Originea uleiului: abiotic sau biologic?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 11/12/15, 05:14

Sunt acționar minoritar la cgg și vallourec
trebuie să așteptăm următoarea întâlnire ... : Mrgreen:

OBNIBUS: Aștept analizele : Idee:
Am vândut SG cu 3.4 săptămâni în urmă cel mult pentru 10000 de unități
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 11/12/15, 07:11

cgg în portofoliu fără o comandă de vânzare și păstrați pe termen lung.
Nu sunt descoperit * 5, este o lovitură de a colecta 50000 € pe săptămână dacă trece (riscul) ...
Lionel este cel care stăpânește bine colegiul meu, care face private.
este dependent de CreditAgricole pentru realizarea A / R.
nu este loteria jocurilor franceze, noi suntem francezii jocurilor de acolo .... nu este același lucru.

și fosta mea: în fiecare duminică, ea o duce pe fiica mea la loto.
ii place sa se joace, ii place sa castige, ii place sa rada, ii place sa danseze, ii place sa petreaca, ii place sa calatoreasca, dar ma place mai mult cu coliba mea de rahat, imobilitatea mea, hei de ce nu te-ai schimbat in 20 de ani ... Vreau să merg înainte ... să rămân săpat în spital singur ca un animal abandonat pe marginea drumului.

Dar am moralul.
Regret doar unele dintre acțiunile mele, am implorat-o să aibă răbdare, ca memoria să revină la mine și la cuvânt și dialogul ...
Nu mi-am văzut călătoria cu elicopterul.
nici filmul despre mine în investigații ulterioare
Am doar DVD-urile vizitelor mele în France5 în grădinițe.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 11/12/15, 14:47

dedeleco a scris:
De la Viața multicelulară de 600 de milioane de ani a reînnoit tot O2 respirat la fiecare 200 de mii de ani aproximativ, cu CO2 dă C în combustibil pus subteran + O2 pentru a respira, acest lucru face să fie pus subteran sau în fundul oceanului, în C 600 / 0,2 neoxidat =De 3000 de ori mai mult combustibil decât este necesar pentru a ne arde tot oxigenul respirat !!


Vorbești prostii.

Hidrocarburile s-au format în urmă cu câteva zeci de milioane de ani în condiții foarte speciale. Amabil în Cretacic.

Nu mai există astfel de formațiuni în ultimele milioane de ani în afară de hidrații de metan.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/12/15, 16:07

Combustibili C neoxidați nu este numai petrol, ci și cărbune de 300 de milioane de ani, metan, gaz și petrol care nu ar putea migra în sedimente de tot felul, șisturi, formate și reciclate pentru 600 de milioane de ani de viață multicelulară cu mult O2,
înainte, viața cu o singură celulă, a existat doar un pic de O2, peste 2,8 miliarde de ani de fotosinteză solară a vieții !!

Această dovadă viața făcută CO2 devine combustibil C îngropat + O2 respirabil, nu este scris niciodată clar, ascuns doar prin articole științifice, dar adevărat pentru 2,8 miliarde de ani de fotosinteză a vieții solare !!!!

Un pic mai multe detalii pentru puristi, O2 este preluat din apă, deoarece există două sisteme fotosintetice diferite, unul de la CO2 la combustibil energetic și celălalt din apă pentru O2 !!

Condițiile de migrație sunt speciale, rare, întârziate, dar formarea in situ continuă și astăzi, în special cu glaciații cu foarte puțin CO2 și C stocate în sedimente, de exemplu din Himalaya, care favorizează glaciațiile din 30 milioane de ani în sud și un milion de ani în nord !!
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 11/12/15, 16:26

DD-ul meu îmi place : Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 271