Detector de scurgere termică Black & Decker TLD100

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

Detector de scurgere termică Black & Decker TLD100




de kumkat » 26/10/11, 08:32

Mult mai ieftin decât o cameră termică, chiar dacă mai puțin eficient
aceasta poate prezenta o alternativă plăcută

http://www.youtube.com/watch?v=5M7xrWcrCUM
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/10/11, 08:56

Absolut, este un produs nou de la B&D...

Oferim de câțiva ani un produs echivalent pentru a cumpăra fissa din magazinul dvs. local. forum prefera: termometru infrarosu detector de punti si scurgeri termice
: Cheesy:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 26/10/11, 08:58

depășește prețul la jumătate din prețul tău ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/10/11, 09:02

Da și cu siguranță mult mai puțin precis și mai puțin versatil...

Ce interval de temperatură pentru B&D?
Este emisivitatea reglabilă?

Pentru că „al meu” (cum spui tu) face asta:

Termometru cu infraroșu de la -50°C până la 550°C și laser dublu care vizează măsurarea temperaturii de la distanță, fără contact, cu emisivitate reglabilă (0.1 până la 1.0).


Până la urmă, dacă este NUMAI pentru a realiza diagnoza energetică și deci o singură sarcină, B&D-ul devine mai scump... : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/10/11, 12:20

Personal am observat că o mulțime de produse BD ieftine, cum ar fi drujba, sunt niște gunoaie care ajung în defecțiune inutilă!!
BD-ul nu da nicio valoare a lui T si deci este util doar pentru casele cu sita termica fara izolatie!!! cu peretii la fel de reci ca afara!!!

In rest daca ai foarte foarte rabdare, un termometru simplu de 2€ lipit pe perete si putin izolat timp de o ora iti da acest T de perete!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/10/11, 14:06

dedeleco a scris:Personal am observat că o mulțime de produse BD ieftine, cum ar fi drujba, sunt niște gunoaie care ajung în defecțiune inutilă!!
BD-ul nu da nicio valoare a lui T si deci este util doar pentru casele cu sita termica fara izolatie!!! cu peretii la fel de reci ca afara!!!
Îmi împărtășesc și părerea ta despre produsele B&D...
Ai vizionat greșit videoclipul, are un afișaj de temperatură în timp real...
dedeleco a scris:In rest daca ai foarte foarte rabdare, un termometru simplu de 2€ lipit pe perete si putin izolat timp de o ora iti da acest T de perete!!!
Este foarte aleatoriu, poti lua foarte usor temperatura interioara in loc sa o masori pe cea a peretelui... fara sa iti dai seama.
Am aparatul oferit pe magazinul econology si sunt foarte multumit de el.

Trebuie să recunosc, totuși, că proiecția luminii a variațiilor T° este o idee bună și face utilizarea mult mai ușor de utilizat, deoarece evită nevoia de a merge înainte și înapoi între zona țintă și afișarea măsurătorilor de pe ecran. , pentru uzul exclusiv al demonstrației.
Mă întreb de acuratețea măsurării și cred că zona iluminată nu ar trebui să se potrivească cu zona măsurată...

Dacă aș fi dezvoltator de produse, aș susține proiectarea valorii numerice în același timp cu proiectarea schimbării temperaturii.
: Idee:

Folosesc termometrul IR în multe scopuri, inclusiv mecanice și medicale. Este un instrument excelent de diagnosticare.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 26/10/11, 14:29

documentația B & D ... versiunea „public simplu și general” ...
putem „spera” la o precizie de 0,5 ° ... având în vedere prețul sunt sceptic ...

https://www.econologie.info/share/partag ... W4bFet.pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/10/11, 14:44

Ei bine, .pdf-ul îl înțelegem mai bine.

Vorbeste despre precizie măsurarea cu un termometru cu infraroșua cărui emisivitate nu este reglabilă nu are absolut nici un sens... (care, conform .pdf, este cazul, nu?)

Acum ceea ce contează în căutarea scurgerilor termice nu este atât măsurarea exactă a temperaturii reale...cât delta T° care poate fi observată...cu condiția ca emisivitatea materialelor măsurate să fie apropiată!

Sincer, am foarte multe dificultăți în a înțelege cum au reușit inginerii B&D să țină cont de variațiile de emisivitate...pentru că a vorbi despre 0.5°C delta (și chiar 5.5°C) pe diferite materiale este o prostie...

Altfel, TLD100 riscă să facă o mulțime de oameni să intre în panică...sau să-i liniștească fals pe unii...depinde în ce direcție merge măsura!

Acum ramane un produs frumos...dar trebuie sa ii cunosti limitele si prefer sa folosesc un detector IR real cu posibila ajustare a emisivitatii...

Exemplu care arată importanța emisivității: https://www.econologie.com/forums/rendement- ... t9158.html de la: https://www.econologie.com/forums/post182918.html#182918

ps: încă un termometru de diagnosticare termică 3 în 1 (cu IR, dar necesită a fi aproape de perete pentru a fi măsurat): https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-326.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 441