Doparea apei pe Renault Trafic 2.5l sofim

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 02/11/11, 19:41

Cu, este o recuperare a fanilor sau tu ești cel care a realizat-o de la zero? :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 03/11/11, 10:42

Cu, este o recuperare a fanilor sau tu ești cel care a realizat-o de la zero? Razz

Am făcut-o, nu foarte complicat, măsoară circumferința intrării conductei de admisie și încerci să găsești un tub din oțel inoxidabil sau aluminiu (nemagnetic) de aceeași dimensiune, dacă nu găsești (ca mine) iei o bucată de tablă (aluminiu sau oțel inoxidabil) și tai așa:
Imagine
a = lungimea împărțită la 8
b = proporțional cu "a" în funcție de raportul auriu, am fost puțin de la manșetă pentru că nu știu cum să calculez proporția :strigăt:
dar este mai bine dacă aveți proporțiile.
în afară de asta, dacă ai formula, eu sunt prenneur.
depinde de spațiul pe care îl aveți, dar nu neapărat foarte mare (2cm sunt suficienți).

Aici, pe de altă parte, trebuie să fim atenți la direcția de rotație a lamelor, este necesar ca „ciclonul” să se întoarcă în direcția bună (în comparație cu țeava). Dailleur, nu funcționează pe toate mașinile, dar depinde de țeavă. Pe motorina 405 a părintelui meu, există un fel de cutie plastoc chiar înainte de plecările de admisie și nu funcționează. Ar trebui să încercăm cu 4 vârtejuri mici chiar înainte de plecarea admisiei.
există, de asemenea, că este necesar să aveți grijă să nu reduceți intrarea aerului, este necesar să faceți o conexiune cu un "furtun" mai mare sau este găzduit vortexul, între intrarea admisiei și vechiul furtun de admisie a aerului.

CNC ??????


Rezervor de nivel constant.

Urmăriți temperatura aburului care iese din reactor? Altfel este greu de văzut dacă suntem înecați.


nu, dar care este temperatura necesară pentru a funcționa?
în mod normal, se atinge 100 ° C de când am abur, nu?
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 03/11/11, 19:10

pablo a scris:nu, dar care este temperatura necesară pentru a funcționa?
în mod normal, se atinge 100 ° C de când am abur, nu?


Ei bine, nu, nu funcționează exact așa, aveți un amestec de picături de aer, abur și apă și, adesea, cei care măsoară găsesc temperaturi în jur de 95 ° !!! Adesea, acest lucru se „autoreglează” în jurul valorii de 95 ° sau altfel se blochează periodic în toate direcțiile sau nu, mai mult sau mai puțin în urma conduitei.

Între abur uscat, abur umed, amestecul aer-apă-abur și presiunea care variază în circuit ..... Este dificil să știm exact ce măsurăm : Mrgreen: Unii au avut rezultate la temperatura „scăzută” (75 °? Și mai puțin), alții au rezultat mult peste 100 °. Când faceți un minim de km într-o configurație, ajungeți să recunoașteți variațiile mașinii. Dacă schimbăm configurația, vom vedea rapid dacă acest lucru este semnificativ pentru operare sau nu.

Exemplul modificărilor stabilizează variațiile de temperatură, altele cresc tonurile sau amplitudinea variațiilor în sus și în jos. Este necesar să găsim o relație între ceea ce vedem cu această temperatură și consumul / eficiența motorului.

Când temperatura scade foarte repede sub 80 ° este momentul înecării și poate dura 5 sau 10 km înainte de a pleca din nou la temperatura „de croazieră” (prea multă apă, prea rece, insuficientă de apă). sarcina, nu raportul de aer potrivit?)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 05/11/11, 15:18

bine, rahatul lui!
Într-adevăr, rezervorul meu de nivel constant este glumeț și, Doamne, Doamne, draga de ce! Am luat-o deoparte, din circuit, am conectat admisia de aer și am testat pentru a vedea nivelul: nu se va opri din curgere! Chiar și atunci când orificiul de evacuare este mult deasupra rezervorului! a arunca ce.
Este bricodépot, de evitat !!
atât de bine iată ce, aveți ceva ca rezervorul la nivel constant?
Flytox, de exemplu, ce-i cu tine?

Apropo, ați văzut montajul realizat de „lapierreangulaire” pe un 306 al primăriei din Cahors?
Mă gândesc la asta, pentru că recomandă exclusiv un tanc "giacominiR88 / 1"
iar GVI-ul lor măsoară 25 cm, nu 12.6 cm, (conform formulei L = 240 / C unde L în mm, iar C este deplasarea pentru un motor diesel. / 1,25 pentru benzină)
Tu ce crezi?
Cu toate acestea, asamblarea lor este destul de interesantă.
Imagine
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 05/11/11, 16:07

pablo a scris:bine, rahatul lui!
Într-adevăr, rezervorul meu de nivel constant este glumeț și, Doamne, Doamne, draga de ce! Am luat-o deoparte, din circuit, am conectat admisia de aer și am testat pentru a vedea nivelul: nu se va opri din curgere! Chiar și atunci când orificiul de evacuare este mult deasupra rezervorului! a arunca ce.
Este bricodépot, de evitat !!
atât de bine iată ce, aveți ceva ca rezervorul la nivel constant?
Flytox, de exemplu, ce-i cu tine?


În configurația mea, rezervorul de apă este mai scăzut decât barbotorul, așa că pot face un sistem, unde nivelul apei este menținut de o pompă de ștergător care umple încet barbotorul și, plin care returnează excesul de greutate în rezervor. (nu există suficientă retrospectivă pentru a spune dacă este un sistem bun : Mrgreen: )

https://www.econologie.com/forums/dopage-a-l ... 0-930.html

Sistemul anterior a folosit, de asemenea, pompa ștergătorului și a controlat debitul cu o supapă ac și un debitmetru plutitor. Cantitatea cunoscută de apă a ajuns în partea de jos a reactorului (parte care a fost oarecum funcția GVI)

În restul timpului pentru reglarea fină, există un sistem foarte simplu, economic, care funcționează foarte bine, este picurarea medicală cu micul său robinet. :P

Apropo, ați văzut montajul realizat de „lapierreangulaire” pe un 306 al primăriei din Cahors?
Mă gândesc la asta, pentru că recomandă exclusiv un tanc "giacominiR88 / 1"
iar GVI-ul lor măsoară 25 cm, nu 12.6 cm, (conform formulei L = 240 / C unde L în mm, iar C este deplasarea pentru un motor diesel. / 1,25 pentru benzină)
Tu ce crezi?
Cu toate acestea, asamblarea lor este destul de interesantă.


Ei fac niște lucruri foarte interesante, este posibil să fi găsit că nivelul constant merge bine .... ?? La rândul meu, am făcut 3 (unul din plastic / araldit / scéloron, unul cu un carburator vechi și unul cu un canal de încălzire centrală). Niciunul nu a funcționat
corect :se încrunta: : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 11/11/11, 10:51

hi,
există o problemă cu încălzirea sistemului. (nu pe ansamblul meu, momentan hs)
într-adevăr, sistemul pare să funcționeze mai bine în timpul călătoriilor lungi sau când motorul este complet încărcat, adică atunci când totul este fierbinte.
problema este că majoritatea călătoriilor efectuate cu mașina sunt adesea mai mici de 10 km, prin urmare ar fi necesar să ne asigurăm că sistemul funcționează de la primii km.
Există cineva care poate găsi un ansamblu adecvat?
izolând oala nu pare suficient, a încercat cineva să recirculeze gazele din jurul reactorului?

Am citit postarea Flytox, este destul de interesantă, mai ales în ceea ce privește creșterea ralanti, dar după câți km? 80? există deja mai puțin interesant, dar hei, nu s-a terminat, va reuși să îmbunătățească totul!

Pablo,
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 11/11/11, 11:36

pablo a scris:problema este că majoritatea călătoriilor efectuate cu mașina sunt adesea mai mici de 10 km, prin urmare ar fi necesar să ne asigurăm că sistemul funcționează de la primii km.


Creșterea temperaturii motoarelor termice „lente” este într-adevăr o limitare. Este nevoie de cel puțin 5 km, inclusiv 3 la aproximativ 90 km / h pentru ca al meu să aibă indicatorul de temperatură în poziție normală. :strigăt: Pentru ca sistemul Gillier Pantone să funcționeze bine până acum, a fost mai degrabă la 15 km .... și adesea între cei 2, a fost mai bine să faceți o oprire ca 5 minute pentru ca acesta să funcționeze în vârful de vârf. André are același tip de observație. (Nicio explicatie! :se încrunta: : Mrgreen: )

pablo a scris:Există cineva care poate găsi un ansamblu adecvat?
izolând oala nu pare suficient, a încercat cineva să recirculeze gazele din jurul reactorului?


Oala se încălzește mult mai repede decât motorul, cel puțin în partea din față. Conductele nu sunt foarte groase, iar inerția termică este mult mai mică.

pablo a scris:Am citit postarea Flytox, este destul de interesantă, mai ales în ceea ce privește creșterea ralanti, dar după câți km? 80? există deja mai puțin interesant, dar hei, nu s-a terminat, va reuși să îmbunătățească totul!


Nu este încă măsurat, dar, după părerea mea, trebuie să fie, de asemenea, la 5 km pentru a ajunge la 80 °. Debitul de apă al pompei de apă este cu adevărat important și conținutul bulei în LDR (mai puțin de un litru) trebuie reînnoit de câteva ori pe minut la 90 km / h.

pablo a scris:dar hei, nu s-a terminat, va reuși să îmbunătățească totul!


El lucrează acolo : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 11/11/11, 12:56

Creșterea temperaturii motoarelor termice „lente” este într-adevăr o limitare. Este nevoie de cel puțin 5 km, inclusiv 3 la aproximativ 90 km / h pentru ca al meu să aibă indicatorul de temperatură în poziție normală. Plângând sau Foarte Trist

Da! Ce folosiți ca „indicator de temperatură”? Aș dori, de asemenea, să pot urmări „în timp real” funcționarea ansamblului meu.

Pablo a scris:
Există cineva care poate găsi un ansamblu adecvat?
izolând oala nu pare suficient, a încercat cineva să recirculeze gazele din jurul reactorului?


Oala se încălzește mult mai repede decât motorul, cel puțin în partea din față. Conductele nu sunt foarte groase, iar inerția termică este mult mai mică.


înseamnă că, dacă reușim să izolăm această parte a vasului (în plus, aici este amplasat reactorul), putem câștiga câțiva km, nu? s-a făcut?

Nu ar fi mai bine să faci și reactoare cu diametru mai mic (8 sau 10 mm), chiar dacă înseamnă a pune mai multe în paralel?
cu cât este mai mic, cu atât încălzirea este mai rapidă,

care sunt dimensiunile reactorului Flytox?


Pablo a scris:
dar hei, nu s-a terminat, va reuși să îmbunătățească totul!


El lucrează acolo, domnule Green


Mult noroc!! : Mrgreen:
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 11/11/11, 19:46

pablo a scris:
Creșterea temperaturii motoarelor termice „lente” este într-adevăr o limitare. Este nevoie de cel puțin 5 km, inclusiv 3 la aproximativ 90 km / h pentru ca al meu să aibă indicatorul de temperatură în poziție normală. Plângând sau Foarte Trist

Da! Ce folosiți ca „indicator de temperatură”? Aș dori, de asemenea, să pot urmări „în timp real” funcționarea ansamblului meu.


Am luat măsurarea mai devreme, cu o temperatură ambiantă de 23 °, după ce cei 5 km ai mei, barbotorul era la 73 °. În mai puțin de un kilometru mai mult trebuie să fie la 80 °. Realizat cu termometrul cu infraroșu Velleman DVM8810 cumpărat de pe Econologie (dispozitiv foarte bun și ..... nu mai sunt acțiuni la Econo în plus : Mrgreen:)
Există, de asemenea, indicatorul tabloului de bord .... nu spune cât de mult, dar spune că este suficient de cald.


Există cineva care poate găsi un ansamblu adecvat?
izolând oala nu pare suficient, a încercat cineva să recirculeze gazele din jurul reactorului?


Oala se încălzește mult mai repede decât motorul, cel puțin în partea din față. Conductele nu sunt foarte groase, iar inerția termică este mult mai mică.


înseamnă că, dacă reușim să izolăm această parte a vasului (în plus, aici este amplasat reactorul), putem câștiga câțiva km, nu? s-a făcut?


AMHA, problema Gillier Pantone care nu funcționează imediat nu se datorează doar evacuării care va fi prea rece. Nici diferitele țevi, colectorul de admisie și alte Bullers nu sunt la temperatură și trebuie să condenseze o bună parte din aburul care încearcă să se transporte în chiulasă. Pe Doloréanul meu încălzesc aerul de admisie. În mijlocul iernilor, când îngheață, mă încălzesc între 30 și 1 minut când staționează, apoi merg cam 1.5 km liniștit până la Stop. Temperatura aerului de admisie ajunge la 39 ° și motorului îi place ... foarte moale ....: Mrgreen: Asigurați-vă că motorul funcționează mai repede!


Nu ar fi mai bine să faci și reactoare cu diametru mai mic (8 sau 10 mm), chiar dacă înseamnă a pune mai multe în paralel?
cu cât este mai mic, cu atât încălzirea este mai rapidă,


Nu sunt sigur că ar funcționa mai bine, dar pe de altă parte este mult mai violent de realizat : Mrgreen:

care sunt dimensiunile reactorului Flytox?


Din memorie, nu am hârtia la îndemână. Carcasa exterioară a reactorului în cupru cu diametrul de 16/18 mm. Diametrul tijei din oțel inoxidabil 14 mm (bară) lungimea 120 mm. André vă va explica că aceste dimensiuni nu sunt critice. Ceea ce aveți la îndemână, dacă nu este prea departe, va face. :P

Pentru carcasa din cupru, nu sunt sigur că este o idee bună pe termen lung. Pentru timpul de reacție (creșterea temperaturii aburului) la accelerare, acesta este cel mai bun, mult mai rapid decât oțelul inoxidabil. Peste aproximativ 500 °, cuprul se oxidează și se acoperă cu o peliculă neagră fragilă. Prin forța de a produce acest strat de oxid (când accelerați puțin), acesta trebuie să ajungă să se blocheze cu eroziunea gazelor de eșapament, trebuie să sfârșim prin subțierea acestei țevi până când este străpunsă (presupunere) . Nu s-a înregistrat kilometrajul acestui reactor (cel puțin 2000 km?) Fără probleme.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 11/11/11, 21:33

AMHA, problema Gillier Pantone care nu funcționează imediat nu se datorează doar evacuării care va fi prea rece. Nici diferitele țevi, colectorul de admisie și alte Bullers nu sunt la temperatură și trebuie să condenseze o bună parte din aburul care încearcă să se transporte în chiulasă.


În cazul meu, nu există un bule (gvi) și, prin urmare, cu o bună izolație a sistemului sau chiar cu un „încălzitor” al galeriei de admisie sau cu o bună izolație a acestuia, ar trebui să putem reduce daunele ...

Pentru carcasa din cupru, nu sunt sigur că este o idee bună pe termen lung. Pentru timpul de reacție (creșterea temperaturii aburului) la accelerare, acesta este cel mai bun, mult mai rapid decât oțelul inoxidabil. Peste aproximativ 500 °, cuprul se oxidează și se acoperă cu o peliculă neagră fragilă. Prin forța de a produce acest strat de oxid (când accelerați puțin), acesta trebuie să ajungă să se blocheze cu eroziunea gazelor de eșapament, trebuie să sfârșim prin subțierea acestei țevi până când este străpunsă (presupunere) . Nu s-a înregistrat kilometrajul acestui reactor (cel puțin 2000 km?) Fără probleme.


este adevărat că cuprul este un agent de transfer de căldură mai bun decât oțelul inoxidabil (ar trebui să se facă cu un tub destul de subțire din oțel inoxidabil, - de 1 mm? pentru a avea același raport).
sigur că o să străpungă, dar după câți km? nu uitați să o schimbați atunci când faceți schimbul de ulei : Mrgreen:
si nu crezi ca filmul se face si in interiorul tubului ?? riști să-l suci în motor! :şoc:

și apropo, nu ați avea idee despre o izolație bună, rezistentă la căldură și care nu este prea groasă? : Cheesy: și nu prea scump ...

Asadar, noapte buna,
Pablo,
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96