Parere despre vopsea izolatoare precum Thermacote, informații sau otravă?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
cas1948
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/12/11, 15:01

Vopsea izolatoare: o înșelătorie?




de cas1948 » 03/12/11, 22:36

Vă mulțumesc pentru toate comentariile dvs., care acoperă punctul ...

Într-adevăr, acest tip de vopsea acrilică nu pare potrivit pentru clădirea actuală:
- implementare delicată (ventilație, protecție respiratorie etc.) rezervată companiilor specializate în acoperiri industriale;
-prețurile materialelor de bază și forța de muncă ridicată;
-Rezistența termică la urma urmei foarte modestă.
Broșura Super Therm specifică un coeficient de transfer de căldură de la 0,21 la 0,31 Btu / sq.ft / hr / F. Acest lucru dă în unitățile internaționale echivalentul unui coeficient U (sau anterior K) de 1,19 la 1,76 W / m². ° K.
Această valoare este sub valorile curente obținute cu o grosime convențională de izolație de 3-4 cm ...

Deci, pentru a izola de frig nu pare convingător. Ar putea deveni interesant în sens invers, pentru a se proteja de căldură, având în vedere puterea puternică de reflexie oferită.

Salutări

cas1948
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/12/11, 23:10

Această vopsea este în special pentru a reflecta soarele care supraîncălzește acoperișurile din fier ondulat în SUA (o absurditate) și, prin urmare, reflectă și căldura în infraroșu a stratului limită de aer convectiv de aproximativ 0,5 cm până la 1 cm, dublând l izolarea acestui strat limită la aproximativ 2cm.
Dar iarna, cu -20 până la -30 ° C, uneori, ar trebui să se coaguleze doar mai puțin !!!

Dar o vopsea metalică reflectorizantă trebuie să fie similară pentru mult mai puțin și, prin urmare, având în vedere prețul, este aproape de înșelătorie !!!
http://www.youtube.com/watch?v=xDJkiPF0UC8

și în această legătură specifică, se află fără rușine, cu U ultra scăzut, precum 6,5 m de aer imobilizat, imposibil din punct de vedere științific !!
http://produits-btp.batiproduits.com/Dj ... 1709996444
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Vopsea izolatoare: o înșelătorie?




de Obamot » 04/12/11, 11:50

cas1948 a scris:Deci, pentru a izola de frig nu pare convingător. Ar putea deveni interesant în sens invers, pentru a se proteja de căldură, având în vedere puterea puternică de reflexie oferită.

Totul depinde de obiectiv! Dacă nu există altă posibilitate, poate fi bine ... În caz contrar, nimic mai bun decât o perdea îndepărtată care aduce umbra și aerul care circulă ... Sau mai bine, panouri pentru a recupera acest lucru energie gratuită pentru stocare și refolosire ulterioară prin defazare temporală (noaptea sau iarna prin depozitare într-un „rezervor termic”)

cas1948 a scris:Vă mulțumesc pentru toate comentariile dvs., care acoperă punctul ...

Într-adevăr, acest tip de vopsea acrilică nu pare potrivit pentru clădirea actuală:


Totul depinde de ceea ce căutați exact ... Și mai ales de ceea ce doriți să găsiți pe termen mediu sau lung ...

Când este vorba de protejarea fațadei sau de garantarea unui aspect vizual bun, din nou pentru a evita o deteriorare profundă a zidăriei, este din contră perfect potrivită, de ce? Deoarece vopselele „ieftine” nu durează mai mult de un an sau doi înainte de a începe să se deterioreze. Iar această modificare duce la o degradare accelerată. Deci, sunt scumpe de utilizat, dacă ținem cont de lucrările de reabilitare a fațadelor. Și mult mai scump dacă socotim că plătim doar pentru o singură aplicație (1 strat, + grundul ... dar ar trebui să verific cu facturile dacă nu am fi pus două straturi, dar Nu cred, a fost atât de ușor de aplicat) și la fiecare douăzeci sau treizeci de ani pentru un „top coat” de top (cu întreținere, retușuri și curățarea fațadei cu karcher ușor, chiar și cu șampon ușor; la fiecare 3 sau 4 ani ..).

Astfel, „cantitatea economică” este de facto imediat atinsă cu un produs de înaltă calitate ...

Concluzie: NICIODATĂ nu economisiți la calitatea produselor pe care le aplicați, deoarece arbitrajul se va face prin costul MO.

cas1948 a scris:- punere în aplicare delicată [...] rezervată companiilor specializate în acoperiri industriale (ventilație, protecție respiratorie ...);

În timpul nostru, asta nu mai face diferența. TOATE aplicațiile sunt delicate. TOATE aplicațiile necesită măsuri de precauție. Pentru că cu 4 de substanțe toxice / sintetice noi pe an - și care nu există în mod natural pentru mulți dintre ei (și ca să spunem cu blândețe să spunem asta ...) - nimeni nu știe în ce moment un astfel de organism uman va atinge propria limită care nu trebuie depășită (înainte de apariția tuturor tipurilor de tulburări metabolice, până la cele mai grave cazuri, pentru o expunere „rapidă” chiar și benignă )

cas1948 a scris:-prețurile materialelor de bază și forța de muncă ridicată;

Costul forței de muncă va fi o constantă, indiferent de calitatea produsului ales. Și, desigur, un produs bun este mai ușor și mai plăcut de aplicat, așa că va avea șanse mai mari de a fi aplicat corect și de a se infiltra / prinde adânc în substrat! Mai mult decât atât, nu vedem foarte bine, care șef al IMM-urilor din industria construcțiilor s-ar aventura astăzi să aplice produse de calitate mediocru? Ar pierde în MO .. Și fără a pune prima? (Cu excepția cazului în care clientul nu vrea să plătească, o dilemă crudă ...) Etc ... Deși un vecin pictor mi-a spus nu demult că „a lucra prea bine” nu garantează că clientul nu se va întoarce ... Prin urmare, depinde de managerul de proiect să urmărească calitatea produselor ...

cas1948 a scris:-Rezistența termică la urma urmei foarte modestă.
Broșura Super Therm specifică un coeficient de transfer de căldură de la 0,21 la 0,31 Btu / sq.ft / hr / F. Acest lucru dă în unitățile internaționale echivalentul unui coeficient U (sau anterior K) de 1,19 la 1,76 W / m². ° K.
Această valoare este sub valorile curente obținute cu o grosime convențională de izolație de 3-4 cm ...

Nu am văzut specificațiile pentru Dulux, dar tot ce pot spune este că toate produsele de marcă "AICI", sunt de o măiestrie excelentă. Pe de altă parte - cu excepția cazului acestui fir - este inutil să luați altceva decât o vopsea acrilică de bază (cu grund cu solvent), deoarece este deja dificil să faceți mai bine, ca să plătiți mai mult? ( : Mrgreen: )
0 x
rirto
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 29/09/14, 17:07




de rirto » 28/04/15, 01:05

(pentru alte afirmații precum „reduceți consumul de energie cu 20% sau împărțiți U la 2”, acestea sunt doar cuvinte comerciale pure fără referință tehnică, deci inutilizabile).

Din aceste date, deducem că densitatea vopselei este de 800 kg / m3 (în funcție de greutatea specifică ... mai mult, nume amuzant).
Numai că vorbim despre un strat de 25 mm (25 mm de vopsea ???) care consumă 3 kg / m². Cu toate acestea, 25 mm dintr-o vopsea la 800 kg / m³ reprezintă o greutate de 20 kg pe m² ... ar trebui să se emulsioneze vopseaua înainte de a o peria?

În plus, cu o densitate de 800 kg / m³, izolația termică prin conducție devine franc medie și trebuie dedus că este vorba despre o protecție împotriva radiațiilor (stilul filmului reflectorizant). În acest caz, ne-am putea imagina că ar putea avea un interes pentru izolația de vară, pe de altă parte, iarna, vopseaua fiind în contact direct cu peretele, nu are loc schimb de căldură prin radiație ..., prin urmare aproape eficiență zero în izolația de iarnă.

Apoi, imaginați-vă că densitatea în funcțiune este cea dată de indicația 3kg / m2, care corespunde unei densități de 120kg / m3. Să presupunem că lambda la această densitate corespunde cu cea a unei fibre de lemn cu densitate similară (sunt generos, mi se pare), sau 0,042 W / m2 / K, astfel: http://www.comparerdevis.net/travaux_isolation.htm
25 mm de vopsea dă un R de aproximativ 0,6. Prin urmare, este într-adevăr un complement. Dar fără referințe tehnice ale produsului, greu de spus mai multe ... fără a uita raportul cost / performanță care trebuie luat în considerare.
0 x
13or
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/09/15, 19:56




de 13or » 09/09/15, 20:05

Scoat fișierul, vreau să încerc această vopsea pentru camionul meu convertit, deoarece izolația este insuficientă și am suficient să plătesc, dar nu am mijloacele materiale pentru a reface camionul (fără cunoștințe, fără prieteni pentru m "ajutor și fără loc de dormit în timpul lucrărilor ...)

prin urmare, nivelul greutății, am înțeles în cercetările mele că ar fi greu?
si dupa parerea ta, pentru folosirea mea ar merita ??
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 09/09/15, 20:14

Bof ... pe un camion transformat, recomand cea mai bună izolație de pe piață în raport cu grosimea necesară, adică PIR (poliuretan îmbunătățit) ... 5 până la 6 cm ar trebui să fie suficient, având în vedere volumul redus a incalzi.

Iată una din a mea Sit de izolare PIR
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Vopsea izolantă precum Thermacote, info sau intox?




de Christophe » 11/07/21, 14:07

10 ani și o zi mai târziu ... ce părere aveți despre vopselele izolante?

Oferte sunt acum numeroase, cum ar fi Thermacote, dovadă că există o piață ... dar o piață dovedește eficiența termică a unei vopsele izolante?
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Aviz cu privire la vopsea izolatoare precum Thermacote, informații sau otravă?




de moinsdewatt » 11/07/21, 23:55

Există întotdeauna o înțelegere cu credulul. : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Aviz cu privire la vopsea izolatoare precum Thermacote, informații sau otravă?




de Christophe » 12/07/21, 00:42

Deci funcționează? Cel puțin nivelul PIB-ului pentru afaceri ... : Cheesy: :strigăt:
0 x
Michel Coubes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/04/22, 12:15

Re: Aviz cu privire la vopsea izolatoare precum Thermacote, informații sau otravă?




de Michel Coubes » 01/04/22, 12:52

Economist de pregătire, pensionar de 15 ani, sunt încă activ: pentru investitorii din Dubai și din Elveția, sunt garant pentru produse de calitate și a trebuit să caut produse care izolează de frig (nu este cuvântul potrivit) si care protejeaza de caldura „razelor solare” si usor de folosit.
Am gasit 2 produse care indeplinesc criteriile mele: ambele se comporta ca un goretex (marca inregistrata).
Ambele resping razele soarelui, cu 2 ori mai mult decât cealaltă, datorită bilelor ceramice microscopice. Un produs este german / (dar compoziția este aproape aceeași cu celălalt produs care este american, căutați eroarea?) marea diferență este instalarea: americanul: ThermaCote este proiectat sub presiune puternică într-un singur strat pe un suprafata curata (cel mai bine). Celălalt este german: MIG-ESP Exterior, există și pentru interior, dar este pus în 1 ori 1 x strat de grund și 3 x straturi de produs. Am testat doar ThermaCote care trebuie aplicat doar de profesionisti autorizati, nu are mirosuri etc. vezi documentatia. Rezultate: 1 până la 2% din razele solare respinse. În industrie, țevile pot fi manipulate chiar dacă transportă produse la temperaturi foarte ridicate. Pentru iarnă, umezeala scapă din pereți, dar nu se întoarce umiditatea. Prin urmare, pereții rămân uscați, pereții sunt, prin urmare, cei care participă la izolarea clădirii.
Produsul nu contribuie deloc la izolarea fonică (fără masă).
Fenomenul este greu de înțeles, oamenii normali se uită doar la prețul pe termen scurt. Thermacote economisește 15 până la 45% la încălzire, acest lucru este important. (fara grosime)
Pentru vară, (testat în Dubai și Israel) economisește cel puțin 10c la temperatura ambiantă.
Și nu sunt o reclamă, ci doar un utilizator
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 407