CO și CO2, mai grele sau mai ușoare decât aerul? Tuning

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

CO și CO2, mai grele sau mai ușoare decât aerul? Tuning




de lejustemilieu » 21/11/11, 10:01

bonjour,
Ma intreb...
Vorbim întotdeauna despre reducerea emisiilor de CO2 ...
Dar CO2 este fumul folosit în sălile de dans, berea, pentru a face bule.
Pe scurt, CO2 se duce la pământ și nu în atmosferă mi se pare.
Co, crește, este mai ușor ...
Ciudat, nu înțeleg povestea asta.
Pcq, CO2 este acuzat că este vinovat de efectul de seră.
Mă înșel?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/11/11, 10:53

a) O, nu! CO2 nu este fum de dans, altfel dansatorii ar fi toți morți! Doza letală este de aproximativ 5% în volum, cred (de verificat) ...

Fumul dansant ... este fumul ... obținut cred cu un fel de ulei mai mult sau mai puțin sintetic și care este încălzit / aburit ...

Fumul = particule suspendate în aer.

CO2 și CO sunt ambele inodore și invizibile pentru ochiul uman (dar o cameră termică poate vedea CO2 foarte bine)

b) Da CO2 este mai greu decât aerul (Am fost în contact cu cineva care a apărat (prea) energic această idee de ani de zile, voi încerca să găsesc câteva e-mailuri) și, prin urmare, ar tinde, în ciuda convecției și a vânturilor care vor amesteca totul împreună, să rămână mai concentrat în straturile inferioare ale atmosferei ...

Dar asta nu schimbă nimic? Ceea ce contează este temperatura suprafeței și a straturilor inferioare ale atmosferei. Este o seră mică (cu răsaduri) mai puțin fierbinte decât una mare? Nu pare ...

c) Întrebare subsidiară: oricine găsește compoziția atmosferei (volum și masă) în funcție de altitudine va avea toată recunoștința mea! Am căutat de mai multe ori degeaba ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/11/11, 11:04

0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 21/11/11, 11:06

Christophe a scris:Fumul dansant ... este fumul ... obținut cred cu un fel de ulei mai mult sau mai puțin sintetic și care este încălzit / aburit ...
Există două categorii de "vapori" pentru spectacol.

Așa-numitul fum „normal” care este produs prin încălzirea unui lichid (pe bază de glicol sau glicerină)

Așa-numitul fum "greu" (care rămâne pe sol) este o adevărată ceață (particule de apă suspendate în aer) și este produs prin proiectarea apei foarte fierbinți pe prăjituri de gheață uscată (de aici utilizarea CO2).
În acest caz, CO2 este utilizat doar pentru funcția de răcire și nu este efectiv vizibil în fum.

Diferite demonstrații ale utilizării gheții uscate
Dernière édition alin Gaston 21 / 11 / 11, 11: 18, editate 1 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/11/11, 11:09

Dar stingătorul cu CO2? au stins focul și omoară pompierii?
acolo, este pur, CO2 pur : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 21/11/11, 11:14

citește:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Puits_de_carbone
http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_sink
http://www.aip.org/history/climate/co2.htm

http://www.skepticalscience.com/empiric ... effect.htm

Având în vedere turbulențele enorme, atmosfera este omogenă, cu mici variații în funcție de regiunile de pe pământ, dar puțin cu altitudinea, în orice caz foarte instabilă, de la un loc la altul deasupra unei păduri sau un deșert sau un incendiu de pădure etc. și, prin urmare, o măsură fără interes, deoarece variază de la o oră la alta ca norii și umiditatea.

Ai calculat câte lumânări sau lemne trebuie să arzi într-o cameră de 12 m2 pentru a te sufoca cu CO2 !!!!

CO este mult mai eficient cu moartea pentru mult mai puțin !!!
.
În cele din urmă, vaporii de apă sunt mult mai eficienți în efectul de seră, deoarece vedem nopțile senine mai reci decât nu clar !!!

Altfel este distractiv să studiezi reacțiile tuturor la această postare, foarte diferite și revelatoare !!!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/11/11, 11:20

Deci, conform dvs., DD, răspunsul ar fi acesta:
Având în vedere turbulențele enorme, atmosfera este omogenă, cu mici variații în funcție de regiunile de pe pământ, dar puțin cu altitudinea, în orice caz foarte instabilă, de la un loc la altul deasupra unei păduri sau un deșert sau un incendiu de pădure etc. și, prin urmare, o măsură fără interes, deoarece variază de la o oră la alta ca norii și umiditatea.

Circulația aerului ...
De ce nu.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/11/11, 11:21

lejustemilieu a scris:Dar stingătorul cu CO2? au stins focul și omoară pompierii?


a) Lejuste, uneori ești dureros să dorești absolut să ai dreptate ... Ți se spune că dacă fumul de la discoteci ar fi CO2 pur, ar fi fatal dacă nu periculos. Punct de bare ...

Nu am spus că nu poate avea (explicația lui Gaston, nu știam a doua metodă) ...

Oricum nu este dezbaterea ... nu-i așa?

Fumul discotecii este mai important decât încălzirea?

b) Pentru pompieri, există încă cantități limitate și diluate: vezi presiunea și volumul stingătoarelor ... și volumul camerei în care este folosit!

Și nu știu dacă ați observat, dar de multe ori au măști de gaz cu circuit închis.

În toate cazurile, CO2 din foc este mult mai mare.

Există pompieri care mor în fiecare an din cauza gazelor toxice (inclusiv CO2 sau CO) din cauza incendiilor ... (CO2 din flăcări nu stingătoare ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/11/11, 11:24

lejustemilieu a scris:Circulația aerului ...
De ce nu.


Iată ce am spus în primul meu răspuns aici: https://www.econologie.com/forums/post216827.html#216827

Pe lângă faptul că, amestecat sau nu, contează T ° al suprafeței și straturilor joase ...

Îmi mențin c) (dedeleco dacă ai o idee?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 21/11/11, 11:25

Trebuie să găsiți masele molare de CO, CO2 și cea a aerului ... care formează un amestec ideal de gaze ideale cu o aproximare excelentă.

Pentru aer, cu 20% O2 și 80% N2, cădem în jur de 29 g / mol

Pentru CO2, este de 44 g / mol, tinde să coboare într-o atmosferă inertă (bp bine cunoscut în peșterile slab ventilate, aerul de la sol este letal, aerul de deasupra este respirabil).

Pentru CO este de 30g / mol, se amestecă foarte bine cu aerul.

Compoziția chimică a aerului cu altitudinea este foarte variabilă în funcție de locația geografică, de meteorologie, de proximitatea surselor sau a puțurilor unei anumite molecule ...

Dar aproximativ 20% O2, 80% N2, restul este scam.

Presiunea variază după cum urmează: P = P0 exp (-Mgz / R / T) presupunând o atmosferă izotermă

unde
P0 = 1 Bar = 100 Pa
M = 0.029 kg / mol,
R = 8,314 J / K / mol,
Temperatura T în Kelvin;
g = 9.81 m / s²
z altitudine în metri.

În ordinea mărimii, creșterea cu 8000 m împarte presiunea la 3
Dernière édition alin Remundo 21 / 11 / 11, 11: 26, editate 1 ori.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156