Rezistența la umiditate a unui siloz textil cu peleți?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dragonnou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/07/11, 11:34

Rezistența la umiditate a unui siloz textil cu peleți?




de dragonnou » 20/07/11, 12:04

bonjour,
Ați putea să-mi spuneți cum reacționează granulele dacă sunt așezate într-un siloz kitgeobox care va fi într-un garaj unde apa se infiltrează prin acoperiș, deoarece nu are impermeabilizare și apa curge pe o parte din cauza peretelui lateral al Muntelui.
instalatorul ne-a spus că oferind un acoperiș în interiorul garajului deasupra silozului și ventilația în dărâmături ar fi suficientă și că umiditatea nu a avut impact, dar am o mare îndoială că silozul meu nu rezistă acestei umidități .... mulțumesc pentru sfaturile și experiențele tale :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/07/11, 12:11

Ce este acest sfat de nucă? Cel mai bun ar fi să umpleți scurgerea (la „sursă” dacă aș putea spune), deoarece apa lichidă dintr-o casă nu este niciodată bună!

a) Dacă apă lichidă intră pe pelete, acestea vor fi înșurubate!
b) Cât de umed este aerul din garajul tău?

Folosiți un higrometru tip pentru a afla: https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-135.html

Nu știu din care% RH nu este indicat să se depoziteze pelete, dar cu un lighean aș spune că peste 65-70% ... nu miroase deloc bine!

Există mai mulți membri care folosesc pelete, ceea ce va rafina răspunsul meu.

De asemenea, puteți citi acest articol: https://www.econologie.com/sechage-du-bo ... -4307.html
și acest subiect: https://www.econologie.com/forums/sechage-du ... 10065.html
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/07/11, 14:11

Iarna, la frig, lemnul și peletele sunt foarte repede reîncărcate cu umiditate într-o atmosferă umedă !!
Inevitabil !!

În caz contrar, scurgeți apa care vine din munte și sigilați acoperișul în exterior, nu în interior, pentru că atunci aerul va fi foarte umed, cu apa care curge alături !!

Dacă este posibil, treceți încet aerul cald (20 ° C) din cazan peste lemn sau pelete pentru a le menține uscate, precum și vara.
!!

Pentru lemn și pelete, câteva săptămâni într-un loc cald, aproape de aragaz, înainte de a-l arde, îl usucă puternic și îmbunătățește foarte mult eficiența arderii !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/07/11, 14:28

dedeleco a scris:Pentru lemn și pelete, câteva săptămâni într-un loc cald, aproape de aragaz, înainte de a-l arde, îl usucă puternic și îmbunătățește foarte mult eficiența arderii !!


Absolut!

Foarte valabil pentru bușteni și bușteni de lemn comprimat care pot scădea sub 5% umiditate (vezi tabelul cu 2 verigi de uscare de mai sus)!

Dar pentru peletele "umede" mi-e teamă că compactitatea lor în recipientul de depozitare va face acest lucru insuficient ... mă înșel?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/07/11, 15:36

Este suficient să le aerisiți la soare vara, ca în prezent, timp de câteva ore) pe o suprafață mare într-un strat subțire, apoi să le păstrați în aer uscat (cald, care circulă încet).
sau aerisiți-le câteva zile într-un recipient intermediar unde aerul cald circulă bine cu un agitator și un circulator de aer.

La 40 ° C, aerul care vine de la cazan, durează mai puțin de o zi pentru a se usca foarte bine, ca și pentru rufe, iar aerul umed, dacă este recondensat în casă, readuce toată căldura cheltuită la uscat (foarte eficient în energie economisind, dar nimeni nu o face) !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/07/11, 16:03

În acest caz, desigur, dar cine se va distra uscându-și astfel peletele? :şoc: : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/07/11, 16:05

Așa că toți avem un păr în mâini !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/07/11, 16:18

Ce? Este firesc, nu-i așa?

Nu cunoașteți teoria energiei minime găsită peste tot în natură?

: Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214