Eva Joly campania 2012. Candidat și președinte ... într-o zi?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/03/12, 11:08

Este într-adevăr rapit pentru Joly!

Eva Joly, autopsia unui accident

Cu sondaje încă la jumătate de catarg, candidata de mediu o face pe tabără să se îndoiască ... și recunoaște că a fost „foarte proastă”. Dar ea spune că va rămâne pe final.


Pentru prima oară, Eva Joly și-a recunoscut ieri dificultatea de a face ca temele ecologice să existe în mediul rural: „Când văd că puterea de cumpărare este prima preocupare a francezilor și ecologia, ultima, îmi spun că am fost foarte rău și că nu am reușit să fac înțelegerea „mizelor ecologice”, a regretat ea, într-o uimitoare mea culpa.
Dacă Joly mai insistă, curajos, să „țină la bară”, trei puncte slabe cântăresc campania sa. (...)


http://www.leparisien.fr/election-presi ... 929380.php

Și puterea de cumpărare economică, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 29/03/12, 11:20

Nu sunt obișnuit să vorbesc despre politică, dar sincer, atunci când îți începi campania cu propuneri de genul „elimină parada din 14 iulie” arată „nivelul” candidatului.
Ca și cum în starea actuală a societății (criză, șomaj, etc ...) parada din 14 iulie a fost principala preocupare a francezilor. :şoc: și nu are nimic de-a face cu ecologia! Pe scurt, alături de preocupările francezilor, alături de problemele de mediu, de două ori lângă placă ...
Pentru mine a fost prăjit de la început cu acest tip de prostii
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/03/12, 11:24

Din cauza faptului că francul său vorbit nu l-a ajutat ... asta am prevăzut mai sus în acest același subiect: franc vorbit și politic = KO !!!

„Dracu’ ”(lui Corinne Lepage) m-a șocat mult mai mult !!

Pentru paradă a fost arsă de rahaturile care i-au trunchiat mesajul pentru că voia să o înlocuiască cu o paradă care nu era exclusiv militară ...

Dar este adevărat că Franța este în continuare cel de-al doilea sau cel mai mare vânzător de arme din lume ... așa că atunci când ai bile, trebuie să le arăți? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 29/03/12, 11:33

Chiar dacă luăm însăși esența mesajului care urma să rezume „modifică parada din 14 iulie”, rămâne totuși cea mai mică dintre grijile franceze.
Nu cu astfel de propuneri, un candidat este credibil.
Este cea mai mare gafă pe care o am în memorie, dar au existat și altele.
Nefiind profund ecologiști, am încă câteva convingeri ecologice și uneori votez „verde”. Dar cu un astfel de candidat este clar, nu aș vota verde la următoarele alegeri. Și cred că a dezgustat mai mulți oameni decât a convins-o.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 29/03/12, 12:00

Problema cu oamenii verzi este lipsa completă a bunului simț.
Ideologic, Yves Cochet este cel mai credibil ca reprezentant al partidului.
Ulterior, din punct de vedere strategic, Nicolas Hulot ar fi fost cel mai capabil să obțină un scor bun, indiferent dacă este un "eco-tartuffe", scopul justifică mijloacele.

Cealaltă problemă a oamenilor verzi este că sunt ... pe stânga!
Ecologia trebuie să fie apolitică.
Multe dintre măsurile de stânga sunt aparent sociale, dar nu sunt chiar ecologice.
Cât despre ecologia potrivită ... ai văzut rezultatul!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/03/12, 12:01

Bineînțeles, dar să recunoaștem, rahatul a umflat afacerea ... pentru a o face aproape o „afacere de stat” !!!

Eva Joly (și verdele pe care mi le amintesc au făcut-o nu departe de 20% la europeni!) A speriat o mulțime de oameni ... așa că cred că a fost victima unei rahaturi acerbe (fiecare eroare este mediatizată pe scară largă ) ... cu siguranță mai mult decât alți candidați!

Mélenchon are, de asemenea, un anumit cuvânt sincer !! Nu a fost sigilat la fel de mult ...

Această campanie este, în orice caz, deranjantă ... în natura dezbaterilor sale ... inexistentă sau inutilă! (am vorbit despre butoi la 150 de dolari pentru câteva săptămâni?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 29/03/12, 12:20

Christophe a scris:Bineînțeles, dar să recunoaștem, rahatul a umflat afacerea ... pentru a o face aproape o „afacere de stat” !!!

Eva Joly (și verdele pe care mi le amintesc au făcut-o nu departe de 20% la europeni!) A speriat o mulțime de oameni ... așa că cred că a fost victima unei rahaturi acerbe (fiecare eroare este mediatizată pe scară largă ) ... cu siguranță mai mult decât alți candidați


Apariția unei ecologii politice, una reală - nu spălare verde pentru multi-resortisanți - este cel mai rău lucru care s-ar putea întâmpla cu sistemul economic actual.
Eva Joly a fost singurul candidat care nu a susținut ideea de creștere.
De asemenea, s-a angajat să lupte cu obsolescența planificată .... la fel de mult să spună că a fost listată cu negru în avans!


Mélenchon are, de asemenea, un anumit cuvânt sincer !! Nu a fost sigilat la fel de mult ...

Are o discuție sinceră, dar este, de asemenea, sincer ... mason, membru al Marelui Orient, promite să crească salariile prin creșterea creșterii prin consumul gospodăriei ... mare candidat anti-sistem! : Lol:

Această campanie este, în orice caz, deranjantă ... în natura dezbaterilor sale ... inexistentă sau inutilă!


Absolut, trebuie evitate toate întrebările strategice!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 19/04/12, 16:12

CV-ul lui Eva Joly VS CV-ul lui Sarkozy

Imagine

Subțire, nu poate fi citit, așa că iată originalul: http://www.elysezvous.com/images/infogr ... ow_res.jpg

Găsit pe voucher: http://www.elysezvous.com/
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 19/04/12, 20:37

mulțumesc Christophe pentru acest document comparativ; Este prima dată când văd că pe logo-ul UMP apare o ciupercă atomică!

Sen-no-sen, când spui:
Ecologia trebuie să fie apolitică.

Îmi permit să precizez că „apolitismul” privește doar politica partidelor și nu un adevărat apolitism în sens strict.
Iată ce reiese din una din celelalte propoziții ale tale: „Apariția unei ecologii politice, o adevărată ...
O confuzie nefericită nu ar trebui să apară din această formulare concisă.

Când spui despre N.Hulot:
... nu contează dacă este un "eco-tartuffe", scopul justifică mijloacele.
Nu pot aproba, deoarece mijloacele se transformă rapid în capete
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 28/04/12, 18:05

Ahmed a scris:
Când spui despre N.Hulot:
... nu contează dacă este un "eco-tartuffe", scopul justifică mijloacele.
Nu pot aproba, deoarece mijloacele se transformă rapid în capete


Ne pare rău să vă rupem idealismul, dar în sistemul actual, oamenii votează mai ales pentru oamenii telegenici ...
Dacă Hulot ar fi apărut, EELV ar fi făcut aproape 10% fără prea multe dificultăți.

Totuși, sper că Eva Joly va avea un post de ministru al ecologiei în următorul guvern.

Îmi permit să precizez că „apolitismul” privește doar politica partidelor și nu un adevărat apolitism în sens strict.

Prin apoliticism mă refeream la celebra divizare stânga / dreapta.
Este un copac stânga sau dreapta?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215