Eva Joly campania 2012. Candidat și președinte ... într-o zi?

dezbateri și companii filosofice.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 27/02/12, 17:43

barca se scufundă, dar orchestra continuă să cânte!


Deci, nu așteptați ca schimbarea să vină de la ei!
Să o facem noi înșine, s-ar putea să putem limita spargerea!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/02/12, 17:44

Uh, dar nu asta facem împreună în acest sens forum (și alții) de ani de zile? : Idee: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/02/12, 21:36

Situația Eva Joly este destul de paradoxală: o majoritate a francezilor îi aprobă remarcile, îi recunosc sinceritatea și sinceritatea reală și consideră că ecologia este esențială. Cu toate acestea, EJ, deci partidul ecologiștilor în ansamblu, rămâne cel mai jos în sondaje.

Din ce motive?

În opinia mea, un pic din următoarele motive:

- O candidată care nu are profilul pentru aceste alegeri, dar este persoana ideală într-un rol de luptător pentru cauze nobile (anticorupție, lobby-uri industriale etc.)

- Ecologia, un subiect serios, dar care nu justifică un candidat la alegeri. În același spirit, am putea avea, de exemplu, și candidatul șomerilor, care este un flagel în Franța, sau persoanele în vârstă etc ... (Mai avem un candidat „vânătoare, pescuit, natură și tradiții”!) .

- Ideile partidului ecologiștilor sunt prea departe de viața de zi cu zi a francezilor: greu de terminat luna, nesiguranța profesională este înfricoșătoare, sistemul blocat într-un ritm metrou-muncă-somn, administrația sufocă țara sa inerție epuizantă, ... și trebuie să te gândești să poluezi mai puțin, să-ți sortezi deșeurile, să faci carpooling, să alegi produse alimentare sănătoase etc.
Este bine, dar nu va schimba viața de zi cu zi a francezei de bază!

- Ecologiștii au căzut, de asemenea, în capcana rivalităților interne și în creșterea chiflelor politice sterile.

- În prezent, ecologiștii nu prezintă o solidaritate puternică din partea lor ... S-ar putea să fie mai rău după!

- Politizarea ecologiei a făcut-o să-și piardă scrisorile de nobilime

- Etc ...

Un studiu ar fi foarte interesant pentru a înțelege paradoxul ecologiei pe care toată lumea îl aprobă, pe care toată lumea îl practică individual, dar pe care nimeni nu îl susține la nivel național.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 28/02/12, 07:49

grelinette a scris: paradoxul ecologiei pe care toată lumea îl aprobă, pe care toată lumea îl practică individual, dar pe care nimeni nu îl susține la nivel național.


grelinette, poate pe asta forum dar în viață unei jumătăți bune din populație nu îi pasă
Ecologia vine pentru mulți după puținul lor confort, ușurința vieții personale.
Și eu undeva, în unele cazuri!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/02/12, 09:33

grelinette a scris:În opinia mea, un pic din următoarele motive:


Adauga:

- Momentul crizei economice: ecologia este „luxul unui om bogat”.

Si totusi Există unele șanse ca această criză economică să fie, la baza ei, o criză ecologică / de resurse ...

Putrezind sistemul prin finanțare, este poate singura tactică „viabilă” (dar foarte necinstită) pe care politicienii au găsit-o să nu fie suficient de curajoși pentru a spune și a-i face pe oameni să accepte că partidul supra-consumului s-a încheiat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 28/02/12, 19:54

philxNUMX a scris:
grelinette a scris: paradoxul ecologiei pe care toată lumea îl aprobă, pe care toată lumea îl practică individual, dar pe care nimeni nu îl susține la nivel național.

grelinette, poate pe asta forum dar în viață unei jumătăți bune din populație nu îi pasă
Ecologia vine pentru mulți după puținul lor confort, ușurința vieții personale.
Și eu undeva, în unele cazuri!

Nu cred că este la fel de simplu ca a spune că nimănui nu-i pasă. Cred că, cu tot zgomotul și sloganurile mai mult sau mai puțin vinovate, ajungem să ne spunem că există o mizerie undeva!

De exemplu, în prezent este recomandat carpooling-ul, iar dacă sunteți în căutarea unui loc de muncă, majoritatea ofertelor de locuri de muncă menționează „vehicul personal necesar”.

Pentru sortarea selectivă, este același lucru: există o comunicare importantă pentru a încuraja populația să facă sortarea selectivă și, în unele cazuri, recomandările merg departe: acasă, am primit o notă explicativă pentru a explica cât de bine sortare: o astfel de sticlă, un borcan de plastic sau un astfel de ambalaj trebuie reciclat, dar altul care este aproape același nu este! ...
Există chiar și în instrucțiuni indicația „Curățați bine cutii metalice înainte de a le introduce în recipientul corespunzător”. Nu mă văd făcând vasele conservelor mele goale înainte să merg să le pun în recipient.

O altă problemă pe care o cunosc bine: capacele de plastic care sunt colectate de la comercianți și apoi reciclate, cu argumentul eronat „Pentru atâtea capace colectate, un scaun cu rotile oferit unui handicapat ...

În realitate, marii câștigători sunt industriașii care și-au frecat mâinile calculând economiile pe care le-au făcut (materie primă gratuită, sortare, depozitare etc.)

Cunosc bine subiectul, deoarece am lucrat într-un centru de ajutor pentru muncă pentru persoane cu dizabilități. Centrul avea un contract pentru colectarea dopurilor, depozitarea, sortarea și curățarea acestora, apoi aducerea lor la producător.

Morală, întreaga populație a jucat jocul, cantitățile de capace colectate au fost enorme și centrul a trebuit să închirieze camioane pentru a colecta sacii de capace de la comercianți, să închirieze o magazie pentru a le depozita (imaginați-vă o magazie de 1000 m² o grămadă de dopuri libere de 5 metri înălțime!), cumpărați mașini pentru a sorta dopurile pentru că trebuia să îndepărtați toate bucățile de aluminiu și plastic de pe gât, apoi transportați totul, foarte curat, sortați bine după categorii către industrial, care, în marea sa generozitate, și cu o mare comunicare în presă, radio și TV locală, a oferit un scaun cu rotile! ...
În cele din urmă, statul a fost cel care a plătit prețul ridicat prin subvenționarea operațiunii (care încă se desfășoară!).

Pe scurt, ecologia, pentru moment, este mai mult un argument comercial și un motiv pentru a transfera costurile populației, decât o preocupare reală pentru protejarea mediului.

Este încă legea economică din Pareto (legea din 20/80, mai mult astăzi mai aproape de 10/90 http://fr.wikipedia.org/wiki/Principe_de_Pareto): cei 10% din populația care deține 90% din putere (politicieni, industriași, lobby-uri etc.) preferă să reducă constrângerile ecologiei cu 90% din populația care deține doar 10% din putere face ca lucrurile să se schimbe.

În sfârșit, îmi amintește de un interviu cu Edouard Leclerc în urmă cu câțiva ani, care a explicat că, pasionat de ecologia marină, i s-a părut inacceptabil să vadă toate aceste pungi de plastic plutind în mare ...
Și când jurnalistul l-a întrebat: „Deci veți furniza pungi biodegradabile în supermarketurile dvs.? ...”, și răspunsul său: „Ha, dar nu este posibil, o vom face în câțiva ani când vom fi obligat, deoarece costul suplimentar de câțiva cenți pe sac nu este suportabil din punct de vedere economic de către grupul nostru ... ".
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 28/02/12, 20:44

Există unele șanse ca această criză economică să fie, la baza ei, o criză ecologică / de resurse ...

Faceți bine să adăugați acești doi termeni, deoarece criza economică nu este consecința luării în considerare a cerințelor ecologice, ci a limitei fizice a resurselor.
Permiteți-mi să explic: nu atât de multă epuizare fizică joacă un rol pentru moment, ci faptul că posibilitățile de extracție pe noi site-uri sunt în continuă scădere și că pe cele care rămân concurența crește.
Extractivismul exotic de care mulți au profitat după război fără să-și dea seama (ascensiunea claselor de mijloc) se usucă astăzi: rămâne o ultimă posibilitate pentru extractivism, de a practica în interiorul a ceea ce a reușit afară și extrageți valoare din munca cu cel mai mare număr, indirect (prin utilizarea prejudecăților financiare, o simplă extensie a altor metode mai tradiționale legate de așa-numita economie „reală”).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
econolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 18/09/11, 00:08




de econolo » 28/02/12, 21:12

Christophe a scris:Putrezind sistemul prin finanțare, este poate singura tactică „viabilă” (dar foarte necinstită) pe care politicienii au găsit-o să nu fie suficient de curajoși pentru a spune și a-i face pe oameni să accepte că partidul supra-consumului s-a încheiat?
... De ce să-l simplificăm când îl poți face complicat .... :?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 28/02/12, 21:29

Sistemul nu poate fi „putred” de finanțare, deoarece sistemul este financiar...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/03/12, 18:10

Practic este povestea șarpelui care își mușcă coada ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 257