Sunt săturate de Cochinele! Ce soluție de durată?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Sunt săturate de Cochinele! Ce soluție de durată?




de Christophe » 19/10/11, 16:29

2 dintre citricele mele trăg de cocoș de 2 ani! Aproape că a omorât o iarnă trecută (90% cădere de frunze) ... acolo este puțin mai bine, dar totuși!

Am făcut 3 sau 4 tratamente cu insecticid organic pe 2 și 1 tratament neorganic pe cele mai afectate, am frecat frunzele și ramurile dar nu înseamnă: se întorc tot timpul! „Fiare” murdare !!!

Așa că nu găsesc o soluție „durabilă” pentru a lupta în afară de frecarea obișnuită ... nu grozavă ...

Poate voi încerca metoda H2O2 descrisă pe această pagină: https://www.econologie.com/forums/recettes-p ... 10717.html

Iată, deci, dacă cineva are o rețetă miracol împotriva acestor porcării care par să fie rezistente la insecticide ... asta mi s-ar potrivi bine ... Mulțumesc!

ps: acestea sunt citrice în ghivece care alternează seră, interior și exterior în funcție de perioada anului ....
Dernière édition alin Christophe 20 / 10 / 11, 14: 56, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/10/11, 16:57

Pe Citrus, este o adevărată porcărie.

Odată ce l-ați „prins”, este foarte greu să scăpați de el: faceți întotdeauna 2 tratamente la distanță de 15 zile ...

Pentru „plantele verzi”, pe care nu le mănânc, am folosit murdărie chimică „sistemică” (care circulă în seva). Nu-mi amintesc numele comercial sau ingredientul activ ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 19/10/11, 17:10

Pe portocalul meu, cu excepția metodei chimice : Evil: , Nu am găsit nimic eficient decât înlăturarea manuală foarte regulat.

Cheltuind 10 minute pe plantă îndepărtând toate cocoșele pe care le văd cu mâna, pot controla proliferarea lor.

Mai presus de toate, trebuie să fii harnic primăvara (de 3 ori pe săptămână). Vara și toamna, o dată pe săptămână este suficientă și iarna, o dată pe lună (poate fi diferit în cazul dvs. de când aduceți plantele dvs. iarna).
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 19/10/11, 17:16

Bună ziua o mică fotografie a creaturilor, mărimea și altele.
claude
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 19/10/11, 17:17

Răspuns detaliat:
http://www.jardiner-malin.fr/fiche/lutt ... nille.html
http://www.jardiner-malin.fr/fiche/pucerons.html
http://www.aujardin.org/oranger-cocheni ... 19006.html
http://www.paperblog.fr/1703384/une-lut ... s-recette/

a face aerul foarte uscat timp de 15 zile este cel mai ușor !!!
Săpun și apă.
Pune buburuze.
Le place în mod deosebit medii restrânse, umede și în special temperaturi ridicate.
Un interior umed sau faptul că pulverizează în mod regulat apă pe frunziș accentuează fenomenul.
La fel, la sfârșitul primăverii sau la începutul toamnei, când temperaturile sunt suficient de ridicate și aerul exterior este mai umed.

Vindeca :

De îndată ce apare cochineala, îndepărtați cojile cu o cârpă înmuiată în bere, alcool 90 ° sau apă cu săpun, apoi tratați cu un produs anti-cochineală.
Există insecte anti-scară pe bază de ulei alb, care s-au dovedit a funcționa.
Le veți găsi în magazine specializate.
În cazul unei infestări mari, ardeți sau îndepărtați imediat ramurile infectate.
Un spray pe bază de gunoi de grajd este de asemenea eficient în caz de atac.
De asemenea, le puteți limita progresul cu un jet puternic de apă sau prin curățarea frunzișului cu o cârpă îmbibată în alcool la 90 ° și apoi clătirea cu apă curată.
Aveți grijă, trebuie să tratăm rapid cu riscul chiar și ca planta să fie complet invadată și condamnată.

Apa cu sapun:
Pe baza de săpun negru sau săpun de Marsilia, topit în apă și pulverizat pe plantă, săpunul împiedică aderarea afidelor la frunze.
150 gr de săpun ras și 1 lingură de ulei sunt astfel topite în 1 litru de apă care este apoi pulverizată pe plante.

0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 19/10/11, 17:32

Poate încercați să aflați despre această companie specializată în producția de ajutoare pentru cultivare: http://www.koppert.fr/protection-des-cultures/ravageurs/
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/10/11, 18:21

Este cel mai probabil cocoșul de coajă. Este foarte bine protejată de scutul ei (dacă nu o sufoci cu emulsii pe bază de săpun negru - ulei care înfundă porii prin care respiră; câteva „clătiri” obișnuite ar trebui să o slăbească ... Acesta este singurul ei punct slab!) . În orice caz, nu-l cunosc un dușman!

Din câte știu, este, de asemenea, foarte rezistent la secetă (spre deosebire de măcinat), este o molimă pe lămâi, oleandri în climatul mediteranean (aceste plante se înnegresc din cauza mierii generate de cocenele și care este folosită de la hrană la o ciupercă Matrite).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 19/10/11, 19:48

Ah, văd că cazul meu nu este izolat! Mulțumesc pentru toate răspunsurile!

Pentru fotografie, va trebui să așteptăm: ieri am făcut o curățare pe una și astăzi pe cealaltă. O să vă fac o poză cât mai curând posibil.

Da, este „modelul” cu coajă, unele, cele mai mari sunt pătate (bej cu pete negre)

Insecticidul a avut un efect foarte mic asupra acestuia (indiferent dacă este organic sau chimic).

Metoda prin otrăvire chimică „a sevei” mi se pare cea mai potrivită ... și durabilă, dar nu chiar durabilă (înțeleg) și riscă dacă mâncăm fructele ...

Există o lovitură de portocale amare, cum ar fi citrică mexicana (interesant pentru gustul pe care îl amintește de mușețel), iar cealaltă dă lămâi mari alungite ... amintiți-vă numele latin.

Hei, tocmai am găsit acest lucru pe baza uleiului de rapiță (utilizabil în agricultura ecologică ...):

Imagine
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 20/10/11, 10:54

Bonjour Christophe,
Natura se descurcă bine cu mine, așa că îmi plac soluțiile simple.
Îmi place berea, așa că nu o risipesc pentru a atrage melci, mai ales că micii gri găsesc o modalitate de a face habitat în rădăcinile căpșunilor pentru a aștepta ziua.
Soluția mea, cu apă cu săpun, săpun de Marsilia, s-a spălat bine pentru a evacua nedoritul (aderență), apoi a îndepărtat solul pentru a expune rădăcinile.
După ce ați pus o găleată de apă în afară cu o zi înainte și ați îmbibat rădăcinile fără urme de pământ până la gât. Vă trezește.
Atunci, îmbrăcându-l, nu ar trebui să răcească cu pământ de grădină nou, după ce va trebui să știe dacă vrea să lupte sau nu.
Cu forța de slăbire, ajutându-i într-un mod diferit, întărim inamicul oferindu-i manualul tactic :)
claude
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 20/10/11, 11:05

Da, merită puțină ghiveci, niciodată făcută de când le-am cumpărat acum 3 sau 4 ani ... (Am pus îngrășământ special pentru citrice)

Dar umiditatea împotriva cocoșilor? În prezent, face 50% HR în camera de zi unde se află. Este suficient de mic pentru a-i ucide sau nu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126