Sunt săturate de Cochinele! Ce soluție de durată?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/10/11, 11:18

Umiditate (sau lipsa de umiditate mai degrabă), nu-mi vine să cred nici o secundă! Mai ales nu „coaja”. Chiar și „lâna”, care este mai sensibilă, rezistă în camera de zi de acasă. Cine este tot ce este mai uscat! „Carasele” se desfășoară fără alte supărări. Am introdus această porcărie luând o plantă de la un prieten pentru a o tasta din nou acum 5 sau 6 ani - nu am mai putut scăpa de ea!

Pentru că dacă umiditatea favorizează dezvoltarea (fără îndoială!), Ar fi greșit să credem că, dimpotrivă, seceta (relativă) îi ucide ... poate fi supărată ... puțin .... puțin ...

Produsul pe care îl introduceți în imagine este probabil una dintre acele emulsii de ulei / surfactant (pe care le puteți face mult mai ieftin cu săpun negru lichid + ulei comestibil).

Metoda lui Clasou trebuie să fie radicală, într-adevăr. Doar puțin restrictiv (depinde de mărimea plantelor; la 2 m oleandri, va fi greu!).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/10/11, 11:26

Vai, nu mă liniștește povestea ta acolo!

Moué mi s-a părut, de asemenea, un pic prea bun ca metodă mai ales că iarna trecută (unde unul dintre cei doi aproape că a murit), erau în aceleași condiții de umiditate „scăzută” și acolo a fost o mare dezvoltare!

Deci ar trebui să se frece toate frunzele cu o emulsie de săpun și ulei de salată? Frecarea pe care am făcut-o săptămâna aceasta, deci un spray ar putea fi suficient?
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 20/10/11, 12:15

bonjour,
Poate că m-am exprimat prost, scopul schimbării pământului este că poate în ghiveciul tău există larve de ouă sau altele.
Și asta chiar dacă crezi că scapi de el imediat ce sunt îndeplinite condițiile.
Ciclul va începe din nou.
claude
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/10/11, 12:20

Ah, cocoșii merg și pe pământ?

Da, nu înțelegusem cu adevărat motivul precis pentru repopulare (cu excepția pentru a întări planta) ...
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 20/10/11, 12:32

Chiar nu știu.
Dar, așa cum am spus, pentru melci, fiecare are rețeta sa.
Dar câți și-au dat seama că trebuie să fie util pentru străini, dar că nu îi privește pe cei care și-au stabilit reședința.
Și care nu trebuie decât să-și întindă labele pentru a se înfunda.
acum există pierderi acceptabile, ceea ce evită deprimarea
:strigăt:
a + claude
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/10/11, 13:09

Oleanderul și citricii de afară nu au prea multe din acea gunoi negru, dar în interior iarna, umed fierbinte fără soare, E haos !!! dar laurul rezistă totuși !!
Observare personală în interior și în aer liber.
Puneți-le și în afara verii și toamnei cât mai mult timp, laurul este rezistent la -5 ° C !!!! (Aprilie-noiembrie).
Scoate-le iarna chiar și la soare la 0 ° C !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/10/11, 14:27

clasou a scris: în ghiveciul tău există larve de ouă sau altele.
Și asta chiar dacă crezi că scapi de el imediat ce sunt îndeplinite condițiile.
Ciclul va începe din nou.
claude


Problema este acolo: focarele.

De asemenea, nu știu dacă supraviețuiește pe pământ. Dar, oricum, există ouă „ascunse” ... Dacă nu este în pământ, este în pliurile frunzelor, etc ...

Deci oricum, cel puțin, două tratamente la rând, la distanță de 15 zile ... În funcție de natura produsului, puteți continua acest lucru o vreme, fără a lăsa o pauză ....

O prezentare de diapozitive bine realizată și foarte bine informată (tocmai am aflat că cocoșii de coajă au dușmani): https://www.econologie.info/share/partag ... YgCsym.pdf din http://www.adalia.be/

Puteți „pulveriza” emulsia de ulei / săpun sau „vopsi” sau peria cu tampoane de bumbac ... Nu contează. Este necesar în orice caz „să stropim” chacune cocoșii, astfel încât porii cochiliei sale să se înfunde și să „sufoce” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/10/11, 15:01

Da aș face asta! Excelent docul, avansăm, avansăm!

Ei bine, am găsit câțiva supraviețuitori ai frecvenței săptămânii:

Imagine

Vedem 2 larve medii, 1 mici și cel puțin 1 ...

Se pare, așa cum sa presupus mai sus, că este într-adevăr varianta: Coccus hesperidum = coajă = cel mai greu de scăpat !! :|

Pacat, am avut o buburuza acum 2 zile in sufragerie ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 20/10/11, 17:11

dedeleco a scris:Oleanderul și citricii de afară nu au prea multe din acea gunoi negru, dar în interior iarna, umed fierbinte fără soare, E haos !!! dar laurul rezistă totuși !!
Observare personală în interior și în aer liber.
Observație personală: portocalul meu în ghiveci care este în aer liber tot timpul anului este infestat (de obicei) primăvara.
Oleandrii care sunt și în pământ :?

dedeleco a scris:Puneți-le și în afara verii și toamnei cât mai mult timp, laurul este rezistent la -5 ° C !!!! (Aprilie-noiembrie).
Scoate-le iarna chiar și la soare la 0 ° C !!!
Oricum este un principiu bun : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 20/10/11, 23:37

Știu că răspunsul meu va face mai mult de un salt și că vrei ceva durabil, dar ai putea folosi actara, o adevărată eficiență pentru problema ta.

O seara buna.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155