Cât de mult biogazul produce deșeuri 1 m3, cel puțin, cel mult

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 05/11/11, 20:30

Placa vibranta sau cu agitare cu curent puternic de aer sau racleta care distribuie, apoi se indeparteaza automat daca este uscata!!
0 x
Tchelovek
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/05/11, 09:19




de Tchelovek » 13/11/11, 06:25

Am decis să fac un mic experiment acasă.

Oală sub presiune, furtun, robinet, cameră interior și tester de presiune în anvelope.

Acumulez resturi de legume, ceai, cafea, coajă, pe care plănuiesc să le toacă într-un robot de bucătărie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/11, 09:12

nu trebuie să lăsați presiunea să crească, altfel bacteriile nu vor mai produce nimic

chiar și presiunea parțială a gazului dizolvat în lichid nu trebuie să crească, de unde interesul de a agita pentru a scoate gazul.

manometrul anvelopelor nu va fi de niciun folos: indică doar presiunea prea mare

tubul interior nu este practic: este mai bine să aveți un gazometru: clopot răsturnat peste un rezervor de apă și echilibrat de o contragreutate, aceasta dă o presiune scăzută și constantă și un volum clar vizibil
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 13/11/11, 09:36

Bună ziua Tchelovek,
Ați putea atașa fotografii, plus o descriere a experimentului dvs., astfel încât să îl pot vedea mai clar.
a + claude
0 x
Tchelovek
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/05/11, 09:19




de Tchelovek » 13/11/11, 10:40

@Claude:

poze ce urmeaza, fara baterie pentru moment, dar am gasit un exemplu:

http://www.onpeutlefaire.com/produire-son-propre-biogaz

@chatelot16

Dacă punem o biluță mare, o minge de petanque, în deșeuri pentru a o face să se miște, ar funcționa?!

Gradul unui manometru de pompa de bicicleta incepe cu zecimi de bar?!

După cum ați înțeles, abia sunt la început.

Ivan
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 13/11/11, 10:44

@Tchevolek,
Da, o vazusem deja, pe site-ul unde o poti face, de aceea m-am uitat sa vad ce vrei sa faci.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/11, 11:46

scuturați întregul digestor pentru a se amesteca și o idee bună... chiar și nu e nevoie să fi pus o minge de petanque în el... este suficient să răsturnați chestia.

ramane sa nu ai probleme cu lichidul care va lasa in conductele de evacuare a gazului

și aici gazometrul este o modalitate bună: dacă ajunge puțin lichid cu gazul cade în apă și clopoțelul conține doar gaz real

această descriere de la onpeulefaire este un exemplu foarte prost
camerele de aer sunt incapabile să mențină o presiune constantă... mai rău dacă presiunea este negativă există riscul să intre aer în circuit

presiunea pentru un aragaz normal este de câțiva centimetri de apă, prea mică pentru a fi văzută de un manometru: 1bar = 10m de apă

presiunea normală a aragazelor cu gaz este suficient de scăzută pentru a se potrivi digestorului

gazometrul clopot dă o presiune constantă, indică volumul stocat și servește ca supapă! când este plin pur și simplu se revarsă
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 13/11/11, 12:07

Mi se pare ca pe una pe care o vazusem o putem face nu exista aragaz, ci doar o conducta cu robinet pe care o deschidem cand se ajunge la presiune, trebuie sa fie aleatoriu.
a + claude
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 220