Cât de mult biogazul produce deșeuri 1 m3, cel puțin, cel mult

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/10/11, 20:00

Dédéléco, ești uneori din păcate milă !!!

Am lucrat ca agronom timp de o duzină de ani în Africa Saheliană, vă mulțumesc că m-ați educat folosind Wikipedia cu doze mari!

Nu vei avea niciodată smerenia să taci când nu știi nimic despre asta! Nicio altă modalitate de a vă vindeca nevroza? Nu, trebuie să vă completați citatele de pe Wikipedia (inclusiv totul este departe de a fi exact!).

În plus, în slujba mea actuală, facem teste cu sorg în Alsacia ca cultură furată (furată, nu este furată: înainte de a lua un furt de Wikipedia, specific că o cultură furată este o cultură pe care o „strecurăm” între două culturi principale - uneori la fel de gunoi de grajd verde, alteori pentru furaje, alteori ca acolo, ca o cultură energetică fără a concura cu o cultură de nutrienți) pentru a hrăni un digestor. Și problema este la sfârșitul lunii septembrie, temperaturile care scad sub + 8 °, planta „devine albă” și încetează să crească. Așa am numit „gel fiziologic”.

Când poetul arată luna, dedéléco iese wikipédia!

Ulterior, plante miraculoase, există o mulțime de site-uri web!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 30/10/11, 20:13

Bună, în testele tale, ai îngropat-o la ce dată?
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/10/11, 20:16

O plantă care se odihnește, se ofileste sau renunță în condiții proaste pentru ea, nu este o plantă care îngheață, pentru că atunci copacii și plantele care își pierd frunzele toamna înghețează și ele "fiziologic" !!

Pe de altă parte, enervat, nu este nevoie să folosești insulte, este rău pentru sănătatea ta !!!
Dernière édition alin dedeleco 30 / 10 / 11, 20: 53, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 30/10/11, 20:20

vegetația zero ar fi mai potrivită, dar jocul cu cuvintele nu duce la nimic.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 30/10/11, 21:20

Bonsoir,
Pentru did67, care sunt speciile la care lucrați, sunt aceste specii originale sau soiuri moderne (OMG) sau altele, nu știu ce se face exact în domeniul experimentelor.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/10/11, 21:37

Să fie clar:

- nu este zero vegetativ (care are o altă definiție): creșterea se oprește, dar se reia ulterior (este 9 ° pentru porumb, care rezistă totuși la temperaturi apropiate de 0 °)

- evident nu este căderea frunzelor (care este o oprire sezonieră declanșată printre altele de frig), nici o odihnă, cu atât mai puțin o ofilire (care este efectul lipsei de apă)

- este într-adevăr un gel, dar la temperaturi mult peste 0 ° (pe care, în general, le asimilăm înghețului sau înghețului - efectul înghețului = efectul temperaturilor sub 0 °) mecanismele celulare sunt permanent modificate, sorgul nu „se recuperează”. ..

Acesta este unul dintre obstacolele întâmpinate (nu în fiecare an!) Cu sorgul recoltat după recoltarea cerealelor în iulie ...

În caz contrar, sorgul este deja utilizat în mod obișnuit în culturile furajere de primăvară / vară și ... ca plantă decorativă (o vedem tot mai frecvent în amenajarea spațiilor verzi din oraș - sensuri giratorii ...).

Nu spun că este o plantă neinteresantă. Spun doar că acest lucru face încă o plantă „miraculoasă” de adăugat pe lista lungă de plante miraculoase, în timp ce este cu noi (bine, în sud mai puțin decât în ​​Alsacia) la limita nordică a zonei sale climatice, așa că cu prea "plin de defecte" ...

Sunt alergic la însăși ideea de „plantă-minune” (de obicei sunt doar pentru promotorii lor sau pentru cei care produc semințele). Sau pentru iubitorii de verde ai exotismului. Mi se pare o aberație ecologică. O plantă, ca orice ființă vie, are aptitudini, cerințe ... În general, potențialul său este cel mai ridicat în mediul său ... Ceea ce nu înseamnă că o astfel de plantă „s-a născut” în acest loc. nu vor îndeplini condiții similare și foarte favorabile în altă parte ... Englezii au introdus ceaiul în destul de multe regiuni, dar nu în tundră, nici în Sahel, nici în Alsacia (chiar dacă am un copac bonsai din arbore de ceai)

Nu am fi interesați de sorg în proiectul nostru dacă nu ar avea niciun interes!

Lucerna este o plantă locală (bine, astăzi și de câteva secole) care are un potențial vegetativ mai interesant (cu excepția faptului că este prea bogat în azot pentru metanizare - un digestor este alergic la o cantitate de azot prea mare; de ​​aceea ne uităm pentru altceva). Și îmbogățește ciclul natural prin captarea azotului din aer. În timp ce prezintă o rezistență remarcabilă la secetă (cu rădăcini mai mari de 2 m), prin urmare un efect remarcabil și asupra structurii solului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 30/10/11, 22:41

cantitatea de celuloză din sorg, nu este o frână la metanizare?

Mă gândesc în special la metanizarea miscanthusului.

în plus, odată cu sosirea soiurilor bogate în lignină, microorganismele au tot mai multe dificultăți în distrugerea grâului sau a porumbului,
de aceea ar fi necesar să se găsească o plantă nu prea bogată în azot și nu foarte lignificantă cu un randament bun în DM.Ha.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 31/10/11, 05:23

bonjour,
Ei bine, încă nu știu ce specie sau dacă faceți cercetări în OMG.
La rândul meu, eu nu caut o plantă miraculoasă, așa cum am spus că am sorg, deoarece mi s-a spus că proporțional este nevoie de o unitate în sol și produce 7. După inconvenientul pentru moment este recuperarea semințelor, pentru că nu avem același timp ca și în Mali, Deci cel mai mare se desprinde cu ușurință de sprijinul său, dar sfârșitul rezistă. Dar așa cum este în scopuri de cunoaștere personală.
Am, de asemenea, grâu vechi, care au boabe mult mai ușor de recuperat, pe de altă parte, sunt pentru anul în care am făcut relativ mare și tind să turn.
Ulterior am uitat bastoanele, odată uscate, ele pot fi suficient de rezistente pentru a face mize, pentru a le folosi pentru a hrăni sau pentru a aprinde șemineul.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/10/11, 09:46

antoinet111 a scris:cantitatea de celuloză din sorg, nu este o frână la metanizare?

Mă gândesc în special la metanizarea miscanthusului.

în plus, odată cu sosirea soiurilor bogate în lignină, microorganismele au tot mai multe dificultăți în distrugerea grâului sau a porumbului,
de aceea ar fi necesar să se găsească o plantă nu prea bogată în azot și nu foarte lignificantă cu un randament bun în DM.Ha.


1) celuloza este digerată într-un metanizator. Aproximativ este o „burtă de beton” (apropo, de aceea trebuie să o încălziți!).

2) lignina nu este și se găsește în digestat, care, precum și lichid, va contribui aproape la fel de mult la constituirea humusului în sol!

3) sogho este unul, ca porumbul.

În cazul nostru, refuzăm să cultivăm culturi energetice în loc de culturi alimentare (cereale, furaje pentru animale). Acesta este unul dintre prejudecățile spectaculoase ale politicii germane, cu o explozie a culturilor de porumb ca biomasă care trebuie metanizată (celebrul lor NaWaRo = Nachwachsende Rohstoffe; literal: „materie primă care crește înapoi”).

Vom composta fie deșeuri, fie capturăm culturi (adăugăm în „golurile” ciclului normal al culturilor = rotație).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/10/11, 09:55

clasou a scris:bonjour,
Ei bine, încă nu știu ce specie sau dacă faceți cercetări în OMG.
La rândul meu, nu caut o plantă miraculoasă, așa cum am spus că am sorg, deoarece mi s-a spus că proporțional este nevoie de o unitate în sol și produce 7.
a + claude


1) OMG nr. Prima plantă organică certificată de hamei: da. Prima varză organică de varză acră certificată, da ... Dacă asta poate fi liniștitor (vai, pentru că, în sine, nu este prost să faci cercetări cu privire la OMG-uri; ceea ce am scris ar avea exact aceeași valoare, deoarece este baza baza noțiunilor vagi de agronomie - dar „emoțional”, evident, aș fi toast)

Nu sunt eu direct. Fac parte dintr-o echipă de management care a dezvoltat aceste proiecte (și multe altele) și, ca atare, știu.

2) Ei bine, această idee de a lua o unitate în pământ și de a produce 7 este încă de neînțeles pentru mine. Din moment ce nu știu „unitate” de ce!

Și probabil fals, în cele din urmă o confuzie cu ceva pe care nu îl văd, cu excepția cazului în care este într-adevăr biomasă și pe care o considerăm pe de o parte humusul care a fost degradat într-un an și, pe de altă parte, biomasa totală care revine la pamantul. Ce este compara cârpe și prosoape ...

Acesta este motivul pentru care mi-am permis aceste îndelungate evoluții pentru a explica diferitele cicluri.

Aparent degeaba.

Dar nu este mare lucru.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 286