului meu, 4 lame se răsucesc în cea mai mică briză și au o viteză medie de 100 rpm, care este se înmulțește aproximativ 1/15 pentru a ajunge la aproximativ 1500 / rpm. Cred că este realizabil pentru că l-am văzut pe internet. MULȚUMESC
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 30/06/11, 08:58

Subiectul construirii unei turbine eoliene dintr-un alternator auto este recurent!
... și mulți dintre noi ne-am angajat în aventură și am renunțat la modificările complexe care trebuie făcute alternatorului.

Capcana provine din faptul că un alternator este obiectul tipic al producției de energie electrică cunoscut publicului larg și că alternatoarele pot fi găsite aproape peste tot gratuit (întrerupător de mașină, proprietar de garaj, epavă de mașină situată în jur etc. .)

Am venit să-mi pun o întrebare simplă:

Există un obiect comun și ușor de obținut care poate fi folosit ca bază simplă pentru producerea de energie electrică cu o turbină eoliană? (burghiu, motor mașină de spălat, mașină de tuns iarba, ventilator, motor ștergător parbriz, geamuri electrice, ......)

(ar fi interesant un mic avantaj / dezavantaj comparativ pentru a crea un dinam cu fiecare dintre obiectele sale ușor de găsit).


Pentru a reveni la fabricarea turbinei eoliene, am primit un suport foarte practic pentru fixarea lamelor realizate în tub de PVC gri (ieftin și de mai multe dimensiuni): un picior de scaun de birou. Există întotdeauna unele la centrul de reciclare, în metal sau plastic. Este foarte solid și foarte ușor de utilizat.

În general, există 5 picioare și trebuie doar să alegeți profilul lamelor: lat în centru și conic la capete (viteză de rotație mai mare) sau invers (cuplu mai lent, dar mai mare).
Imagine

Iată o mică turbină eoliană realizată cu un picior de scaun și lame de tub din PVC. Se întoarce foarte regulat, aproape 24 de ore pe zi și foarte regulat (doar reparați dinamul!).
Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
val.du.12@hotmail.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 09/06/11, 21:35
x 1




de val.du.12@hotmail.fr » 01/07/11, 12:05

bună, așa că mă voi gândi la fabricarea unui alternator cu magnet permanent de acest stil, dar am întrebări:
http://www.imagup.com/img/bidouille23/537017.html

Putem pune mai puțin bobină (de exemplu, 6 sau 3) pentru același număr de magneți? ce se va întâmpla (putere mai mică la viteză mică)? sau mai puțin magnet pentru același număr de bobină? Ce se întâmplă ?

Este magnet, ești suficient de puternic?
http://www.supermagnete.fr/S-20-03-N sau asta
http://www.supermagnete.fr/S-20-10-N

vă mulțumesc și aș dori să aflați despre fabricarea unui alternator cu magnet permanent de 12v cu o putere de aproximativ 70 până la 110 wa viteză mică sub 200 de rotații pe minut.
Crezi că este posibil?
nu ezitați să dați sfaturi MULȚUMIRI

ps: îmi pun aceeași întrebare ca și grelinette
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/07/11, 15:14

puneți mai puțin bobină (de exemplu, 6 sau 3) pentru același număr de magnet ...
vă mulțumesc și aș dori să aflați despre fabricarea unui alternator cu magnet permanent de 12v cu o putere de aproximativ 70 până la 110 wa viteză mică sub 200 de rotații pe minut.


pentru ce frecventa? dacă 50 Hz, monofazat sau trifazat ??

Citiți totul despre econologie și linkuri Google și calculele prezentate cu linkurile de bază de fizică pe care le-am dat !!

200 rotații pe minut dau 200/60 = 3,3 rotații / secundă; Dar 50 Hz sau 50 de oscilații pe secundă, necesită de 50 de ori pe secundă o pereche de magneți în direcții opuse care trec pe aceeași bobină și, prin urmare, în fața unei singure bobine fixe, este nevoie de 50 / 3,33 = 15 perechi de magneți care trec la fiecare tură și de aceea ai nevoie de 2x15 = 30 de magneți alternanți pe tură pe periferie pentru a da 50hertz pe o bobină !!
este deci un minim.

În trei faze, sunt necesare 3 bobine care văd trec aceiași magneți cu o deplasare de 1/3 oscilație.
Deoarece bobinele au aproximativ dimensiunea magneților, acestea trebuie să fie aranjate în triplete pe toată periferia, ajustând dimensiunea și forma pentru a avea cât mai mult posibil un sinusoid frumos pe fiecare fază (nu este ușor, dacă sunteți solicitant).
Deci, aproximativ aveți nevoie de un număr de bobine puțin mai puțin decât cel al celor 30 de magneți, 7 până la 8 sau 9 triplete de bobine pentru a vă ajusta pentru a avea cea mai bună undă sinusoidală pe fiecare fază.

Măsurând semnalul pe o bobină de magneți, putem calcula pe un computer cea mai bună alegere prin adăugarea tensiunilor induse !!

Dacă nu vă pasă de trei faze și de calitatea sinusului (fixată de dimensiunea și forma bobinei în raport cu magneții), puteți pune doar o bobină care vede trecerea celor 30 de magneți alternanți (dar veți avea vibrații dacă ceri putere neechilibrând mecanic) !!

Tensiunea indusă este proporțională cu viteza magneților și având în vedere 50 Hertz, cu cât vă întoarceți mai încet, cu atât diametrul și numărul de magneți trebuie să fie mai mari!!

prin urmare este în interesul dumneavoastră să înțelegeți cu atenție creațiile care funcționează pe internet, adesea la viteză mai mare, înainte de a inova, și de a avea un osciloscop (sau card ieftin pe PC) pentru a vedea tensiunile induse și pentru a calcula cu ele.

Altfel vei avea surprize.

lua cel mai gros magnet pentru că altfel veți avea mai puțin câmp magnetic și bobinele trebuie să treacă cel mai aproape de magnet !!
1 mm pierzi jumătate în forță (pătrat de câmp) și 30% în câmp.
Este scris :
Uau!
Fără îndoială, cel mai bun raport „putere magnetică” / preț în euro din sortimentul nostru! Puternic, super puternic, mega puternic! și foarte ieftin. (Astfel de prețuri se învecinează cu indecența.)
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/07/11, 15:31

Aveți dinamoile ieftine cu lampă LED care se reîncarcă cu o manivelă !!
Bine pentru turbina eoliană mică cu putere redusă și iluminarea unei zile întregi cu o baterie mai mare înlocuind cea mică a lămpii !!

Vedeți dacă nu există lămpi mai puternice.

Dinamele pentru biciclete sunt similare cu magneții.
Cele de motociclete sau scutere sunt de urmărit, dacă sunt cu magneți permanenți ?????
Dar întotdeauna la viteză mare de rotație.

Motoarele sunt adesea asincrone în 220V și, prin urmare, nu fac niciodată o dinamă.

Ștergătoarele alea vechi ar putea funcționa, dar performanță de văzut !!
Aproape toate cu perii necesită o excitație a statorului care trebuie asigurată independent și, de asemenea, necesită adesea viteze mari de rotație !!
0 x
val.du.12@hotmail.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 09/06/11, 21:35
x 1




de val.du.12@hotmail.fr » 01/07/11, 16:17

salut este mulțumesc pentru acest răspuns acest magnet este mai bine
http://www.supermagnete.fr/S-15-08-N ?

Este important numărul de hertz pentru a încărca o baterie?
Cât trebuie să rotiți pentru a avea 50 hertz cu 12 magnet și 9 bobine?

Deci, dacă înțeleg corect hertzul se modifică cu viteza de rotație? Este rău?

Pentru mono sau trifazat nu știu avantajul și dezavantajul unuia este celălalt mai bun mono sau trifazat?
PRODUSE
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 01/07/11, 16:26

val.du.12@hotmail.fr a scris:Este important numărul de hertz pentru a încărca o baterie?
Deoarece ne îndreptăm înainte de a ne conecta la baterie, nu, frecvența nu contează.


val.du.12@hotmail.fr a scris:Deci, dacă am înțeles corect hertzul se schimbă cu viteza de rotație? Este rău?
Da, frecvența este proporțională cu viteza de rotație.
Nu contează decât dacă conectați un consumator sensibil la această frecvență.
0 x
val.du.12@hotmail.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 09/06/11, 21:35
x 1




de val.du.12@hotmail.fr » 01/07/11, 16:29

Deci, dacă trecem printr-o baterie, hertzul nu are nicio importanță, deci putem avea 10 hertz, nu este o problemă? MULȚUMESC
0 x
val.du.12@hotmail.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 09/06/11, 21:35
x 1




de val.du.12@hotmail.fr » 01/07/11, 16:30

Cum puteți calcula puterea produsă și tensiunea înainte de ao construi? mulțumesc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136