Recuperator solar de căldură (poate fi absurd?)

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33

Recuperator solar de căldură (poate fi absurd?)




de clasou » 26/10/11, 14:08

Bine întotdeauna în continuarea și pentru a beneficia de energia gratuită a soarelui.
În discuție vine și faptul că există un colț care ar putea fi mai luminos.
Așadar, dacă aș schimba ușa frontală solidă cu o ușă de sticlă de securitate, câștigul ar fi semnificativ.
Așadar, în urma testelor la cuptorul solar, am 50 * 30 de oglinzi pe care le-am așezat afară, reorientate către o fereastră și pe lângă luminozitatea sigură.
Mă întrebam care ar putea fi câștigul termic, desigur pentru momentul în care le întorc cu mâna.
Dar hei, având în destocker în jur de 7 euro pe metru pătrat, ideea ar putea fi interesantă pentru o investiție minimă, există și pături de supraviețuire la 1 euro pe metru pătrat și care, de asemenea, gândește bine.
multumesc anticipat .
a + claude
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/10/11, 14:51

Soarele ne trimite aproximativ 1KW / m2 și, prin urmare, cu pierderile de suprafețe și ferestre cu aproximativ 50%, putem spera să recuperăm 500W pe m2 de oglindă perpendiculară pe razele soarelui foarte clar (fără nori, nici prea jos pe orizont)
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 26/10/11, 14:57

Există un unghi de reflexie de la sticlă.
Ideea fiind în spatele șemineului, fac un perete de inerție și scopul ar fi să ne concentrăm pentru a-l lovi.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 26/10/11, 16:15

Aveți grijă să nu puneți focul lol ... pentru a concentra kW și kW nu va fi necesar ca o perdea să fie în locul greșit la momentul nepotrivit ...
0 x
„scopul fiecărei vieți este să se termine”!
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 26/10/11, 16:21

Buna stipe,
Ideea, cel puțin pentru moment, nu este să măsoare zeci de metri pătrați și nici să le concentreze pe 5cm2.
Voi începe deja cu trei oglinzi pe care voi încerca să le centrez pentru a vedea temperatura pe sticlă.
Ei bine, dacă văd că sticla se topește, numesc cartea de înregistrări :)
După ce, chiar dacă am recuperat doar 10w / h, va fi întotdeauna așa.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/10/11, 17:00

Cu ceva timp în urmă, intenționam să plasez oglinzi în fundul grădinii mele (care este la nordul casei).
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 26/10/11, 17:08

Cred că poate fi o bună sursă de economii, idealul ar fi să te alături unui tracker.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 27/10/11, 19:20

Bună ziua, pot răspunde cu privire la ușa din față, tocmai am făcut exact ceea ce sugerați, am schimbat o ușă veche din lemn cu o ușă din sticlă de siguranță din aluminiu cu geam termopan foarte modern, cu rupere termică.

este o revoluție, o senzație de căldură și într-adevăr o captare a luminii (orientată spre sud) cu un capac pentru supraîncălzirea iernii.

600 € pe Le Boncouincouin, nou instalat în MOB o singură dată ...

și în ceea ce privește reflexia luminii către ferestre, puteți, pe sol ca în fața verandelor, să împrăștiați pietre ca pietricele de marmură albă, ...
astfel veți îmbunătăți albedo la un cost mai mic.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194