Eva Joly campania 2012. Candidat și președinte ... într-o zi?

dezbateri și companii filosofice.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 22/02/12, 18:25

! Sad

Francezii nu au înțeles asta a crede în infailibilitatea perpetuă a nucleului francez este pură nebunie !!

Bărbații nu pot fi infailibili în eternitate și așa Mai devreme sau mai târziu, iremediabil, o Cherno-Fukushima va avea loc în Franța, evacuând o întreagă regiune într-o singură zi, pentru a nu se mai întoarce acolo timp de secole, chiar milenii, regiune nelocuibilă, necultivabilă, cu cauze cu siguranță diferite, la fel de neprevăzute și considerate imposibile înainte, ca cele din Tcherno-Fukushima !!!

Atunci francezii vor înțelege nebunia lor absurdă, dar prea târziu !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/02/12, 20:09

Nu vreau să critic Eva Joly: aceasta este întreaga parte ecologică care trebuie criticată

Toată lumea știe că aparențele sunt foarte importante în politică: a fost evident, de la început, că eva joly nu are profilul potrivit pentru a mulțumi suficientă lume ... este trist, dar nu putem să-l ajutăm

este suicid pentru partidul ecologist să creadă că ecologia interesează mai puțin de 1% dintre francezi, deoarece eva joly va avea mai puțin de 1%

dimpotrivă, trebuie spus că alegerile prezidențiale nu sunt alegeri proporționale! prin urmare, nu înseamnă nimic pentru canditat imposibil de ales

cei care le este frică să plece pentru o rundă de nicolă nu își vor pierde votul pentru eva joly ... vor vota holanda ... de frica de a nu ajunge cu o a doua rundă sarkosi le pen

partidul ecologist ar trebui să facă campanie doar pentru legislativ și să nu se lase prins în această alegere prezidențială nesemnificativă

nu considerați scorul scăzut inevitabil ca un eșec
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 22/02/12, 21:48

Acest lucru dovedește că noi alegătorii nu suntem foarte maturi sau orbi sau prosti.


Într-adevăr, majoritatea francezilor sunt imbecili și sunt fericiți.
Mai mult, De Gaulle a spus-o tare și clar la vremea sa: „francezii sunt viței”
Cum doriți să existe vreo evoluție cu o asemenea mentalitate?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 23/02/12, 08:19

francezii, din care toată lumea face parte aici, nu sunt imbecili, ci conservatori: " unul este mai bun decât doi îl vei avea„Și acest lucru poate fi văzut în toate domeniile vieții, deoarece noutățile sunt înfricoșătoare! Să luăm un exemplu: reproducerea este un dezastru ecologic și, în ciuda acestui fapt, cei mai mulți ecologiști promovează sau chiar măresc prin consumul lor producția acestuia. ci: Sunt niște proști sau viței? În acest caz, atunci da!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/02/12, 12:35

În această seară, la 20:30, o discuție cu Eva Joly în clar pe Medapart: http://www.mediapart.fr/journal/france/ ... t-eva-joly

Pentru ocazie, Mediapart a fost deschis pentru 12 ore în întregime: https://www.econologie.com/forums/mediapart- ... 11530.html

Un videoclip cântec amuzant despre Joly:
http://www.dailymotion.com/video/xoygts ... beree_news
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 26/02/12, 23:59

Cristophe a spus:
Dar nu își vor petrece serile într-un fuckbook și cu o scădere a nivelului educațional (în Franța mai mult decât în ​​altă parte), nivelul mediu general va crește ...

Facebook este o ciumă pentru educația umanității ...


Ce spuneam mai devreme?
Și nu vorbesc despre adjuvanți din vaccinuri (aluminiu), tutun, alcool, substanțe chimice din alimente etc, care atacă creierul direct și reduc semnificativ capacitățile intelectuale!
Și este dovedit științific!

„una a ta este mai bună decât două pe care le vei avea” și acest lucru se poate vedea în toate domeniile vieții, deoarece noutatea este înfricoșătoare!


Așadar, dacă îți urmăresc raționamentul și îți aplic adagiul pe scrisoare, iau, de exemplu, un bărbat fără adăpost care doarme în cutia sa de carton sub un pod și căruia îi oferim muncă și cazare decentă, precum și conservator. cum spui și îi este frică de lucruri noi, va prefera să rămână în cutia lui?
Dacă nu este o prostie!
Un alt exemplu: dacă una dintre plantele noastre dragi într-o zi are un accident de la Cernobâl sau Fukushima, va face o schimbare mare, nu-i așa?
Dar, dacă schimbarea ar fi fost condusă de cetățeni, în loc să o lase să se întâmple de la sine de teamă de ea, accidentul nu s-ar fi întâmplat niciodată, deoarece uzina ar fi fost închisă mult timp!
Toate acestea pentru a spune că, dacă am fi cu adevărat conservatori, am mai trăi în Evul Mediu, nu crezi?
Din timpurile preistorice, lumea s-a schimbat, nu?
Și ne-am adaptat!
Deci această „teamă” este irațională.
Se potrivește bine conducătorilor, care în acest fel are un mijloc foarte practic de a controla populațiile, nimic de genul să păstreze lucrurile, așa cum sunt să rămână la putere cât mai mult timp!
Ai fi unul dintre ei sau ești un sclav fericit de soarta ta?
Când te naști un sclav și știi doar sclavia, găsești asta normal.
Dacă îmi continui acordul, concluzionez că nimeni nu va dori să voteze Olanda!
Ei bine, da, "Schimbarea este acum!" : Lol:
Prin urmare, acest drag, domnul Le Pen, va câștiga victoria atunci!
Deodată, pe măsură ce ne vom întoarce în trecut, conservatorii vor fi fericiți!
Chiar trebuie să fiți un imbecil finalizat pentru a face acest lucru!
Ah da, și eu am o zicală: „Sunt doar idioți care nu se răzgândesc!”
Schimbarea fără cetățeni este mai periculoasă decât aceea cu ei, trebuie să fim agenții schimbării, cel care ni se potrivește!
Dacă așteptăm fără să facem nimic, va avea loc oricum, dar fără noi!
Este adevărat că ne alegem liderii pentru a le elibera de responsabilitățile noastre din pură lene!
Și atunci venim să ne plângem și să plângem că schimbarea nu este ceea ce ne-am dorit!
Este prea ușor să pledoari ignoranța și nu este o scuză valabilă!
Dacă evoluția ne-a oferit un neo-cortex, nu este să-l lăsăm în dulap!
Ah, da, consumă multă energie, dar este ca restul, cu cât îl folosim cu atât mai bine funcționează!
În caz contrar, suntem doar vite bune de ascultat, fără să pâlpâie ca niște mamifere bune * ca noi.
* Creierul mamiferelor, sediul comportamentului „de bază” uman, este folosit mai mult decât neo-cortexul din păcate, vorbiți despre o evoluție!
Este ca și cum aș fi altoit un procesor superluminal pe o placă de bază veche din anii 80: a greșit!
Bine, este suficient, mă duc acum la culcare doar ca să-mi odihnesc neo-cortexul!


: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 27/02/12, 12:08

chatelot16 a scris:Nu vreau să critic Eva Joly: aceasta este întreaga parte ecologică care trebuie criticată


Într-adevăr, ecologia nu trebuie să aibă o orientare de tip dreapta / stânga.
Ecologia este un subiect mult prea grav pentru a fi lăsat politicienilor.

Nu prea înțelegeam de ce EELV a pus-o pe Eva Joly la candidatura la președinție, mi se pare că Yves Cochet ar fi fost mai convingător și mai reprezentativ pentru francezi.

janic a scris:

francezii, care fac parte din ea, nu sunt proști, ci conservatori:

Mai degrabă îndulcitori! : Mrgreen:

Francezii vor înțelege ecologia doar atunci când există un set de evenimente care își vor pune în joc modul de viață.

:|
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 27/02/12, 13:21

Francezii vor înțelege ecologia doar atunci când există un set de evenimente care își vor pune în joc modul de viață.


+ 1!
Ca de obicei!
Vor reacționa în ultimul moment, ca întotdeauna, cu o decizie nu neapărat corectă!
Vezi șocul petrolier din anii ’1970!
Uite unde suntem acum!
Iată rezultatul unei decizii luate în situații de urgență fără consultare prealabilă și nici o reflecție reală asupra consecințelor, doar o decizie unilaterală!
Am spus ce este deja în postarea mea anterioară?
: Mrgreen:
Un alt adagiu pe care îl poți lua din filmul Forest Gump: „Doar cei care fac prostii sunt proști!”
Nu am putea fi mai clar!
QED ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 27/02/12, 13:41

netshaman a scris:
Vor reacționa în ultimul moment, ca întotdeauna, cu o decizie nu neapărat corectă!
Vezi șocul petrolier din anii ’1970!


Foarte puțini oameni au înțeles riscurile cu care ne vom confrunta în vremurile următoare.
Ne așteaptă o succesiune de crize, totuși întreaga clasă politică pare a fi obsedată doar de noțiunea de „putere de cumpărare”, barca se scufundă, dar orchestra continuă să cânte!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/02/12, 16:30

sen-no-sen a scris:Nu prea înțelegeam de ce EELV a pus-o pe Eva Joly la candidatura la președinție, mi se pare că Yves Cochet ar fi fost mai convingător și mai reprezentativ pentru francezi.


Cpafô!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro, sicetaitsimple și oaspeții 262