Consecințele crizei economice în cifre în 2011

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/08/13, 11:37

dar, desigur, încă teoria super-bogaților care rulează pe toată lumea în făină și care condiționează oamenii să-i facă lacomi.

scuze, refuz să te urmez în acest model uzat
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 14/08/13, 22:45

Această schemă simplistă nu este cea pe care o propun.

Fără a se dezvolta, există deja un motiv bun pentru aceasta: maniqueismul care adaugă bogatul „rău” la „săracul„ bun ”esențializează * două categorii sociale denaturează dezbaterea de la început.

Suntem apoi conduși să percepem realitatea socială ca fiind împărțită în victime și învingători; sau sistemul poartă întreaga responsabilitate ...
Atât de multe piste false, deoarece toată lumea (conform unei proporții foarte variabile) este atât responsabilă, cât și victimă a unui sistem care devine autonom doar datorită abstractizării sale.

*ei că bogații sau săracii devin fiecare o anumită „specie”, în timp ce aceste categorii sociale mai mult sau mai puțin schimbătoare rezultă doar din echilibrul de putere prezent în cadrul unei societăți, care determină ei înșiși regulile jocului, asigurându-se că învingătorii sau perdanți (pe baza judecăților de valoare standard, ceea ce este o greșeală).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 21/08/13, 21:12

wow
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 24/08/13, 12:46

Ahmed a scris:Această schemă simplistă nu este cea pe care o propun.

Fără a se dezvolta, există deja un motiv bun pentru aceasta: maniqueismul care adaugă bogatul „rău” la „săracul„ bun ”esențializează * două categorii sociale denaturează dezbaterea de la început.


Afirmați o parte din propaganda de extremă stângă acolo ...
De fapt, este mult mai ușor să ieși din ecuație, cu alte cuvinte: este întotdeauna vina altora!
Recent am stat de vorbă cu cineva care mi-a spus că situația de la Notre Dame des Landes este inacceptabilă, că suntem sub dictatură etc ... 5 minute mai târziu pentru a-mi spune că a avut o vacanță excelentă în Bali! : Mrgreen:
Schizofrenia în vorbire mi se pare a fi principalul obstacol în abordarea problemelor societății noastre.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 24/08/13, 20:03

Philippe, Cred că ai vrut să scrii: „Uau!” ...

Sen-no-sen, într-adevăr, o bună parte a argumentației tradiționale de stânga este subminată de o ambiguitate fundamentală; fiind la nivel moral, condamnă puterea pe care norocul o conferă unora, pentru a aproba mai bine o bogăție care ar fi distribuită în mod echitabil: așa cum am scris deja, „capitalism popular”, o contradicție în termeni care nu pare fii o problemă pentru mulți ...

Liberalismul economic postulează că are loc „crearea” bogăției ex nihilo mulțumită agenților care posedă talente speciale, că această bogăție se va extinde treptat la întreaga societate din „modelele” inițiale și din cauza propriei sale dinamici.
Din momentul în care aspectul conflictual al acestei creații este actualizat, dar finalitatea care nu este contestată de stânga, este dificil să deții această poziție critică extrem de favorabilă STM ...

Aceasta se citește, așadar, ca o luptă între categorii pentru distribuirea valorii și nu ca o opoziție la valoare: antagonismul sectelor din cadrul aceleiași religii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169