De ce 1 miliarde de oameni sunt înfometați? Nici o problema!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 08/11/11, 16:30

Macro a scris:
Doi tipi ca mine în hamaca lor pot hrăni un al treilea ...



: Lol: : Lol: : Lol:


În ceea ce privește comparația sportivă / non-sportivă ... dacă primul merge la lucru cu bicicleta sau alergând, iar al doilea cu mașina sau transportul în comun, economiile făcute de primul nu vor mai fi în kcal ci în kW! : Mrgreen:

Mai mult, având în vedere că nu numărul de calorii consumate contează, ci originile lor ... dacă provin dintr-o dietă cu carne, impactul lor asupra carbonului va fi de câteva ori mai mare decât cel al plantelor ...
Din punct de vedere ecologic, avantajul va reveni întotdeauna la dieta vegetariană.


Pe scurt, împiedicând două miliarde de joggers să alerge toată ziua, hrănim un miliard de oameni


Majoritatea joggerilor sunt oameni care aleargă să piardă în greutate, majoritatea vorbesc mai mult despre o dietă, de unde și eroarea în calculele tale.
Și în timp ce calculăm amprenta ecologică a prietenilor noștri blanați și cu pene, de ce să nu dăm vina pe problemele ecologice extraterestrilor atâta timp cât trebuie! : Mrgreen:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 08/11/11, 17:09

bonjour
Câteva puncte,
Sunt vegani / vegetarieni anti-OMG, pro organici, sau asta nu este principalul lucru (suferința animalelor). De fapt, pe parcursul lecturii mele, mi-am spus că trebuie să pun întrebarea.

În ceea ce privește joggingul, încă un punct, mușchii (inima și altele se întăresc și, prin urmare, sunt mai puțin lacomi, o gestionare mai bună a energiei (ritmul cardiac)

Pentru mașina electrică, nu se poate lipsi de energia nucleară, văzută deja de Citro și de dvs. pe o altă linie, Citroen intenționează să devină autonom, după care este o filozofie în care prețul de cost nu este criteriul esențial.
Deci, modul de a face fără, sau de a face ca mine, faceți 45 km / d în vae (bine nu tot anul este adevărat). Dar consumul de 1kw / h (sperând să-l notați) pentru 100 km, este mai ușor să fă fără nucă.

a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 08/11/11, 18:05

clasou a scris:Sau fă ca mine să fac cei 45 km / d în vae (bine nu tot anul este adevărat). Dar consumul de 1kw / h (sperând să-l notez) pentru 100 km, este cel mai ușor de făcut fără nucă.

a + claude


Acesta este consumul de energie electrică al bicicletei. Câtă energie consumați pentru a muta această bicicletă? Cum funcționează sistemul digestiv?

În ceea ce privește joggerul ... Cel care o face în scopul dietei ... Este dublul pierderii, cel care o face în singurul scop al plăcerii fără nici o utilizare este simpla pierdere, dar în orice caz nevoia și consumul său de calorii va fi prin definiție mult mai mare decât dacă nu ar fi făcut nimic.

Orice mișcare necesită cheltuieli de energie. Cheltuieli de energie inutile = anticonologie pură și simplă ... Fie că sursa de energie este vegetală sau animală.

Un tip care face sport într-un mod regulat intens, mâncare pentru 1,5 ... european, el merge la etapa amară ...

Am avut cazul la slujba mea. Un tip pe o dietă cretană și o bicicletă de 8 km dimineața și seara în ritmul unui senator, un altul complet pe 15 terminale dimineața și seara ... bolul a variat de la simplu la triplu ... Pentru tipul de aceeași dimensiune .. Cu excepția celui care a mâncat semințe și de trei ori nimic ... Ben a abandonat biguadinul pentru TER ... Celălalt a devenit un polițist mobil unde acum poate alerga după ceva în timpul liber ...

Spun asta, dar fac sport cu generație rapidă de endomorfină..Nu prea mult..Mă învârt puțin cam pe hamac ... Și din când în când alerg după un labrador vechi și dolofan bun .. Are. Gust de vițel ... : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 09/11/11, 06:07

Bună Macro, nu mă voi răspândi (hamac) pentru că îmi place ceea ce are un interes.
Dar doar să spun, am două soluții de fiecare dată, generator de electricitate, recuperez sau nu să încarc.
Când fructele și legumele mele cresc fără intervenția mea, îmi revin sau o las să putrezească.
Acum sunt sigur că puteți să-mi spuneți cheltuiala că oricine merge la parcare și își deschide ușa cheltuie mai puțin.
Mai mult, cât consumă cel care îți schimbă uleiul sau cine schimbă frâna ter.
a + claude.
ps nu vă deranjați să răspundeți sau să citiți, veți economisi calorii. Și același lucru așteaptă o întrerupere a curentului electric decât riscul unui accident de muncă prin apăsarea butonului (lipsa sportului)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 09/11/11, 08:54

Clasou Bună ziua
Câteva puncte,
Sunt vegani / vegetarieni anti-OMG, pro organici, sau asta nu este principalul lucru (suferința animalelor). De fapt, pe parcursul lecturii mele, mi-am spus că trebuie să pun întrebarea.

La VGR / VGL există de toate, și de multe ori orice altceva. Se pare că principalele motivații sunt:
Sănătate
Ecologie
Antispecism
Emoție afectivă (apropo feminină)
Deci, unele sunt fixate pe un aspect și neglijează sau sunt indiferente față de altele.
De exemplu, oamenii VG verzi nu înțeleg că există oameni verzi care nu sunt VG, având în vedere impactul agriculturii în fabrică sau nu, dar nu vor fi neapărat organici. Alții vor vedea mai întâi aspectul sănătății și vor fi mai puțin afectați de ecologie sau emoții, etc ... ceea ce oferă o mulțime de VG diferite, deoarece există diferiți ecologiști. Idealul, greu de realizat, este combinarea întregului. Deci, există puțini OMG-uri pro (dar unora nu le pasă), unii sunt organici (iar altora nu le pasă) etc ... Pe de altă parte, și este nou, sunt din ce în ce mai mulți tineri (20/30 ani) în timp ce tinerii „la vremea mea” erau rare, deoarece motivația principală era aspectul sănătății, respectul pentru corp, respingerea suferinței (umane) generate de efectele consumului de animale.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 09/11/11, 11:05

Bună Janic,
Vă mulțumim pentru răspunsuri, este sigur că trebuie să înceapă dezbateri animate zaruri.
a + claude
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 401